Paylaş •

Trikalsiyum Sitrat

TRİKALSİYUM SİTRAT MOLEKÜL YAPISI
TRİKALSİYUM SİTRAT AMBALAJTRİKALSİYUM SİTRAT AMBALAJ
Ürün Belgeleri
TRİKALSİYUM SİTRAT ANALİZ SERTİFİKASI

TRİKALSİYUM SİTRAT

Trikalsiyum Sitrat Nedir?

Trikalsiyum Sitrat Molekül Formülü: C12H10Ca3O14 yada (C6H5O7)2Ca3.4H2O

Trikalsiyum Sitrat Molekül Ağırlığı: 498.4 g/mol

Trikalsiyum Sitrat Kimyasal Adı: Kalsiyum Sitrat

Trikalsiyum Sitrat CAS Numarası: 813-94-5

Trikalsiyum Sitrat bir Kalsiyum tuzudur. Trikalsiyum Sitrat sitrik asit’in en yaygın bir şekilde kullanılan kalsiyum tuzudur. Bazı ülkelerde kalsiyum sitrat olarak basit bir şekilde adlandırılmaktadır.

Trikalsiyum Sitrat, yüksek kalsiyum kaynağı olmasından dolayı, organik kalsiyum tuzları içerisinde en yaygın kullanılan kimyasaldır.

Trikalsiyum Sitrat tanecik boyutu olarak farklı formlarda bulunmaktadır. Trikalsiyum sitrat’ın tanecik boyutları 10 micron ile 300 micron arasında değişmektedir. Tanecik boyutu küçüldükçe çözünürlük artmaktadır.

Trikalsiyum Sitrat diğer Kalsiyum bileşiklerine nazaran en iyi adsorbsiyon oranlarına sahip olduğundan diğer kalsiyum kaynaklarına kıyasla tercih edilme nedenidir.

Kalsiyum elementi insan vücudundan en bol bulunan elementtir. İnsan vücudunun doğru bir şekilde çalışması için kalsiyum dengesinin optimum düzeyde olması gerekmektedir. Kalsiyum dengesizliği yaşayan insan ve hayvanlarda trikalsiyum sitrat içeren ilaç ve gıda takviyeleri verilir.

İnsanlarda en büyük kalsiyum eksikliği problemi hipokalsemi olarak bilinen kandaki kalsiyum eksikliğidir. Bunun nedeni ise yetersiz beslenme ve insanların Güneş ışınlarını yeterinde absorbe edememesinden kaynaklanan D Vitamini eksikliğidir.

Trikalsiyum Sitrat biyoayarlanım değeri kalsiyum karbonattan yaklaşık 2.5 kat daha yüksektir.

Trikalsiyum Sitrat diğer isimleri aşağıdaki gibidir;

 • Trikalsiyum Sitrat
 • Sitrat
 • Kalsiyum tuzu
 • Trikalsiyum tuzu
 • Kalsiyum Sitrat
 • Trikalsiyum disitrat
 • Trikalsiyum Sitrat tetrahidrat
 • 813-94-5
 • Tribazik kalsiyum sitrat
 • Tribazik kalsiyum tuzu
 • 1,2,3-Propanetrikarboksilik asit -2-hidroksi-,kalsiyum tuzu (2:3)
 • Kalsiyum Sitrat Tozu
 • Kireç Sitrat
 • Kalsiyum Sitrat Malat
 • Kalsiyum Sitrat Susuz

Trikalsiyum Sitrat Üretimi Nasıl Yapılır?

Trikalsiyum Sitrat üretimi, sitrik asit’in kalsiyum hidroksit veya kalsiyum karbonat gibi yüksek saflıktaki kalsiyum kaynağı ile tamamen nötürleştirilmesi sonucu  üretilmektedir.

Trikalsiyum Sitrat üretimi için basit bir reaksiyon vermek gerekirse. Et suyu çözeltisindeki sitrik asit çözünmemiş halde bulunan kalsiyum sitratın çöktürülmesi için Kalsiyum hidroksit ile nötralize edilir. Bu daha sonra et suyunun geri kalanından süzülür. Çözelti içerisinden alınan Trikalsiyum sitrat saf bir form verebilmesi için yıkanır. Ve tekrar süzülerek kurutulur. Bunun sonucunda elde edilen trikalsiyum sitrat doğrudan satılabilir veya seyreltik sülfürik asit kullanılması sonucunda sitrik aside dönüştürülür.

Trikalsiyum Sitrat üretmek için, narenciye suyundan kalsiyum eklenmesi sonucunda reaksiyon olusturulabilir.

Trikalsiyum Sitrat Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Trikalsiyum Sitrat beyaz toz, ince kristaller formunda veya çok ince tuz formundadır. Trikalsiyum sitrat tat olarak ekşi bir tada sahiptir.

Trikalsiyum Sitrat koku olarak kokusuz bir kimyasaldır.

Trikalsiyum sitrat ısınması ile 100 °C veya 120 °C de suyunun tamamını kaybetmektedir.

Trikalsiyum Sitrat 120 °C de erir.

Trikalsiyum Sitrat yoğunluğu 1.63 g/ cm³ tür.

Trikalsiyum Sitrat kararlılığı normal şartlar altında kararlıdır. Fakat güçlü oksitleyici ajanlarla uyuşmamaktadır. Örneğin genel olarak piyasada bulunan oksitleyici ajanlardan potasyum permanganat, sodyum hipoklorit ve hidrojen peroksit gibi kimyasallar ile uyuşmamaktadır.

