Paylaş •

Mono Etilen Glikol (MEG)

MONOETİLEN GLİKOL MOLEKÜL YAPISI

MONO ETİLEN GLİKOL(MEG) AMBALAJ

MONO ETİLEN GLİKOL(MEG) AMBALAJ 215 Kg

Ürün Belgeleri
MONO ETİLEN GLİKOL ANALİZ SERTİFİKASI

Monoetilen Glikol(MEG) Nedir?

Monoetilen Glikol(MEG) Molekül Formülü: C2H6O2

Monoetilen Glikol(MEG) Molekül Ağırlığı: 62,07 g/mol

Monoetilen Glikol(MEG) Kimyasal Adı: Monoetilen Glikol

Monoetilen Glikol(MEG) CAS Numarası: 107-21-1

Monoetilen Glikol(MEG) görünüm olarak renksiz kokusu olmayan ve akışkan özelliğe sahip, 2 alkol grubu bulunduran alkol yapısında bir kimyasal maddedir.

Monoetilen Glikol(MEG) Dünyada en çok ticareti yapılan Glikoldür.

Monoetilen Glikolün(MEG) diğer isimleri aşağıdaki gibidir.

  • Etilen Glikol
  • MEG
  • 1,2-Etandiol
  • 2-Hidroksietanol
  • Glikol,Etilen
  • Etan-1,2-diol,
  • 1,2-Dihodroksietan
  • Etilen Dihidrat
  • Etilen Glikol Polimeri
  • Glikoller,Polietilen

Monoetilen Glikol Üretimi Nasıl Yapılır?

Monoetilen Glikol(MEG) Üretimi ilk olarak Etilen Oksitin(EO) ile üretilmiştir. Bu proseste Monoetilen Glikol üretimi bir birini izleyen reaksiyonlar sonucunda üretilir. Öncelikle Etilen Oksit(EO) Etilen Klorohidrin ile üretilir. Ama Monoetilen Glikol üretiminde daha pratik olan doğrudan oksidasyon yöntemi hakimiyeti oluşmuştur.

Monoetilen Glikol üretim sürecinde, Etilen Oksit(EO), Etilenin Oksijen(O) veya Hava ile bir Gümüş Oksit(Ag2O3) katalizör yardımı ile oksitlenerek üretilir. Monoetilen Glikol Üretimi sürecinde ham Etilen Glikol, Etilen Oksitin(EO) basınç altında su ile hidrolizi ile üretilir.

Monoetilen Glikol üretim reaksiyonu aşağıdaki gibidir.

Cl2H4O + H2O 》HOCH2CH2OH

Monoetilen Glikolün en yüksek verim ile meydana gelmesi için yüksek miktarda su ile asidik veya nötr pH ortamları gereklidir.

Monoetilen Glikol Üretimi yapılan bu süreçte oluşan su-glikol karışımı suyun geri kazanıldığı ve dönüştürüldüğü buharlaştırma ünitelerine gönderilir. Monoetilen Glikol üretimi sürecinde, vakum altında franksiyonel damıtma işlemi yapılır. Monoetilen Glikol üretimindeki bu aşamada, dietilen glikol ve trietilen glikollerden Monoetilen Glikolün ayırma işlemi gerçekleştirilir.

Bazı üreticiler, Monoetilen Glikol üretimi sürecinde, daha yüksek saflıkta ürün üretimi sağlayan, bazı ara işlemleri ortadan kaldıran proses geliştirmişlerdir. Buradaki Monoetilen Glikol üretim sürecinde, yan ürünler ve elleçleme ekipmanlarının kurulumu ortadan kaldırıldığı belirtilmektedir.

Monoetilen Glikol Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Monoetilen Glikol berrak, renksiz bir sıvıdır. Çevreye karşı zararlı özelliklere sahiptir. Monoetilen Glikol sıvı özellikte olduğundan dolayı toprağa kolayca nüfuz edebilir özelliktedir. Monoetilen Glikol mumsu katılar için berrak görünümdedir.

Monoetilen Glikol kaynama noktası 198 °C dir.

Monoetilen Glikol erime noktası -13 °C dir.

