Paylaş •

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP)

TETRAPOTASYUM PİROFOSFAT MOLEKÜL YAPISI
Ürün Belgeleri
TETRA POTASYUM PİROFOSFAT (TKPP) ANALİZ SERTİFİKASI

TETRA POTASYUM PİROFOSFAT (TKPP)

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) Nedir?

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) Molekül Fomülü; K407P2

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) Molekül Ağırlığı; 330,334 g/mol

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) Kimyasal Adı; Potasyum Pirofosfat

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) CAS Numarası; 7320-34-5

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) diğer Polimerik Pirofosfat olan Tetrasodyum Pirofosfatın  (TKPP) tüm özelliklerine sahiptir. Tetrasodyum Pirofosfat (TKPP)  ile aynı diyebiliriz. Ancak Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) daha yüksek çözünürlüğe sahiptir. Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) bununla birlikte alkali toprak ve ağır metal iyonları içindeki metal iyonları ile şelasyon reaksiyonuna sahip olabilir.

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) sert su içerisinde bulunan Mg+2 ve Ca+2 iyonları ile kompleks bir yapı oluşturarak sert suyun yumuşatılmasına yardımcı olur. Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) sayesinde suyun yıkma sırasında etki derecesini artırır ve kiri temizlemeye yardımcı olur.

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) kimyasalında bulunan Pirofosfat iyonu ( (P207)-4) ince ve dağınık katı moleküllerin üzerinde çok güçlü dağılma kabiliyetine sahiptir. Tetra Potasyum Pirofosfat’ın  (TKPP) buradaki özelliği eser ve ince maddelerin homojen bir biçimde karıştırılmasına olanak sağlar.

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) diğer isimleri aşağıdaki gibidir;

 • Potasyum Pirofosfat
 • 7320-34-5
 • TKPP
 • Tetra Potasyum Difosfat
 • Difosforik Asit, Potasyum Tuzu
 • Tetra Potasyum Difosfor
 • Pirofosforik Asit, Tetra Potasyum Tuzu
 • Tetra Potasyum Fosfonato Fosfat
 • Potassiumpyrophosphate
 • Potasyum difosfat tetrabazik
 • Potasyum Pirofosfat susuz
 • Tetra Potasyum iyon difosfat
 • Potasyum difosfat, %98 ekstra saf

Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) Üretimi Nasıl Yapılır?

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) üretimini nötrleştirme ve kalsinasyon yöntemi ile anlatabiliriz.

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) üretim sürecinde kullanılan kimyasal maddeler 1 mol Gıda sınıfı %85’lik Fosforik Asit 2 mol gıda sınıfı Potasyum Hidroksit girdisi olacaktır.

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) üretim sürecinde %30 gıda sınıfı fosforik asit eklenir ve yavaş yavaş karıştırılır. Bu sürede gıda sınıfı Potasyum Hidroksit eklemesi yapılır. pH’ı 8.4 te sabit tutmak için uygun nötralize edici reaksiyon çözelti eklemesi yapılır. Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) üretim sürecindeki reaksiyon tamamlanmasına müteakip Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) üretim sürecindeki çözelti ısıtılır.

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) üretim sürecinde renk giderilmesi amacıyla aktif karbon eklenir. Bundan sonraki aşamada çözünmeyen maddeleri uzaklaştırabilmek için, filtre ve berraklaştırılmış süzüntü buharlaştırıcı konsantrasyonuna ulaşmak için 100- 125 °C ye ısıtılır.

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) üretim sürecinde çökelti soğuduktan sonra 20 °C’nin altında ayrılacaktır.

Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) üretim sürecinde Trihidrat-di-potasyum fosfat elde edebilmek için ayırma için santrifüj ve anhidre-di potasyum hidrojen fosfat oluşturmak için kristal suyunu uzaklaştırmak amacıyla 120-130 ° C sıcaklık seviyesine kadar ısıtılır.

Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) üretim sürecinden bundan sonraki işlem polimerizasyon yöntemidir. Burada 500-600 °C sıcaklığa kadar kalsine edilmek amacıyla bir kalsinatöre ilave aktarılır. Bu süreçten sonra soğuduktan sonra Potasyum Pirofosfat elde edilir.

