Paylaş •

Guar Gum

GUAR GUM MOLEKÜL YAPISI
GUAR-GUM-AMBALAJ GUAR GUM AMBALAJ

GUAR GUM Nedir?

Guar Gum, Guar sakızı olarak da bilinmektedir. Guar Gum, Guar bitkisinden elde edilmektedir. Guar kendine özgü birçok özelliklere sahiptir. Bundan dolayı Guar Gum evcilleştirilmiş olan bitki türleri arasında çok büyük bir görev üstlenmiştir.

Guar Gum, doğal olarak potansiyel bir protein kaynağıdır. Guar Gum yaklaşık %42 ham protein içerebilir.

Guar Gum en çok bazı gıdaların ve endüstriyel ürünlerin stabilize edilmesi, emülsifiye edilmesi ve kalınlaştırılması için toz haline getirilmiş yaygın bir üründür. Bitkisel kökenlidir.

Guar Zamkı bir Galaktomannan türüdür. Baklagiller veya tahılların endosperm(tohumlar) öğütülmesi ile oluşturulan diğer tohum sakızlarına benzer bir yöntemle üretilir.

Guar Gum kalori ve alçak lif miktarı düşüktür. Bu da yemekten sonra daha doygun hissetmenize yardımcı olur.

Guar Gum sindirim sistemindeki sıvıyı büyük miktarda emme kabiliyetine sahiptir. Gıdalarda kalınlaştırıcı ajan olarak kullanılan mısır nişastası ve keçiboynu zamkı gibi benzer ürünlere kıyasla daha işlevsel olduğu tespit edilmiştir.

Guar Gum’ın en önemli özelliği çok düşük konsantrasyonlarda bile çok yüksek vizkoziteye ulaşmak için soğuk sudaki çok hızlı hidrasyon kabiliyetidir. Guar Gum yapısındaki kolloidal özellik çözeltiye, nişastadan elde edilen 6-10 kat daha kalınlaşma gücü verir. Guar Gum çok farklı pH üzerinde stabil özelliğe sahiptir.

Guar Gum kullanılması durumunda akışkan maddenin akışkanlığını ve pompalanabilme özelliğini artırır. Guar Gum yapısı gereği üstün sürtünme kaybı azaltma etkisine sahiptir.

Ham Guar Gum %90’ı suda çözünen grimsi beyaz bir tozdur.

Guar tozu genellikle serbest akışlı, soluk kirli beyaz renkli toz formdadır.

GUAR GUM PETROL VE SONDAJ UYGULAMALARI

Guar Gum petrol ve doğalgaz jeolojik oluşumlarını geri kazanmak için yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Hidrolik kırılma ayrıca kırılma uyarımı olarak da bilinmektedir. Özellikle kabuk kayası oluşumlarında yer kabuğunun derinliklerinde hapsolmuş olan petrol ve doğalgazın ekstraksiyonunu artırmak için kullanılan bir tekniktir.

Petrol ve Gaz endüstrisinde Guar Gum, kalınlaşma özelliğinden faydalanılmaktadır. Guar Gum burada yüksek vizkoziteli su oluşturmak suretiyle, kayaçların arasindaki doğalgaz ve petrolün çıkarılması sağlanır.

Hidrolik Kırma işleminin her aşaması için Petrol ve Sondaj firmaları tarafından yüksek miktarda Guar bulamacına ihtiyaç duyulmaktadır.

Guar Gum, yer altı kaya oluşumlarına pompalanan suyu kalınlaştırmak için kullanılır. Sondaj işlemlerinde Guar Gum eklenmesi akışkanların viskozitesini artıracağından yüksek basınç altında pompalama ve kırılma işleminin verimliliğini büyük oranda artırır.

Bu sayede Gaz ve Petrolün yüzeye akışı daha rahat bir şekilde sağlanmaktadır.

Guar Gum Kullanım Alanları Nerelerdir?

Guar Gum kullanım alanı olarak genellikle gıdalarda kullanılır. Guar Gum gıdalarda stabilizör olarak kullanılır.

Guar Gum gıdalarda kıvamlaştırıcı/ kıvam arttırıcı olarak kullanılır.

Guar Gum kanatlı hayvaların yemlerinin imalatında kullanılır.

Guar Gum glutensiz ürünlerde ve fırınlanmış glutensiz ürünlerde en sık kullanılan bağlayıcı zamklardan bir tanesidir. Guusr Gum burada suyu ve havayı yerinde tutar, glutensiz hamurlar daha az parçalara ayırır.

Guar Gum dokuyu bir arada tutmak için harika bir üründür. Özellikle, kekler, ekmek, pizza hamuru gibi ürünlere yüksek gluten kullanmadan gevreklik, esneklik veya sıçrama özelliği kazandırmaya yardımcı olur.