Kalsiyum Sitrat suda az çözünür. Kalsiyum sitrat’ın soğuk potakal suyu veya limon suyu ile kullanılması kalsiyum sitrat’ın çözünürlüğünü artırır.

Trikalsiyum Sitrat Kullanım Alanları Nerelerdir?

Trikalsiyum Sitrat kullanım alanları arasında diş macunu bulunmaktadır. Trikalsiyum Sitrat diş macunu içerisinde, suda çok az çözünmesinden kaynaklı ( Yaklaşık 1g/Lt den azdır) olarak aşındırıcı etkiye sahiptir. Burada aşındırıcı etki yaparken, aynı zamanda diş etlerine veya diğer bölgelere, kimyasal özelliğinden kaynaklı zarar vermemektedir.

Trikalsiyum Sitrat, diş macunu imalatında opaklaştırıcı özelliği sağlamasından kaynaklı burada aktif bir şekilde kullanılmaktadır. Normalde diş macunlarında opaklaştırıcı olarak TiO2 en iyi beyazlatıcı pigmenttir. Fakat daha mikronize ve malzeme özelliklerinden dolayı trikalsiyum sitrat burada en iyi özelliği sağlamaktadır.

Kalsiyum Sitrat tıbbi alanda kalsiyum takviyesi olarak kullanılır. İnsan sağlığında kemik kaybı (osteoporoz) yaşanması durumunda zayıf kemik hastalığı (osteomalazi) oluşan insanlarda Trikalsiyum Sitrat içeren ilaçlar verilmektedir.

Trikalsiyum Sitrat paratiroid bezinin azalması ile oluşan hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Trikalsiyum Sitrat bazı kanser hastalıklarının tedavisinde kemopreventif olarak kullanılmaktadır.

Trikalsiyum Sitrat’ın ilaç sektöründe kullanılmasının nedenleri arasında biyoayarlanım özelliğidir. Trikalsiyum Sitrat, Kalsiyum Karbonat gibi, mide asidini nötrleştirme etkisine sahip değildir. Sindirilme ve emilme kolaylığı trikalsiyum sitrat’ın tercih sebeplerinden birisidir. Trikalsiyum sitrat gaz ve kabızlığa neden olmaz. Bunun yanında Trikalsiyum sitrat böbrek taşlarının oluşumuna daha etki yapmaktadır.

Kalsiyum Sitrat gıdalarda ekşi tat vermek amacıyla gıda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Trikalsiyum Sitrat aynı zamanda gıda koruyucu olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında iyi bir su yumuşatıcısı olarak kullanılmaktadır.

Hipokalsemi hastalığının tedavi edilmesinde kullanılan, trikalsiyum sitrat bazlı ilaçların imalatında kullanılmaktadır.

Kas ve iskelet rahatsızlıklarının giderilmesi için imal edilen ilaçların imalatında trikalsiyum sitrat kullanılmaktadır.

Trikalsiyum Sitrat bebek maması imalatında kalsiyum takviyesi olarak kullanılmaktadır.

Trikalsiyum Sitrat hayvan yemlerinin imalatında kullanılmaktadır.

Bazı et ürünlerinin imalatında ekşi tat ve sos vermek için Trikalsiyum sitrat kullanılmaktadır.

Trikalsiyum Sitrat, reçellerde, alkolsüz içeceklerde, şekerlemelerde ve un içerisinde asitlik düzenleyici olarak kullanılmaktadır.

Trikalsiyum Sitrat Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Trikalsiyum Sitrat fiyat olarak trikalsiyum sitrat imalatında kullanılan hammaddelerin fiyatlarına doğrudan bağlıdır. Sitrik Asit fiyatları arttıkça, trikalsiyum sitrat fiyat olarak artacaktır. Kalsiyum Karbonat fiyat olarak arttıkça trikalsiyum sitrat fiyatları artacaktır.

Trikalsiyum Sitrat fiyatları, trikalsiyum sitrat satışı yapan firmaların stoklarına doğrudan bağlıdır. Trikalsiyum satışı yapan firmaların stokları arttıkça, trikalsiyum sitrat fiyatları azalacaktır.

Trikalsiyum Sitrat distribitörü olan firmalar stokları azalması durumunda, trikalsiyum sitrat fiyat olarak artış gösterecektir.

Trikalsiyum Sitrat fiyatları, trikalsiyum sitrat üretimi yapan firmaların sayısına bağlı olarak değişmektedir. Trikalsiyum sitrat üretimi yapan bir fabrika kurulması durumunda, trikalsiyum sitrat fiyat olarak azalacaktır.

Trikalsiyum sitrat fiyatları, trikalsiyum sitrat kullanım alanlarına doğrudan bağlıdır. Trikalsiyum sitrat kullanım alanları arttıkça trikalsiyum sitrat fiyat olarak artacaktır. Çünkü; Üretilen Trikalsiyum sitrat miktarı talep edilen trikalsiyum sitrat miktarını karşılamamaktadır.

 

Hazırlayan: O Kimya

 

 

 

 

Trikalsiyum Sitrat Satışı

Kimyasal maddeler uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile paketlenir. Bunlar en düşük ambalaj ile başlayarak en büyük ambalaja veya tankerli olacak dökme yöntemi ile satışı yapılmaktadır. Bunlar 1 gramlık ambalaj da olabilir, 1 tonluk big bağ ambalaj da olabilir, en düşük bidon ambalajı da olabilir, tankerli olacak şekilde ambalajsız satış da yapılmaktadır.