Buradaki işlemlerin Reaksiyon süreci aşağıdaki gibidir;

H3PO4 + 2KOH  》K2HPO4 + 2H2O

2 K2HPO4[Delta] 》K4P2O7 + H2O

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) Fiziksel ve Kimyasal Özelikleri Nelerdir?

Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) oda sıcaklığında beyaz kristal toz veya granül formdadır. Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) havadan çok güçlü nem tutma/emme özelliğine sahiptir. Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) çok higroskopik kimyasaldır.

Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) çözünürlük olarak su için kolayca çözünür. Fakat etanol için çözünmez. Sulu çözeltisi alkali özelliğe sahiptir.

Tetra Potasyum Pirofosfat’ın  (TKPP) %1 lik sulu çözeltisinin pH değeri yaklaşık 10.5 tir. Bu Tetra Potasyum Pirofosfat’ın (TKPP)  bazik bir kimyasal olduğu anlamına gelir.

Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) çözünürlük olarak 25 °C de 100 gr su içinde 187 gr olarak tespit edilmiştir. Bu da Tetra Potasyum Pirofosfat’ın  (TKPP) su içindeki çözünürlüğünün çok iyi olduğu anlamına gelir.

Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) erime noktası 1090 °C dir.

Tetra Potasyum Pirofosfat’ın  (TKPP) Kullanım Alanları Nerelerdir?

Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) diğer fosfat kimyasalları ile kullanılarak jambon ve sosis yapıştırıcısı amacıyla kullanılmaktadır.

Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) konserve balıklarda Struvit oluşumunu önlemek amacıyla kullanılmaktadır. Bunun yanında konservelerde meyvenin renginin bozulmasını önlemek amacıyla koruyucu olarak kullanılmaktadır.

Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) dondurma imalatında, dondurmanın şişlik derecesini artırmaya yardımcı olmaktadır.

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP)  kahvenin ham madde miktarını artırmak için kullanılmaktadır.

Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) aynı zamanda jambon ve sosis verimini artırmak için kullanılmaktadır.

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) tamponlama maddesi, dağıtıcı madde, protein değiştirici, pıhtılaştırıcı, sekestrant ve mineral takviyesi özelliklerinden yararlanmak amacıyla yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) ayrıca lipitlerin oksidasyonu ve sersemlik gelişimine sebep olan çok değerlikli olankstyonları tecrit ederek ürünlerin raf ömrünü uzatmak amacıyla koruyucu statüsünde kullanılmaktadır.

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) peynirin pH’ını tamponlamaya burada emülsifikasyonu tesvik etmek suretiyle süt proteini ile etkileşime girmeye yardımcı olur.

Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) dispersant olarak sondaj sıvı katkılarının imalatında kullanılmaktadır. Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP)  endüstriyel sondaj uygulamalarında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Bu alanda tamamlama sıvıları olarak kullanılmaktadır.

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) gıda katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu alanda emülsifiyer, dokulaştırıcı ve kıvamlaştırıcı olarak kullanılmaktadır.

Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) kaplama ve yüzey işlem maddesi olarak kullanılmaktadır.

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) yağlayıcı katkılar ve yağlayıcıların imalatında kullanılmaktadır.

Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) fiyatları, Tetra Potasyum Pirofosfat üretiminde kullanılan kimyasalların fiyatlarına doğrudan bağlıdır. Fosforik Asit fiyat olarak arttıkça Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP)  fiyat olarak artacaktır. Potasyum Hidroksit fiyat olarak arttıkça Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) fiyat olarak artacaktır.

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) fiyat olarak Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) üretim tesislerine doğrudan bağlıdır. Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) üretim tesisi arttıkça Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) fiyat olarak geçici olarak düşecektir.

Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) fiyatları, Tetra Potasyum Pirofosfat satışı yapan firmaların stoklarına doğrudan bağlıdır. Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) satışı yapan firmaların stokları ne kadar fazla ise Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP)  fiyat olarak o kadar düşük olacaktır.

Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) fiyat olarak Tetra Potasyum Pirofosfat  (TKPP) üretim tesisine uzaklığına bağlıdır. Üretim tesisinden uzaklaştıkça Tetra Potasyum Pirofosfat (TKPP) fiyatları artacaktır. Çünkü maliyet yüksek olacaktır.

 

Hazırlayan; O Kimya