Paylaş •

Lityum Karbonat

LİTYUM KARBONAT MOLEKÜL YAPISI
LİTYUM KARBONAT AMBALAJLİTYUM KARBONAT AMBALAJ 10 KG
Ürün Belgeleri
LİTYUM KARBONAT ANALİZ SERTİFİKASI

LİTYUM KARBONAT

Lityum Karbonat Nedir?

Lityum Karbonat Molekül Formülü: Li2CO3

Lityum Karbonat Molekül Ağırlığı: 73.888 g/mol

Lityum Karbonat Kimyasal Adı: Lityum Karbonat

Lityum Karbonat CAS Numarası: 554-13-2

Lityum Karbonat molekülü son zamanlarda çok büyük öneme sahip özellikleri olduğu keşfedilmiştir. Bu süreçten sonra birçok sektörde kullanılması ile tanınmıştır.

Lityum Karbonat kimyasalı antimanik ve hematopoik özellikler sergileyen yumuşak alkali metal olan Lityum Karbonat tuzudur.

Lityum Karbonat ruh halini dengeleyici bir madde olarak sınıflandırılan Lityum tuzudur. Lityum’un en önemli özelliği çok uzun süredir, yaklaşık 50 yıldır mania tedavilerinde yaygın olarak kullanılan basit bir alkali tuzudur.

Lityum Karbonat diğer isimleri aşağıdaki gibidir;

  • Lityum Karbonat
  • Dilityum Karbonat
  • 554-13-2
  • Karbonik Asit Lityum Tuzu
  • Lithobid
  • Lithane
  • Karbonik Asit Dilityum Tuzu
  • Lithium Carbonate
  • Carbolithium

Lityum Karbonat Üretimi Nasıl Yapılır?

Lityum Karbonat üretimi 3 tane üretici tarafında tekelde toplanmıştır.

Lityum Karbonat Lityum Metal cevherinden elde edilmektedir. Burada Lityum cevheri spodümenin’den geri kazanılması yöntemiyle ara ürün olarak üretilmektedir.

Lityum Karbonat üretim sürecinde ilk olarak ince parçacıklar halinde öğütülmüş Lityum cevheri 250 °C de sülfürik asit ile pişirilmektedir. Daha sonra Lityum Sülfat süzülür.

Elde edilen Lityum bileşikleri, Lityum Karbonat üretim sürecinde sıcak ve konsantre Sodyum Karbonat (Na2CO3) çözeltisi ile Lityum Sülfat veya Lityum Klorür çözeltilerinin karıştırılması ile elde edilir.

Lityum Karbonat üretimindeki ana reaksiyon aşağıdaki gibidir;

Li2SO4 + Na2CO3 》Li2CO3 + Na2SO4

Lityum Karbonat Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nasıldır?

Lityum Karbonat renksiz veya beyaz monoklinik bir tozdur.

Lityum Karbonat yoğunluğu 2.11 gr/cm3 tür.

Lityum Karbonat erime noktası 723 °C dir.

Lityum Karbonat 1300 °C de ayrışmaktadır.

Lityum Karbonat çözünürlük olarak farklı etkiler gösteren kimyasal bileşiktir. Lityum Karbonat soğuk suda sıcak suda olduğundan daha fazla çözünmektedir. Suyun sıcaklığı arttıkça Lityum Karbonat çözünürlüğü azalmaktadır. Alkol içerisinde çözünmez fakat seyreltik asitte iyi çözünmektedir.

Çözünürlük olarak su içerisinde 1.3 mg/mlt dir.

Lityum Karbonat kararlılık olarak mania olmadığı sürece kararlı bir kimyasaldır.

Lityum Karbonat Kullanım Alanları Nerelerdir?

Lityum Karbonat kullanım alanları arasında sanayide proses regülatörleri olarak kullanılmaktadır.

Lityum Karbonat yine sanayide yükseltgen ve indirgeyici ajanlar olarak kullanılmaktadır.

Lityum Karbonat en spesifik kullanım alanı tıpta cinnet tedavilerinin gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Burada Lityum Karbonat şizofrenide duygusal bozuklukları iyileştirme özelliğinden faydalanılmaktadır.

Lityum Karbonat içerisindeki Lityum elementi, sodyum ve potasyum ile uyarılmış olan Adenozin Trifosfatı etkileyerek sinir hücreleri içerisinde transmembran sodyum değişimlerine müdahale etmektedir. Bu sayede nörotrasmiterlerin salınımını değiştirmektedir. Aynı zamanda siklik Adenozin monofosfat konsantrasyonlarını etkilemektedir. Lityum Karbonat Bundan dolayı hücresel inositolün tükenmesiyle fosfolipaz C aracılı sinyal iletiminin inhibisyonu ile sonuçlanan inositol metabolizmasını bloke eder. Bu sayede sinir hastalıklarında pozitif yönde değişime yardımcı olur.

Lityum Karbonat kullanımı bipolar bozukluğunda tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Lityum Karbonat safsızlıkları gidermek için kullanılmaktadır. Çünkü Lityum iyonunun polarizasyon özelliği çok kuvvetlidir.

Lityum Karbonat periferik lokositleri yükseltme etkisine sahiptir.

Lityum Karbonat sentetik kauçuk, boyalar ve askeri savunma materyallerinin imalatında güçlendirici madde olarak kullanılmaktadır.

Batarya sınıfı Lityum Karbonat , Lityum İyon batarya katod malzemelerinin imalatında bir matris değiştiricide kullanılmaktadır.

Lityum Karbonat yapı kimyasallarında donmayı hızlandırmak amacıyla yardımcı kimyasal olarak kullanmaktadır.

Lityum Karbonat Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Lityum Karbonat fiyat olarak, Lityum Karbonat üretiminde kullanılan Lityum cevherlerinin fiyatları ile doğru orantılıdır. Lityum cevheri fiyatları arttıkça Lityum Karbonat fiyat olarak artacaktır.

Lityum Karbonat fiyatları Lityum cevheri üretimi yapılan madenlerin sayısına doğrudan bağlıdır. Cevher madenleri arttıkça Lityum Karbonat fiyatları azalacaktır. Çünkü Lityum Karbonat üreticileri yeterince Lityum cevheri bulabilecektir.

Lityum Karbonat fiyatları Lityum Karbonat üretiminde kullanılan kimyasalların fiyatlarına doğrudan bağlıdır. Sodyum Karbonat fiyatı arttıkça Lityum Karbonat fiyat olarak artacaktır.

Lityum Karbonat üretimi 3 büyük üreticinin tekelinde olmasından kaynaklı fiyatlar kontrol altında tutulmaktadır. Son yıllarda Lityum Karbonat fiyatları 2 katına çıkmıştır.

Lityum Karbonat kullanım alanları arttıkça Lityum Karbonat fiyat olarak artacaktır çünkü üretilen Lityum Karbonat talep edilen ürün miktarını karşılamayacaktır.

 

Hazırlayan: O Kimya