Paylaş •

Tetrasodyum Pirofosfat

TETRASODYUM PİROFOSFAT MOLEKÜL YAPISI

TETRASODYUM PİROFOSFAT AMBALAJ

TETRASODYUM PİROFOSFAT AMBALAJ

Ürün Belgeleri
TETRASODYUM PİROFOSFAT ANALİZ SERTİFİKASI

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) Nedir?

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) Molekül Formülü; Na4P2O7

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) Molekül Ağırlığı; 265,9 g/mol

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) Kimyasal Adı; Tetrasodyum Pirofosfat

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) CAS Numarası; 7722-88-5

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) kokusuz, renksiz beyaz bir toz halindeki veya granül halindeki susuz bir kimyasal maddedir. Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) insan vücut sıvısının normal bileşeni olarak bilinir. Birçok gıdada yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. İnorganik fosfat tuzudur.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) eş anlamlıları aşağıdaki gibidir;

  • Susuz TSPP
  • Sodyum Pirofosfat
  • TSPP
  • Tetrasodyum Pirofosfat Anhidrat
  • Pirofosfat
  • Pirofosforik Asit, Sodyum Tuzu
  • Difosforik Asit, tetrasodyum tuzu
  • Sodyum Difosfat
  • Sodyum Pirofosfat(Na4P2O7)
  • Tetrasodyum Difosfat

Tetradoyum Pirofosfat(TSPP) Üretimi Nasıl Yapılır?

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP), Fosforik Asit(H3PO4) ile Sodyum Karbonatın(Na2CO3) in reaksiyonundan Disodyum Fosfat(Na2HPO4) üretilir. Daha sonra 450 °C ye kadar ısıtılır ve Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) elde edilir.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) erime noktası 80 °C dir. Kaynama noktası 93.8 °C dir.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) 25 °C deki yoğunluğu 2.53 g/mlt dir.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) 20 °C de su içerisinde 0.1 M renksiz ve berrak bir çözelti oluşturur. Fakat Etil Alkol içerisinde çözünmez.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) kararlı bir kimyasaldır. Güçlü Oksitleyici maddelerle uyuşmaz.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) Nasıl Depolanır?

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) oda sıcaklığında nem olmayan kapalı alanlarda depolanmalıdır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) Güneşi doğrudan görmeyen alanlarda muhafaza edilmelidir.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) Kullanım Alanları Nerelerdir?

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP), bir pH tamponlayıcısı olarak kullanılmaktadır. Yani bir madde içerisinde belirli bir düzeydeki asitlik seviyesini korumak için kullanılmaktadır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) soya içerikli et mamullerinde hamur düzenleyici olarak kullanılmaktadır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) adından da anlaşılacağı gibi çok iyi bir fosfor kaynağı(Besin Maddesi olarak) ve aynı zamanda iyi bir Emülgatördür.

Diş macunu üretiminde iyi bir emülgatör, tampon ve temizlik malzeme yardımcısı olarak kullanılan maddelerden bir tanesi de Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP)’ tır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) çok iyi bir tartar kontrol kimyasalıdır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) insan bünyesinden salınan tükürüklerden Kalsiyum ve Magnezyum metallerinin çıkarma etkisine sahip olduğundan diş macunları imalatında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) endüstriyel ve kurumsal deterjanların imalatında yardımcı madde olarak yoğun olarak kullanılmaktadır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP), binaların su arıtma sistemlerinde kullanılmaktadır. Bu anlamda kullanımı kilit rol  oynamaktadır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP), kağıt işleme endüstrisinde kullanılmaktadır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) gıda sektöründe koruyucu madde olarak kullanılmaktadır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) kahve gibi içeceklerde kullanılan süt tozlarının imalatında kullanılmaktadır. Burada yalnız başına değil de, disodyum fosfat ile karıştırılarak üretimde kullanılmaktadır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) endüstride ağartma maddesi olarak kullanılmaktadır. Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP)’ın korozyon önleme ve anti ölçekleme özelliklerinden faydalanılır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) boya imalatında, ara ürün olarak, yüzey işlem alanında kaplama maddesi olarak kullanılır. Yüzey aktif maddelerin imalatında kullanılmaktadır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) pestisit olmayan tarımsal ürünlerin imalatında kullanılmaktadır. Otomotiv bakım ürünlerinin imalatında kullanılır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) mürekkep, toner ve renklendirici ürünlerin imalatında kullanılmaktadır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP), çamaşır ve bulaşık yıkama ürünlerinin imalatında kullanılmaktadır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) plastik ve kauçuk ürünlerin imalatında kullanılmaktadır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) fiyatları, Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) üretiminde kullanılan kimyasalların fiyatları ile doğru orantılıdır. Fosforik Asit fiyatı arttıkça Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) fiyatı artmaktadır. Disodyum Karbonat fiyatı arttıkça Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) fiyatları da artmaktadır.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) fiyat olarak uzun yıllardır doğrusal bir oranda artmaktadır. Bazı zamanlar yeni Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) üretim tesislerinin kurulması ile Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) fiyatı kısa süreli düşüş yaşamaktadır. Ama zamanla stabil bir düzeyde dengelenir.

Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) fiyatları fosfat kayaçlarının fiyatlarına da bağlı olarak değişmektedir. Çünkü fosforik asit fosfat kayaçlarından üretildiğinden dolayı Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) fiyatı üzerinde fosfat kayaçlarının etkisi yüksektir.

Bunun yanında yeni bir Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) kullanım alanının ortaya çıkması ile Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) fiyatı talep arz dengesinden dolayı artmaktadır. Çünkü; Tetrasodyum Pirofosfat(TSPP) talebi artacak ve arz bunu karşılamakta güçlük çekecektir.

 

Hazırlayan: O Kimya