Paylaş •

Sodyum Aljinat

SODYUM ALJİNAT MOLEKÜL YAPISI
Ürün Belgeleri
SODYUM ALJİNAT ANALİZ SERTİFİKASI

SODYUM ALJİNAT

Sodyum Aljinat Nedir?

Sodyum Aljinat Molekül Formülü: C6H7O6Na

Sodyum Aljinat Molekül Ağırlığı: 216,121 g/mol

Sodyum Aljinat Kimyasal Adı: D-Galactronic Acid

Sodyum Aljinat CAS Numarası: 14984-39-5

Sodyum Aljinat şelatlama özellikleri ile birlikte genel olarak kahverengi alglerin hücre duvarlarından ekstrakte edilen Aljinik Asit’in sodyum tuzu mersin eskort formudur. Sodyum Aljinat soğuk su bölgelerinde yetişen kahverengi deniz yosunlarından elde edilen doğal bir anyonik Polisakkarit türüdür.

Sodyum Aljinat soğuk ve sıcak su varlığında yüksek düzeyde aljinasyon etkisi ile çözünme kabiliyetine sahiptir. Sodyum Aljinat kalınlaşıp bağlanabilme özelliğine sahiptir.

Sodyum Aljinat Kalsiyum varlığında ısı olmasa dahi bir jel oluşturabilir.

Sodyum Aljinat ilk olarak 1881 yılında İngiliz Kimyager Edward CC Stanford tarafından deniz yosunun elde edilmesi yöntemi patenti alınmıştır.

Sodyum Aljinat Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

 • Sodyum Aljinat
 • Sodium Alginate
 • D-Galacturonic Asit Sodyum Tuzu
 • Natriumglucuronat
 • Aljinik Asit Monosodyum Tuzu
 • Sodyum 3,4,5,6-tetrahidroksioksan-2-karboksilat
 • Aljinat
 • Yosun Ekstraktesi
 • 14984-39-5
 • Tagat
 • Aigin
 • Kelgin
 • Kelgun
 • Amnucol

Sodyum Aljinat Üretimi Nasıl Yapılır?

Sodyum Aljinat soğuk sularda bulanan kahverengi alglerin hücre duvarından ekstraksiyonundan elde edilmektedir.

Sodyum Aljinat Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Sodyum Aljinat hemen hemen kokusu olmayan beyaz veya sarımtrak liflere sahip veya toz formda bulunan bir kimyasaldır.

Sodyum Aljinat pH’ı 6.0-8.0 aralığındadır (10 mg/mlt H2O içerisinde)

Sodyum Aljinat çözünürlük olarak viskoz bir sıvı oluşturarak su içerisinde yavaş çözünme kabiliyetine sahiptir. Etanol ve Eter içinde çözünmez.

Sodyum Aljinat kararlılık olarak kararlı bir kimyasaldır. Güçlü bazlarla, güçlü asitlerle ve güçlü oksitleyici ajanlarla uyum içerisinde değildir.

Sodyum Aljinat yanıcı özelliğe sahiptir. Ayırt edilebilir bir tada sahip değildir.

Sodyum Aljinat Kullanım Alanları Nerelerdir?

Sodyum Aljinat kullanım alanları arasında en önemli olanı akut yada kronik yaraların tedavisinde yaraların sarılmasında kullanılmaktadır. Bunun yanında hücre kapsülleme yapmak amacıyla hidrojeller yapmak için aljinat çapraz bağlanmasının kullanılması da son derece önemli bir kullanım alanıdır.

Gıda endüstrisi tarafından viskoziteyi artırmak için Sodyum Aljinat kullanılmaktadır. Bu alandaki diğer görevi Emülgatör özelliğidir.

Sodyum Aljinat ilaç sektöründe hazımsızlık tabletlerinin imalatında ve diş izlenimlerinin hazırlanmasında kullanılmaktadır.

Sodyum Aljinat kozmetik sektöründe, kozmetik preparatlarında kıvam artırıcı madde olarak kullanılmaktadır.

Sodyum Aljinat dondurma imalatında dengeleyici kolloid olarak kullanılmaktadır. Sodyum Aljinat’ın dondurma imalatındaki görevi buz kristallerinin büyümesini önleyerek kremsi dokusunu dengelemektedir.

Sodyum Aljinat bazı polielektrolitlerin imalatında kullanılmaktadır.

Bunun yanında Sodyum Aljinat ilaç teslim sistemleri için mikrosher ve nanopartikler üretmek için kullanılmaktadır.

Sodyum Aljinat gıda endüstrisinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çörek otunun içerisindeki çekirdeksiz şeritler sodyum aljinat ile yapılmaktadır. Pasta dolgularında Sodyum Aljinat kullanılmaktadır.

Sodyum Aljinat Kullanım Alanları Nerelerdir?

Sodyum Aljinat fiyat olarak değerli bir kimyasaldır. Çünkü hammadesi kolay bulunan bir kimyasal değildir. Ve pahalı bir üretime sahip olmasından kaynaklı sodyum aljinat genel kimyasallara göre pahalıdır.

Sodyum Aljinat fiyat olarak sodyum aljinat kullanım alanları ile doğru orantılıdır. Sodyum Aljinat kullanım alanları arttıkça, sodyum aljinat fiyat olarak artacaktır.

Sodyum Aljinat fiyat olarak Dünya tarihinde belirli bir süreden sonra gözle görülür radikal bir artış sergilemiştir. Bunun nedeni tıbbi alanda, sodyum aljinat kullanımı yaygınlaşmış olmasıdır.

Sodyum Aljinat fiyat olarak, sodyum aljinat satışı yapan firmaların stokları ile ters orantılıdır. Sodyum Aljinat stokları arttıkça, sodyum aljinat fiyat olarak artacaktır.

 

Hazırlayan: O Kimya