Paylaş •

Monosodyum Glutamat

MONOSODYUM GLUTAMAT MOLEKÜL YAPISI
MONO SODYUM GLUTAMAT AMBALAJ
MONOSODYUM GLUTAMAT AMBALAJ

Ürün Belgeleri
MONOSODYUM GLUTAMAT ANALİZ SERTİFİKASI

MONOSODYUM GLUTAMAT

Monosodyum Glutamat Nedir?

Monosodyum Glutamat Molekül Formülü: C5H8NaNO4.H2O yada C5H8NNaO4

Monosodyum Glutamat Molekül Ağırlığı: 169.112 g/mol

Monosodyum Glutamat Kimyasal Adı: L-Glutamik Asit, Monosodyum tuzu

Monosodyum Glutamat CAS Numarası: 142-47-2

Monosodyum Glutamat bir amino asit olan glutamik asidin sodyum tuzu olan bir kimyasal bileşiktir. Glutamik Asit ise süt ürünleri, et, baklagiller ve mantarlar gibi birçok proteinin bileşenleri arasında yer almaktadır.

Monosodyum Glutamat hafif veya pepton benzeri bir kokuya sahip beyaz kristal toz formundadır. Monosodyum Glutamat (MSG) lezzeti yoğunlaştırır ve geliştirir. Ancak kendine has lezzetlere etki etmez.

Monosodyum Glutamat (MSG) aminoasit biçiminde veya serbest olarak bulunabilmektedir.

Mono Sodyum Glutamat (MSG) marketlerde bulunan birçok işlenmiş gıdada bulunmaktadır.

Monosodyum Glutamat (MSG) Diğer İsimleri Nelerdir;

 • Monosodyum Glutamat
 • Çin tuzu
 • MSG
 • Glutamik Asit, sodyum Tuzu
 • DL-Monosodyum Glutamat
 • Sodyum Asit 1-Glutamat
 • Sodyum L-Glutamat
 • 142-47-2
 • L(+) Sodyum Glutamat
 • Sodyum L-Hidrojen Glutamat
 • Glutamat Sodyum
 • Glutamik Asit,L-,sodyum tuzu

Monosodyum Glutamat (MSG) Üretimi Nasıl Yapılır?

Monosodyum Glutamat (MSG) endüstriyel düzeyde üretiminin yapılması için su anda melas ve nişastaların hidrolizatı kullanılmaktadır. Monosodyum Glutamat (MSG) üretim sürecinde kültür ortamı amonyum iyonlarının asimilasyonu ve I- Glutamik asit oluşumu sayesinde asidik hale gelmektedir.

Monosodyum Glutamat (MSG) üretim sürecinde gaz halindeki Amonyak nötr pH’ı korumak ve sulanmayı önlemek amacıyla avantajlarından faydalanılmaktadır. Bu aşamada ne hidroksil iyonu ne de su bulunmaktadır.

Monosodyum Glutamat (MSG) üretim sürecinde fermantasyon teknolojisinin ilerlemesinden faydalanılmıştır. Buradaki teknolojik birikim I-Glutamik asit veriminin artırılmasında büyük rol oynamaktadır. Monosodyum Glutamat (MSG) üretimi yapılırken fermantasyon karışımının pH’ı Glutamik Asit kristallerini geri kazanılması için 3.2 ye ayarlanmıştır. Daha sonra ki süreçte ekstraksiyon işlemi ile Monosodyum Glutamat (MSG) elde edilmiştir.

Monosodyum Glutamat (MSG) Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Monosodyum Glutamat (MSG) beyaz kristal katı formundadır.

Monosodyum Glutamat (MSG) çözünürlük olarak suda kolayca çözünebilme özelliğine sahiptir. Kokusuz bir kimyasaldır. Etanol ve Eter’de hemen hemen çözünmez.

Monosodyum Glutamat (MSG) kaynama noktası 225 °C dir.

Monosodyum Glutamat (MSG) Erime Noktası 450 °F dir.

Ayrışması durumunda sodyum oksit ve azot dumanları yaymaktadır.

Monosodyum Glutamat (MSG) % 5 lik çözeltisi 6,7 ile 7,2 arasındadır.

Monosodyum Glutamat Kullanım Alanları Nerelerdir?

Monosodyum Glutamat (MSG) ticari gıdalarda en yaygın şekilde kullanılan gıda katkı maddelerinden bir tanesidir. İşlenmiş gıdalarda bulunmaktadır.

Monosodyum Glutamat (MSG) işlenmiş gıdalara aroma vermesi amacıyla kullanılmaktadır.

Monosodyum Glutamat (MSG) lezzet artırıcı olarak kullanılmaktadır.

Monosodyum Glutamat (MSG) dil üzerinde bulunan glutamat reseptörlerini uyararak yiyeceklere etli, tuzlu ve brothy bir tat vermek amacıyla kullanılmaktadır.

Monosodyum Glutamat (MSG) kullanım alanları arasında hidrolize edilmiş bitkisel protein genellikle etli veya tuzlu bir lezzet vermek için gıdalarda bileşen olarak kullanılmaktadır.

Sanayide dolgu maddesi olarak Monosodyum Glutamat (MSG)  kullanılmaktadır. Bazı yapı, inşaat malzemelerinin imalatında kullanılmaktadır.

Monosodyum Glutamat (MSG) Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Monosodyum Glutamat (MSG) Fiyat olarak Monosodyum Glutamat (MSG) üretiminde kullanılan maddelerin fiyatları ile doğru orantılıdır. Buradaki hammaddeler arttıkça Monosodyum Glutamat (MSG) fiyat olarak artacaktır.

Monosodyum Glutamat (MSG) fiyat olarak Monosodyum Glutamat (MSG) kullanım alanı ile doğru orantılıdır. Monosodyum Glutamat (MSG) kullanım alanı arttıkça Monosodyum Glutamat (MSG) fiyat olarak artacaktır. Monosodyum Glutamat (MSG) üretimi talebi karşılamayacaktır. Bu da fiyatları artıracaktır.

Monosodyum Glutamat (MSG) fiyat olarak Monosodyum Glutamat (MSG) satışı yapan firmaların stoklarına da bağlıdır. Monosodyum Glutamat (MSG) stokları arttıkça Monosodyum Glutamat (MSG) fiyat olarak azalacaktır.

 

Hazırlayan: O Kimya