Paylaş •

Gliserin

GLİSERİN MOLEKÜL YAPISI

GLİSERİN AMBALAJGLİSERİN AMBALAJ 250 Kg

Ürün Belgeleri
GLİSERİN ANALİZ SERTİFİKASI

GLİSERİN

Gliserin Nedir?

Gliserin Molekül Formülü: C3H8O3

Gliserin Molekül Ağırlığı: 92.094 g/mol

Gliserin Kimyasal Adı: Gliserin

Gliserin CAS Numarası: 56-81-5

Gliserin kimyasalı karbonhidrat ve lipit metabolizmasında bir ara madde olarak kullanılan, trihidroksi yapısında olan şeker alkolüdür. Gliserin kimyasal madde olarak standart olmayan kimyasal alerjendir.

Gliserinin üretimi yağlardan yapılmaktadır. Gliserin bitkisel ve hayvansal yağlardan elde edilir. Gliserin aynı zamanda petrokimyasal hammaddelerden elde edilir Gliserin aynı zamanda Gliserol olarak adlandırılır.

Gliserin etken olarak bir çözücü, yumuşatıcı ve tatlandırıcı etkisine sahiptir.

Gliserin, lokalize ozmotik diüretik ve lalsatif etkilere sahip bir trihidroksialkoldür. Gliserin vücutta su emilimini önler. Gliserin vücutta su ve sodyum atılımında bir artışa ve kan hacminde bir azalmaya sebebiyet verir.

Gliserinin diğer isimleri aşağıdaki gibidir.

 • Gliserin
 • 1,2,3-propantriol
 • 56-81-5
 • Propan-1,2,3-triol
 • Glisil Alkol
 • Sentetik Gliserin
 • Bitkisel Gliserin
 • Gliserol
 • 1,2,3-trihidroksipropan
 • Propanetriol
 • Poligliserol
 • Gliserol Polimer
 • 1,2,3-trihydroxypropanol
 • L-gliserol
 • Gliserin Usp
 • D-gliserol
 • Gliserin susuz

Gliserin Üretimi Nasıl Yapılır?

Gliserin katı ve sıvı yağların hidrolizi ile üretilmektedir. Gliserin üretimi organik ve organik olmayan olarak 2 sınıfa ayrılmıştır. Organik Gliserin üretimi de 2 sınıfa ayrılmaktadır. Hayvansal ve Bitkisel gliserin üretimi.

Doğal gliserin üretimi fermantasyon ile üretilmektedir. Ve bundan dolayı tarımsal bir üründür. Bu bitkisel gliserin olarak adlandırılır.

Gliserin üretiminde en çok kullanılan bitki mısır nişastasıdır.

Sentetik olarak Gliserin üretim sürecinde, gliserin ve trigliseritlerden elde edilen yağ asitleri hidroliz edilir. Gliserin üretim sürecinde bu yöntemlerin en önemli olanları, Lemmens ve Fryer süreci, budde ve Robertson süreci ve Ittner sürecidir.

Gliserin üretim sürecinde, katalizör gerektirmeyen, sürekli yüksek basınçla hidroliz adı verilen başka bir gliserin üretim yöntemi de vardır. Bu yöntemle gliserin üretimi 1930 yılından bu yana yapılmaktadır. Bundan dolayı bu yöntemler sentetik olarak kabul edilmiştir. Daha iyi bir ekonomi ve Dünya genelinde artan gliserin ihtiyacından dolayı, sentetik yöntemle gliserin üretimi artmıştır. Katalizör kullanılmadan gliserin üretiminin sentetik olarak kabul edilmesi ise, katı ve sıvı yağların hidrolizinde katalizör kullanımı gerekli olduğu belirtilmiştir.

Gliserinin Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Gliserin, 18 °C erime noktası altında, katı rombik kristaller oluşturan bir yapıya sahiptir.

Gliserin berrak, renksiz şuruplu bir sıvı formdadır. Gliserinin kaynama noktası 290 °C dir.

