Paylaş •

Kafein

KAFEİN MOLEKÜL YAPISI
KAFEİN AMBALAJ

KAFEİN AMBALAJ 25 Kg

Ürün Belgeleri
KAFEİN ANALİZ SERTİFİKASI

KAFEİN

Kafein Nedir?

Kafein Molekül Fomülü: C8H10N4O2

Kafein Molekül Ağırlığı: 194.194 g/mol

Kafein Kimyasal Adı: 1,3,7-trimetilksantin

Kafein CAS Numarası: 58-08-2

Kafein bazı içeceklerde doğal olarak oluşmaktadır. Bunun yanında farmakolojik ajan olarak kullanılan metilksantindir.

Kafein yapısal olarak Adenosin ile ilgili olan ve öncelikle psikotropik ve anti-enflamatuar aktivitelerde adenosin reseptörü antagonisti olarak görev yapmaktadır.

Güney Amerika ve Doğu Asyaya özgü bazı bitkilerin tohumlarında, fındıklarında veya yapraklarında bulunabilen metilksantin alkoloiddir.

Kısacası Kafein uyarıcı etkileri olan alkoloid bileşiğidir. Kafein yaklaşık 60 tane bitkinin meyvelerinde, tohumlarında ve yapraklarında bulunur. Buradaki bitkilerden beslenen böcekleri felç edebilecek özelliğe sahiptir. Dolayısı ile kafein doğal bir böcek ilacı görevi görür.

Kafein’in Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

  • Kafein
  • Guaranin
  • Coffeine
  • Koffein
  • Methyltheobromine
  • 1,3,7-trimetilksantin
  • Susuz Kafein
  • 58-08-2
  • Hycomine
  • Kafein, Sentetik

Kafein Üretimi Nasıl Yapılır?

Kafein üretimi yeşil kahve çekirdeğinden ve çay yapraklarından çözücü ekstraksiyonu ile üretilmektedir. Zosel isimli yüksek basınçlı ektraksiyon işlemi, süper kritik karbondioksit varlığında özellikle seçilmiş daha az toksik özellikler barındıran güvenli bir kafein giderme ile sonuçlanan daha karmaşık bir kafein üretim sistemidir.

Kafein Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Kafein Kati formda kokusuz beyaz toz veya beyaz parlak iğneler halinde bulunmaktadır. Acı bir tada sahiptir. Beyaz, prizmatik kristal özelliklere sahiptir.

Kafein Kaynama noktası 178 °C dir.

Kafein Erime noktası 235 °C dir.

Kafein çözünürlük olarak 25 °C de 21600 mg/Lt dir. Piridin içinde çözünmektedir. Pirol içinde serbestçe çözünmektedir. Petrol eteri içinde hafif bir çözünürlüğe sahiptir.

Bunun yanında Kafein çözünürlük olarak %4 su içeren Tetrahidrofuran içerisinde serbestçe çözünür.

Kafein Yoğunluğu 1.23 g/cm3 tür.

Kafein Kullanım Alanları Nerelerdir?

Kafein tıbbi ilaçlarda CNS solunum uyarıcı olarak bazı ilaçların imalatında kullanılmaktadır.

Kafein yağ hücreleri üzerinde lipolitik etkilerinden kaynaklı yağları parçalayabilir ve yağ asitlerinin serbest kalmasına yardımcı olmaktadır. Kafeinin buradaki özelliklerinden dolayı cildi sıkılaştırmak için üretimi üretilen bazı formülasyonlarda kullanılmaktadır.

Kafein kullanım alanları arasında göz kremleri de bulunmaktadır. Bu alanda kullanıldığında şişliği azalttığı özellikleri ortaya çıkmaktadır.

Kafein hafif uyarıcı etkisi ve farklı düzeyde lezzet özelliklerinden dolayı alkolsüz içeceklerde kullanılan gıda katkı maddesidir. Kafein kola ve bazı diğer meşrubat içeceklerinde talebe göre kullanılmaktadır.

Kafein yorgunluğu hafifletme ve farkındalığı artırma özelliklerinden dolayı bazı takviye ilaçların imalatında kullanılmaktadır.

Kafein Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Kafein fiyat olarak, kafein üretimi yapılan bitkilerin o sezon ki verimine bağlı olarak değişmektedir. Bitkilerin verimi arttıkça kafein fiyatları artacaktır.

Kafein fiyat olarak kafeinin kullanımı ile doğru orantılıdır. Kafein kullanım alanı arttıkça kafein fiyat olarak artacaktır.

Kafein fiyat olarak, kafein satışı yapan firmaların stokları ile ters orantılıdır. Kafein fiyatları, kafein stokları arttıkça azalmaktadır.

Kafein fiyat olarak son yıllarda hızlı bir fiyat artışı sergilemektedir. Bunun nedeni tıbbi alanda ve kozmetik alanında kafein kullanımı hızlı bir kullanım trendi yaşamıştır.

 

Hazırlayan: O Kimya