Paylaş •

Perkloretilen (Tetrakloretilen)

PERKLOR ETİLEN MOLEKÜL YAPISI

PERKLORETİLEN (TETRAKLORETİLEN)

Perkloretilen (Tetrakloretilen) Nedir?

Perkloretilen (Tetrakloretilen) Molekül Formülü: C2Cl4

Perkloretilen (Tetrakloretilen) Molekül Ağırlığı: 165.822 g/mol

Perkloretilen (Tetrakloretilen) Kimyasal Adı: Tetrakloretilen

Perkloretilen (Tetrakloretilen) CAS Numarası: 127-18-4

Perkloretilen (Tetrakloretilen) renksiz uçucu yanmaz, sıvı formunda klorlu bir hidrokarbondur. Hidrojen elementi ile oluşan Eten molekülünün, hidrojenler yerine Klor eklenmesi ile oluşmuş bir kimyasal bileşiktir. Güneş ışığı veya aleve maruz kalması durumunda zehirli fosgen dumanı yaymaktadır.

Perkloretilen (Tetrakloretilen) insanlar açısından kanserojen bir kimyasaldır. Bu kimyasal madde ile çalışma yapılırken, güvenlik önlemlerine azami hassasiyetle riayet edilmelidir. Perkloretilen (Tetrakloretilen) maruziyeti olan insanlarda parkinson hastalığına yakalanma riski dokuz kat daha artmaktadır.

Perkloretilen (Tetrakloretilen) Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

 • Perkloreretilen
 • Tetrakloretilen
 • Tetrakloreten
 • Etilen Tetraklorür
 • Karbon Diklorür
 • 1,1,2,2-Tetrakloroetilen
 • Tetracholarathen
 • Tetrakloro-etilen
 • 1,2,2-Tetrakloroetilen
 • PERC
 • PCE

Perkloretilen (Tetrakloretilen) Üretimi Nasıl Yapılır?

Perkloretilen (Tetrakloretilen) üretimi Asetilen’in katalitik bir yöntem ile klorlanması sonucu üretilmektedir. Buradaki Perkloretilen (Tetrakloretilen) üretiminde % 70 oranında etilen elde edilir. % 20 oranında Perkloretilen (Tetrakloretilen) üretilir. % 10 oranında Perkloretilen (Tetrakloretilen) üretilmektedir.

Perkloretilen (Tetrakloretilen) Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Perkloretilen (Tetrakloretilen) hafif eterik bir kokuya sahip renksiz bir sıvıdır. Uçucu son derece stabil ve yanıcı özelliğe sahip olmayan bir kimyasaldır.

Perkloretilen (Tetrakloretilen) kaynama noktası 121 °C dir.

Perkloretilen (Tetrakloretilen) erime noktası -22 °C dir.

Perkloretilen (Tetrakloretilen) çözünürlük olarak su içerisinde 25 °C de 0.15 g/L olarak çözünmektedir.

Perkloretilen (Tetrakloretilen) 20 °C deki yoğunluğu 1.62 gr/cm3 tür.

Perkloretilen (Tetrakloretilen) kararlılık olarak kararlı bir kimyasal bileşiktir. Güçlü oksitleyici ajanlarlar ile, alkali metallerle, Alüminyum ve güçlü bazlarla uyumlu değildir.

Perkloretilen (Tetrakloretilen) Kullanım Alanları Nerelerdir?

Perkloretilen (Tetrakloretilen) kullanımı arasında en yaygın alan kuru temizlemedir. Kuru temizleme esnasında giysilerin ve kumaşın büzülmesine neden olmadan, giysi ve kumaşlarda hasar oluşturmadan lekeleri ve kirleri çıkarma özelliğine sahiptir.

Perkloretilen (Tetrakloretilen) bir çok kimyasal son ürünün üretimde ara kimyasal olarak kullanılmaktadır. Bunlar, halı ve döşeme temizleyici kimyasalları, su itici kimyasallar, aeresoller, yapıştırıcılar, sızdırmazlık kimyasalları, ahşap temizleyici kimyasallar, cilalar ve ayakkabı cilasının üretiminde kullanılmaktadır.

Perkloretilen (Tetrakloretilen) çözücü olarak kullanılmaktadır.

Perkloretilen (Tetrakloretilen) metal işleme fabrikalarında solvent olarak kullanılan kimyasaldır.

Petrol üretiminde kullanılan işleme yardımcı kimyasallarının imalatında Perkloretilen (Tetrakloretilen) kullanılmaktadır.

Bazı otomotiv bakım ürünlerinin imalatında Perkloretilen (Tetrakloretilen) kullanılmaktadır.

Perkloretilen (Tetrakloretilen) Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Perkloretilen (Tetrakloretilen) fiyat olarak Perkloretilen (Tetrakloretilen) üretiminde kullanılan hammaddelerin fiyatları ile doğru orantılıdır. Asetilen fiyat olarak arttıkça Perkloretilen (Tetrakloretilen) fiyat olarak artacaktır.

Perkloretilen (Tetrakloretilen) fiyat olarak Perkloretilen (Tetrakloretilen) kullanım alanlarının artması ile artacaktır. Fakat Perkloretilen (Tetrakloretilen) kullanımının kanserojen etkilere neden olmasından dolayı Perkloretilen (Tetrakloretilen) kullanım alanı kısıtlanmıştır. Yani azalmıştır. Bu sebeple Perkloretilen (Tetrakloretilen) fiyat olarak zamanla düşüş göstermiştir.

Perkloretilen (Tetrakloretilen) fiyat olarak Perkloretilen (Tetrakloretilen) satışı yapan firmaların stoklarına bağlı olarak ters orantılıdır. Perkloretilen (Tetrakloretilen) stokları arttıkça Perkloretilen (Tetrakloretilen) fiyatları düşecektir.

 

Hazırlayan: O Kimya