Paylaş •

Toluen Diizosiyanat (TDI 80/20)

TOLUEN DİİZOSİYANAT MOLEKÜL YAPISI

TOLUEN-DİİZOSİYANAT-AMBALAJ-FOTO

TOLUEN DİİZOSİYANAT AMBALAJ 250 Kg

Ürün Belgeleri
TOLUEN DİİZOSİYANAT ANALİZ SERTİFİKASI

Toluen Diizosiyanat (TDI 80/20) Nedir?

Toluen Diizosiyanat (TDI 80/20) Molekül Formülü: C9H6N2O2

Toluen Diizosiyanat (TDI 80/20) Molekül Ağırlığı: 174,2 g/mol

Toluen Diizosiyanat (TDI 80/20) Kimyasal Adı: Toluen Diizosiyanat

Toluen Diizosiyanat (TDI 80/20) CAS Numarası: 26471-62-5

Toluen Diizosiyanat (TDI), keskin kokuya sahiptir. Renksiz ve soluk sarı bir renge sahip kimyasaldır. Toluen Diizosiyanat (TDI) yanıcı bir sıvıdır.

Toluen Diizosiyanat 2,4- ve 2,6- izomerlerin sentetik bir karışımı olan kimyasaldır.

Toluen Diizosiyanat (TDI) iki farklı monomeri bulunur. Bunlar; 2,4-Toluen dizosiyanat ve 2,6-Toluen dizosiyanat’tır.

Toluen Dizosiyonat (TDI) eş anlamlıları aşağıdaki gibidir;

 • 2,4-diizosiyanato-1-metilbenzen
 • İzosiyanik Asit
 • 2,4-Diizosiyanato toluen
 • TDI
 • 80/20
 • Metil Fenilen Ester
 • Metil -m- fenilen ester
 • Metil meta fenilen diizosiyanat
 • Toluen -1,3-diizosiyanat
 • Diizosiyanatlar
 • Diizosiyanatotoluen
 • Tolisilen diizosiyanat
 • Tolilen izosiyanat
 • 2,4-Tolilen Diizosiyanat
 • TDI-80
 • Benzen 1,3-diizosiyanato metil
 • 4-Metil-1,3-fenilen diizosiyanat

Toluen Diizosiyanat (TDI 80/20) Üretimi Nasıl Yapılır?

Toluen diizosiyanat (TDI) genellikle toluen -2,4-diamin ve fosgen ile hazırlanır. Toluen endüstride üretilen toluen diizosiyanat için birincil hammaddedir. Toluen diizosiyanat (TDI) üretimi sürecinde Karışık aside sahip olan toluen klasik dinitrasyona tabi tutularak 80:20 oranında 2,4 ve 2,6 dinitro izomerlerinin karışımlarını oluşturur.

Toluen diizosiyanat (TDI) üretimi sürecinde, meydana gelen 2,4 ve 2,6 dinitro izomerlerin hidrojen basıncı altında katalitik olarak indirgenmesi gerekir.

Toluen diizosiyanat (TDI) üretim sürecinde, indirgenmiş madde TDI ortaya çıkaracak şekilde fosgen ile muamele edilir. Bu sadece Toluen diaminler (TDA) oluşur.

Toluen Diizosiyanat (TDI 80/20) Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Toluen Diizosiyanat (TDI) keskin kokulu renksiz sıvı veya kristaller şeklinde soluk sarıya dönük bir renge sahiptir.

Toluen Diizosiyanat (TDI)  erime noktası 19,5 °C ile 20,5 °C arasındadır. Toluen Diizosiyanat (TDI) nemli olması durumunda CO2 üretir. Bu nedenle kapalı ortamlarda basınç üretir.

Toluen Diizosiyanat (TDI) kaynama noktası 247 °C dir. Toluen Diizosiyanat (TDI) parlama noktası 137 °C dir. Toluen Diizosiyanat (TDI) sudan daha yoğundur. 1.22 g/cm3 yoğunluğa sahiptir.

Toluen Diizosiyanat (TDI) buharları havadan daha ağırdır. Toluen Diizosiyanat (TDI) son derece reaktif bir kimyasaldır. Isıya, aleve veya kıvılcımlara maruz kaldığında buhar-hava karışımı şeklinde patlayıcıdır. Toluen Diizosiyanat(TDI) su ile reaksiyona girerse Karbondioksit( CO2) üretir.

Toluen Diizosiyanat (TDI) çözünürlüğü, aseton, alkol, benzen, etil asetat ve eter içinde çözünür. Karbon Tetra klorür, klorobenzen, kerosen ve çeşitli yağlar örneğin mısır şurubunda çözünür. Toluen Diizosiyanat (TDI) Karbondioksit salgılayarak su ile reaksiyona girer.