Mono Etilen Glikol çözünürlük olarak su ile karışabilir özelliktedir. Aseton da çok çözünür. Alkol ve metilen klorürde çok iyi çözünür. Mono Etilen Glikol yağlarda ve mineral yağlarda çözünmez.

Metilen Glikol birçok organik çözücüde ve aromatik hidrokarbonlarda kolayca çözünür.

Mono Etilen Glikol yoğunluğu, ticari olarak kullanılan Mono Etilen Glikolün yoğunluğu yaklaşık 1,115 g/cm3 dür.

Mono Etilen Glikol Kullanım Alanları Nerelerdir?

Mono Etilen Glikol kullanım alanları arasında en yaygın olarak kullanıldığı maddeler, polyester reçineler, lifler, kaplar ve filmler olarak yer alır.

Mono Etilen Glikol kullanım alanları plastik maddelerin üretiminde ara maddeler olarak kullanılmaktadır. Mono Etilen glikol burada plastikleştirme özelliğinden faydalanılarak kullanılır. Reçine esterleri(Yapıştırıcılar, laklar ve emayeler)

Mono Etilen Glikol alkid tipi reçinelerin imalatında kullanılır( Sentetik Kauçuklar ve yüzey kaplamaları).

Mono Etilen Glikol kullanım alanları arasındaki en önemli olanları ise solvent bağlayıcı olarak kullanılması. Mono Etilen Glikol burada, jel oluşumuna karşı sabitleyici özelliği kazandırmak için, donma noktasında farklı göstergeler elde etmek için, Mono Etilen glikol sıvıların boşaltılması için kullanılır.

Mono Etilen Glikol ısı transfer akışkanlarının imalatında kullanılmaktadır. Bunlar; Gaz kompressörleri, ısıtma havalandırma, klima, proseslerin soğutucularında, buz pistlerinde.

Tüm hava koşullarında kullanılan otomotiv antifirizlerinin imalatında kullanılır. Soğutucuların imalatında kullanılır.

Mono Etilen Glikol su bazlı formülasyonlarda kullanılır. Bunlar; yapıştırıcılar, lateks boyalar ve asfalt emülsiyonlarıdır.

Mono Etilen Glikol doğal bir nemlendiricidir. Bu nedenle Mono Etilen Glikolün nemlendirici özelliğinden de faydalanılmaktadır.

Mono Etilen Glikol nemlendirici olarak kullanıldığı alanlar, Tekstil lifleri, kağıt, deri, yapıştırıcılar, tutkal sektöründe de kullanılmaktadır.

Mono Etilen Glikol Kimyasal ara madde olarak çözücü olarak kullanılır.

Mono Etilen Glikol Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Mono Etilen Glikol Fiyat olarak, Mono Etilen glikol üretiminde kullanılan kimyasalların fiyatlarına doğrudan bağlıdır. Mono Etilen glikol üretiminde kullanılan Etilenin fiyatı arttıkça Mono Etilen Glikol fiyat olarak artacaktır.

Mono Etilen Glikol fiyatları, Mono Etilen glikol üreticisinin artması ile kısa süreli azalacaktır. Yani Mono Etilen glikol üretimi yapan bir firma kurulduğunda Mono Etilen glikol fiyat olarak azalacaktır. Çünkü piyasadaki Mono Etilen glikol talebinden fazla Mono Etilen glikol üretimi gerçekleşecektir.

Mono Etilen glikol fiyat olarak Mono Etilen glikol kullanım alanlarına doğrudan bağlıdır. Mono Etilen glikol kullanım alanı arttıkça, Mono Etilen glikol fiyat olarak artış yapacaktır. Çünkü piyasada Mono Etilen glikole olan talep artacak fakat Mono Etilen glikol üretimi sabit olduğundan, Mono Etilen glikol fiyat olarak artış yapacaktır.

Mono Etilen glikol fiyatları, Mono Etilen glikol üretimi yapılan prosese de baģlıdır. Mono Etilen glikol üretiminde düşük maliyetli proses kullanılıyorsa, Mono Etilen glikol fiyat olarak düşük olacaktır.

 

Hazırlayan: O Kimya