Guar Gum kullanım alanı olarak işlenmiş katkı maddeleri ve tahıl ürünlerinin imalatında kullanılmaktadır.

Guar Gum yoğurt, meyve şerbeti yapımında kalınlaşma ve dokunun homojenliğini korumasına yardımcı olur.

Guar Gum bir dolgu maddesi olarak lif takviyelerine veya laksatiflere hacim kazandırmak için kullanılmaktadır.

Bazı Guar Gum ürünleri tokluğu artırmaya yardımcı olmak amacıyla kullanılmaktadır.

Guar Gum (Guar Zamkı) gıda endüstrisinde genellikle koyulaştırıcı, emülsiyon etkisi yaratması ve dengeleyici özelliklerinden faydalanılarak kullanılır. Guar Gum (Guar Zamkı)’ nın bu özelliklerinden dolayı aşağıdaki sanayi dallarında da gayet faydalı bir şekilde kullanılmaktadır.

Evcil hayvan yemleri ve veterinerlik takviyelerinin imalatında suyu tutmak ve buradaki malzemeleri askıda kalmasını sağlamak amacıyla kalınlaştırıcı ve jel olarak Guar Gum (Guar Zamkı) kullanılır.

İlaç endüstrisinde, kapsül tarzındaki ilaçlarda ayrıştırmaya yardımcı olması amacıyla toz formdaki Guar Gum (Guar Zamkı) kullanılmaktadır. Bu alanda sindirilmeden önce bağlayıcı olarak işlem göstermektedir. Vücuda verilen ilaçların parçalanma hızı, miktarı ve zamanlaması Guar Gum (Guar Zamkı) ile kontrol edilir.

Kozmetik sektöründe sabit tüp ekstrüzyonu için diş macunlarına ve buna benzer bazı diğer maddeler Guar Gum (Guar Zamkı) eklenir. Guar Gum (Guar Zamkı) kalınlaşma kabiliyeti kremlere ve losyonlara doku kabiliyeti verir.

Kağıt endüstrisinde, daha kolay yazı yazılabilmesi için daha yoğun bir yüzey tabakası oluşturulmalıdır. Bu da Guar Gum (Guar Zamkı) ile sağlanmaktadır. Guar Gum (Guar Zamkı) yapışma etkisi sayesinde kağıdın silinmesini ve yazılmasına etki etmektedir. Kağıdın katlanmasına yardımcı olan madde Guar Gum (Guar Zamkı) dir. Kağıt endüstrisinde levha oluşumu Guar Gum (Guar Zamkı) ile gerçekleştirilmektedir.

Tekstil sektöründe boyutlandırma, son işlem ve baskı için kalınlaştırıcı formlarda kullanılmaktadır. Guar Gum (Guar Zamkı) esneklik faktörü sayesinde eğilme ve yapışma azaltılmaktadır. Emülsifiye edici özelliği yardımı ile toz oluşumu azaltılır ve üretim daha verimli olmaktadır.

Petrol Endüstrisi Guar Gum (Guar Zamkı) ana kullanıcı sektörlerinden bir tanesidir. Bu alanda kuyu kırma, şeyl yağı çıkarma, petrol kuyusu uyarımı ve aynı zamanda çamur delme alanlarında süspanse edici kimyasal madde dengeleyici, yüzey aktif madde, sentetik polimer ve kıvamlaştırıcı olarak Guar Gum (Guar Zamkı) kullanılmaktadır. Bu alanda Guar Gum (Guar Zamkı) sürtünmeyi azaltarak harcanması gereken güç ihtiyacını minimum seviyeye düşürmektedir. Aynı zamanda delici atıklarının derin sondaj kuyularından çıkarılması sağlamak amacıyla delme çamuru viskozitelerini korumaktadır.

Maden sektöründe topaklayıcı olarak katıları ayırmak için Guar Gum (Guar Zamkı) kullanılır.

Guar Gum Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Guar Gum fiyat olarak Hindistandan çıkıp Dünya genelinde kullanılmaya başlamasından bu zamana kadar sürekli artış göstermektedir.

Guar Gum fiyatları kullanım alanları arttıkça artmaktadır. Guar Gum kullanımının artması ile Guar Gum fiyatı artış göstermektedir.

Guar Gum fiyatları, Guar Gum üretim tesislerinin artmasına bağlı olarak kısa süreli düşüş yaşamaktadır. Fakat belirli bir süre sonra Guar Gum fiyatları stabil düzeye ulaşacaktır.

Guar Gum fiyat olarak, Guar Gum satışını yapan firmaların stoklarına göre değişmektedir. Guar Gum satışı yapan firmaların Guar Gum stokları artıkça artar.

 

Hazırlayan: O Kimya