Paylaş •

Xanthan Gum

XANTHAN GUM MOLEKÜL YAPISI
XANTHAN GUM AMBALAJXanthan AMBALAJ 25 Kg

Xanthan GUM (KSANTAN Sakızı)

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) Nedir?

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) çok sayıda bitkiye enfekte etme özelliğine sahip bakterilerden yapılan bir gıda kıvamlaştırıcısıdır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) birçok gıda maddesinin yapısını, kıvamını, lezzetini ve raf ömrünü iyileştirebilir.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) aynı zamanda yiyecekleri stabilize ederek bazı yiyeceklerin farklı sıcaklıklara ve pH seviyelerine karşı dayanıklı olmasına yardımcı olur.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) ayrıca yiyeceklerin ayrılmasını önler ve bulunduğu kaplardan düzgün bir şekilde akmasına sağlar.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) gıdalarda genel olarak kalınlaştırcı(hacim kazandırmak) veya stabilizör olarak eklenen popüler bir gıda katkısıdır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) Nasıl Üretilir?

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) üretimi, şekerin Xanthomonas campestris adı verilen bir bakteri türü tarafından fermente edildiğinde oluşur. Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) üretim sürecinde şeker fermente edildiğinde et suyuna benzer bir madde oluşur ve kurutulma evresinden sonra toz haline getirilir.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) tozu bir sıvıya eklendiğinde hızla dağılır ve viskoz aynı zamanda kararlı bir çözelti oluşturur. Bu özellik birçok ürün için kalınlaşma, süspansiyon ve stabilize edici madde özelliği katar.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) üretmek için X Campestris, mikro besinler( Örnek olarak;Potasyum, Demir ve Kalsiyum Tuzları) ve karbon be Azot gibi makro besinler dahil olmaz üzere çeşitli besin maddelerine ihtiyaç duyar.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) üretiminde glikoz ve sukroz en sık kullanılan karbon kaynaklarıdır. Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) üretiminde karbon kaynağının konsantrasyonu Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) verimini etkiler.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) üretiminde %2- %4 lük konsantrasyon tercih edilir. Bunun üzerindeki substrat konsantrasyonları büyümeyi engellemektedir.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) üretim sürecinde, esansiyel bir besin olan azot ya organik bir bileşik olarak temin edilir ya da bir inorganik molekül olarak.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) hem soğuk hem de sıcak suda çok çözünen özelliğe sahiptir. Buradaki özellik Xanthan Gum (Ksantan Sakızı)’ nın polieleltrolit doğası ile ilgilidir.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) çözeltileri, düşük polimer yapılarında bile yüksek vizkositeye sahiptir. Xanthan Gum (Ksantan Sakızı)’ın buradaki özelliğinden dolayı, özellikle kalınlaştırıcı olarak kullanıldığı gıda endüstrisinde ve süspansiyonları ve emülsiyonları stabilize etmek için kullanılır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) çözeltilerinin kalınlaşma kabiliyetleri; viskozite ile ilgilidir. Yüksek viskozite akışa direnmektedir.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) çözeltileri psödoplastik veya kesme inceltme olup, viskozite artan kesme oranı ile azalır. Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) nın viskozitesi ayrıca sıcaklığa (hem çözünme hem de ölçüm sıcaklıkları) biyopolimer konsantrasyonuna, tuz konsantrasyonuna ve pH’ya bağlıdır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) Kullanım Alanları Nerelerdir?

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) kullanım alanları arasında gıda ürünleri yaygındır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) salata soslarının imalatında kullanılır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) unlu mamullerin imalatında kullanılmaktadır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) meyve sularının imalatında kullanılır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) hazır çorba imalatında kullanılmaktadır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) dondurma imalatında kullanılmaktadır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) sos imalatında kullanılmaktadır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) şurupların imalatında kullanılmaktadır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) glutensiz ürünlerin imalatında kullanılır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) az yağlı yiyeceklerin imalatında kullanılmaktadır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) birçok kişisel bakım ve güzellik ürünlerinin imalatında kullanılmaktadır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) diş macunu, kremler, losyonlar ve şampuanların imalatında kullanılmaktadır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) birçok endüstriyel ürünlerde, farklı sıcaklıklara ve pH seviyelerine dayanabilme özelliklerinde  kaynaklı olarak, yüzeylere tutunma ve sıvıları kalınlaştırman iyi akışını koruyarak kullanılır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) mantar öldürücüler, herbisitler ve böcek öldürücülerin imalatında kullanılır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) fayans, harç ve klozet temizleyici kimyasalların imalatında kullanılmaktadır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) bazı boyaların imalat formülasyonlarında kullanılır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) duvar kağıdı tutkalı gibi yapıştırıcıların imalatında kullanılır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) fiyat olarak üretildiği maddeye doğrudan bağlıdır. Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) üretiminde kullanılan maddelerin fiyatları arttıkça Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) fiyat olarak artacaktır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) fiyat olarak Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) kullanım alanları ile doğrudan bağlıdır. Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) kullanım alanı arttıkça fiyat olarak artacaktır. Çünkü; Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) üretimi talebi karşılamayacaktır.

Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) fiyatları, Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) satışı yapan firmaların stoklarına bağlı değişebilir. Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) satışı yapanlar yeterli stoğa sahip ise Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) fiyat olarak stabil düzeyde olacaktır.

Bunun yanında Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) üretimi yapan yeni bir fabrika kurulursa,  Xanthan Gum (Ksantan Sakızı) fiyatları kısa süreli düşüş yaşayacaktır.

 

Hazırlayan: O Kimya