Paylaş •

Gluten

Gluten Nedir?

Gluten Kimyasal Molekül Ağırlığı nedir?

Gluten CAS Numarası; 8002-80-0

Gluten, arpa, buğday, çavdar ve tahıl tanelerindeki proteinleri belirtmektedir. Endospermde gluten bulunur ve çimlenme zamanı olduğunda bitki embriyosunu beslemektedir. Gluten aynı aile içinde yüzlerce farklı proteinin bir karışımıdır. Gluten hamurun elastiki yapısını etkilemektedir. Gluten, buğdayda en yüksek oranda bulunur.

Gluten diğer isimleri;

  • Gluten
  • Gluten ham
  • Glutens
  • Glüten
  • Buğday Gluteni
  • Bugdaydan Gluten
  • Bugdaydan %80’lik Protein
  • Buğday Peptid

Gluten İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Gluten içeren yiyecekler arasında ekmek, tahıl ürünleri, taklit etler, soya sosu, bira sanayisi, ketçap, dondurma ve evcil hayvan yiyeceklerinde bulunmaktadır. Gluten genel olarak kozmetik ürünlerinde, cilt bakım ürünlerinde ve saç ürünlerinde kullanılmaktadır.

Ekmek Yapımında Gluten’in Önemi?

Ekmek yapımı sırasında undaki gluten kullanılmaktadır. Ekmek yapımında Gluten molekülleri, gliadin moleküllerini çapraz bağlamaktadır. Bu bağlanma sonucunda maya ve kabartma tozu gibi mayalama maddeleri tarafında üretilen karbon dioksit kabarcıklarını yakalayan lifli bir yapı oluşturmaktadır. Glutenin bu özelliği sayesinde ekmeğin kabarması sağlanır. Ekmek pişirildiğinde nişasta ve gluten pıhtılaşır ve pişmiş ürünleri şekle sokmaktadır. Gluten, pişirilmiş ekmeğin içerisindeki su moleküllerini bağlamaktadır. Bu da zamanla ekmeğin bayatlamasına neden olmaktadır.

Gluten Kullanım Alanları Nerelerdir?

Gluten kullanım alanları arasında özel kahvaltı yiyecekleri bulunmaktadır. Bunun yanında besi hayvanlarının yiyeceklerinde kullanılmaktadır. Gluten kullanım alanları arasında yapıştırıcıların imalatı da bulunmaktadır. Bunun yanında bazı aminoasitlerin imalatında Gluten kullanılmaktadır.

Gluten unlu mamüllerin imalatında, yapışkan özellik, üç boyutlu ağlar oluşturmak amacıyla kullanılmaktadır. Glutenin hamur endüstrisinde kullanılmasının amacı gaz tutma, su emme, ekmek, çörek ve kek gibi gıda maddelerinde, bağlayıcı, dolgu maddesi ve tablet haline getirmeye yardımcı olmasından dolayı tercih edilmektedir.

Gluten proteinleri, hamurda su emme kapasitesi  yapışkanlık, elastikiyet ve viskozite sağlayarak buğdayın eşsiz pişirme kapasitesini belirlemede en önemli unsurlardan bir tanesidir.

Gluten proteinleri iki ana fraksiyona bölünebilir. Bunlar, çözünür gliadin ve çözünmeyen gluteninlerdir. Her iki fraksiyon da yüksek glutamin ve prolin içerikleri ile karakterize sayısız kısmen yakından ilişkisi olan proteinlerden oluşmaktadır.

Gluten Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Gluten fiyat olarak doğrudan buğday fiyatlarına bağlıdır. Buğday üretimi arttıkça gluten fiyatları azalmaktadır. Buğday üretimi azaldıkça gluten fiyatları artmaktadır.

Gluten fiyat olarak, gluten üretimi yapan fabrikaların sayısına bağlı olarak değişmektedir. Gluten üretimi yapan fabrika sayısı arttıkça gluten fiyat olarak düşmektedir.

Gluten fiyat olarak, gluten satışı yapan firmaların stoklarına bağlı olarak değişmektedir. Gluten satışı yapan firmaların stokları arttıkça gluten fiyatları azalmaktadır.

Gluten satışı yapan firmaların stokları azaldıkça gluten fiyatları artmaktadır.

 

Hazırlayan: O Kimya