Gliserin hafif bir kokuya ve tatlı bir sıcak tad’a sahip bir kimyasal olarak tanımlanır. Şeker tadı olarak şeker kamışındaki tadın %60 ı kadardır.

Gliserin çözünürlük olarak suda ve etanolde  çözünür. Etil eterde az çözünür. Ve benzen, katbon tetra Klorür, kloroform, karbon disülfür ve petrol eteri içinde çözünmez.

Gliserinin Kullanım Alanları Neresidir?

1,2,3-propanetriol olan gliserin kozmetik, boya, otomotiv, gıda, tütün, ilaç, kağıt hamuru, deri, tekstil endüstrilerinde birçok kullanım alanına sahip basit bir alkoldür.

Gliserin kullanım alanları arasında sağlık sektörü bulunmaktadır. Burada gliserinin kullanımı, yalnızca yardımcı kimyasal olarak kullanımı olabilir.

Gliserin tıbbi ve famasötik preparatlarda temel olarak pürüzsüzlüğü artırmak yağlama sağlamak ve nemlendirici özelliği kazandırmak için kullanılır.

Gliserin fitiller, öksürük şurupları, iksirler ve eksperticilerin imalatında kullanılmaktadır.

Gliserin kişisel bakım ürünlerinde yardımcı kimyasal olarak kullanılmaktadır. Gliserin bu alanda, hümektan, çözücü ve kayganlaştırıcı olarak kullanılmaktadır.

Gliserin daha iyi bir tada sahip olmasına rağmen sorbitol ile rekabet içinde olan bir kimyasal maddedir. Çözünürlük olarak sorbitol’den daha iyidir.

Gliserin, diş macunu, gargara ve cilt bakım ürünlerinin imalatında kullanılmaktadır.

Gliserin yiyecek ve içecek imalatında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Gliserin bu alanda hümektan, çözücü ve tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Gıdaların korunmasına yardımcı olmaktadır. Gliserin tatlandırıcı ve gıda boyası için solvent olarak kullanılmaktadır. Gliserin şeker, kek ve kılıflarda nemlendirici madde olarak kullanılır. Et ve peynirlerde yumuşatıcı madde olarak kullanılır.

Gliserin mono ve di-gliseritlerin imalatında emülsiyonlaştırıcı olarak kullanılır. Aynı zamanda poligliserin esterlerin imalatında kullanılmaktadır. Bunları margarin olarak değerlendirebiliriz.

Gliserin az yağlı yiyecek olan çerezlerin imalatında dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır.

Gliserin, poliollerin imalatında kullanılan esnek köpükler, daha bir sertlikte poliüretan köpüklerinin imalatında kullanılır.

Gliserin propilen oksit, etilen oksitin başlatıcısıdır.

Gliserin yüzey kaplamada ve boyaların imalatında kullanılmaktadır. Gliserin esneklik kazandırmak için, yumuşatıcı ve plastikleştirici olarak kullanılır. Gliserinin buradaki kullanımı dayanıklılık sağlar.

Gliserinin kullanım alanları arasında et kılıfları, kollajen kılıfları (tıbbi uygulamaları) ve et olmayan paketleme ürünlerinin imalatında kullanılır.

Gliserin Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Gliserin fiyatları sanayinin gelişmesine paralel olarak sürekli atmıştır. Gliserin fiyat olarak, gliserin üretiminde kullanılan maddelerin fiyatlarının artması ile artacaktır.

Gliserin fiyat olarak bitkisel kökenli olanların, yaz aylarından önce yeterli stok olmamasından kaynaklı olarak fiyat artacaktır.

Gliserin fiyat olarak yeni bir gliserin tesisinin kurulması ile kısa süreli olarak düşüş gösterir lakin gliserin fiyatları zamanla stabil düzeye ulaşacaktır.

Gliserin fiyat olarak gliserinin kullanım alanına doğrudan bağlıdır. Gliserin kullanım alanı arttıkça, gliserin fiyatları da artacaktır.

 

Hazırlayan: O Kimya