Toluen Diizosiyanat (TDI 80/20) Depolaması Nasıl Yapılır?

Toluen Diizosiyanat (TDI) çelik varillerde depolanır. Nemli ve sıcak ortamlarda depolanmamalıdır. Polietilen varillerde kesinlikle depolanmamalıdır.

Toluen Diizosiyanat (TDI) yanıcı kimyasal maddedir.

Toluen Diizosiyanat (TDI 80/20) İnsan Sağlığına Etkileri Nasıldır?

Toluen Diizosiyanat (TDI) solunması durumunda yüksek AKUT toksisiteye yol açmaktadır. Toluen Diizosiyanat (TDI) insanlarda teneffüs yolu ile sistemik etkiler ve antikor oluşum raporları ortaya koymuştur.

Toluen Diizosiyanat(TDI) temas ettiği tüm yaşayan dokular için yüksek düzeyde tahriş edici özellige sahiptir.

Toluen Diizosiyanat (TDI) sıvı veya buhar yolu ile temas edebilir. Temas etmesi durumunda mukoza zarları, gözler ve gastrointestinal ve solunum yollarına zarar vermektedir.

Toluen Diizosiyanat (TDI) buharına maruz kalınması durumunda göğüste tıkanıklık, ve nefes darlığına sebep olmuştur. Bu ortamdan derhal uzaklaşılmalıdır.

Toluen Diizosiyanat (TDI) cilde temas etmesi durumunda bol su ile derhal yıkama yapılmalıdır.

Toluen Diizosiyanat (TDI) Kullanım Alanları Nerelerdir?

Toluen Diizosiyanat (TDI), poliüretan esaslı ürünler için köpükler, elastomerler, yalıtım maddeleri, vernikler, boyalar ve otomobiller için koruyucu kaplalar imalatında kullanılan öncü kimyasallardır.

Toluen Diizosiyanat (TDI) yapıştırıcıların imalatında kullanılır.

Toluen Diizosiyanat (TDI) yüksek derece reaktif fakat düşük molekül ağırlıklı kimyasallardır. Birçok kullanım alanında bu özelliği en büyük etkendir.

Toluen Diizosiyanat (TDI) dolgu macunları ve elastomerlerin imalatında kullanılmaktadır.

Toluen Diizosiyanat (TDI) bazı kaplama maddelerinin imalatında kullanılmaktadır.

Toluen Diizosiyanat (TDI) boya imalatında da kullanılmaktadır.

Toluen Diizosiyanat (TDI) gıda iletişim maddelerinde kullanılan dolaylı bir gıda katkı maddesidir.

Toluen Diizosiyanat (TDI) genellikle endüstriyel tip bir kimyasaldır. Bu nedenle, endüstride ara kullanılan kimyasal ara maddedir.

Toluen Diizosiyanat (TDI) Fiyatlarına Etki Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Toluen Diizosiyanat (TDI) fiyat olarak öncelikle, Toluen Diizosiyanat (TDI) üretiminde kullanılan kimyasal maddelerin fiyatlarına doğrudan bağlıdır.

Toluen 2,4-Diamin ve Fosgen fiyatı arttıkça Toluen Diizosiyanat (TDI) fiyat olarak artacaktır.

Toluen Diizosiyanat (TDI) fiyatları bu ürünün kullanıldığı yeni bir alan oluşması durumunda artacaktır. Çünkü; Toluen Diizosiyanat (TDI) üretimi talebi karşılamayacaktır. Bundan dolayı Toluen Diizosiyanat (TDI) fiyat olarak artacaktır.

Toluen Diizosiyanat (TDI) fiyat olarak sanayinin gelişmesi kullanım alanlarının genişlemesi ile uzun süreden bu yana artarak gelmektedir.

Toluen Diizosiyanat (TDI) fiyat olarak, yeni bir Toluen Diizosiyanat (TDI) üretim tesisinin kurulması ile kısa süreli olarak düşürecektir. Ama Toluen Diizosiyanat (TDI) fiyatı zamanla stabil bir düzeye ulaşacaktır.

Toluen Diizosiyanat (TDI) fiyat olarak insanların ergonomik yaşama ve konforlu yaşama özen göstermesi ile artış göstermektedir.

Toluen Diizosiyanat (TDI) fiyatı aynı zamanda Toluen Diizosiyanat (TDI) satışını yapan firmalara da bağlıdır. Toluen Diizosiyanat (TDI) satışını yapan firmalar satış miktarlarına göre Toluen Diizosiyanat (TDI) fiyat politikası uygulamaktadır.

 

Hazırlayan: O Kimya