Paylaş •

Potasyum Permanganat

POTASYUM PERMANGANAT MOLEKÜL YAPISI
POTASYUM-PERMANGANAT-TOPTAN-SATIŞ

POTASYUM PERMANGANAT AMBALAJ 50 Kg

Ürün Belgeleri
POTASYUM PERMANGANAT ANALİZ SERTİFİKASI

Potasyum Permanganat Nedir?

Potasyum Permanganat Molekül Formülü; KMnO4

Potasyum Permanganat Molekül Ağırlığı; 158,032 g/mol

Potasyum Permanganat Kimyasal Adı; Potasyum Permanganat

Potasyum Permanganat CAS Numarası; 7722-64-7

 

Potasyum Permanganat’ ın molekül formülü KMnO4 tür. Potasyum Permanganat, Dünya çapında yaygın bir şekilde kullanılan katı formda bulunan inorganik bir tuzdur. Potasyum Permanganat genellikle morumsu renkte kristal formda bir katıdır. Potasyum Permanganat yanıcı bir madde değildir fakat yanıcı maddenin yanmasını hızlandırabilir.

Potasyum Permanganat’ ın kimyasal yapısı, 1 tane Potasyum Atomu (K), 4 tane Oksijen (O) Atomu ve 1 tane de Mangan (Mn) atomundan oluşmaktadır.

Potasyum Permanganat ‘ın Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Potasyum Permanganat, parlak ve mor renkli kristal halinde olan bir katıdır. Potasyum Permanganat kokusu olmayan bir kimyasaldır. Potasyum Permanganat yoğunluğu 2.7 g/mlt ‘dir. Potasyum Permanganat erime noktası 250 °C olarak kabul edilir. Potasyum Permanganat ticarette toz, kristalize ve tablet olarak yer edinmiştir. Potasyum Permanganata uzaktan bakıldığında kahverengi gibi görünse de detaylı bir şekilde incelendiğinde mor renge sahiptir. Potasyum Permanganat 20 °C suda çözünebilir.

Potasyum Permanganat’ ın Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Potasyum Permanganat karakteristik olarak parlak mor, macenta veya koyu pembe renkli bir solüsyon oluşturarak suda kolayca eriyen bir yapıya sahiptir. Potasyum Permanganat indirgenmiş koyu kahverengi bir anyon olan MnO2 ‘nin oluşması sebebiyle temas ettiği organik materyallerin tamamında leke oluşturur. Potasyum Permanganat oksitleyici bir kimyasaldır. Potasyum Permanganat normal şartlar altında kararlıdır. Fakat potasyum permanganat ısı altında MnO2 iyonu vererek ayrışmaktadır. Bu sebeple Potasyum Permanganat son derece oksitleyici olmaktadır. Potasyum Permanganat (KMn04), konsantre sülfirik asit, gliserol ve bazı alkollerle çok şiddetle reaksiyona girmektedir.

Potasyum Permanganat Nasıl Üretilir?

Potasyum Permanganat, ilk olarak polianit ve alkalinden oksijen ile tepkimeye sokulur ve havada pişirilerek Potasyum Permanganat (VI) sentezlenir. Ve aşağıdaki reaksiyon meydana gelir.

2MnO2 + O2 + 4KOH = 2K2MnO4 + 2H2O

Potasyum Permanganat üretiminde elde edilen alaşım su ile yıkanır. Daha sonra elde edilen alkali çözeltide manganatın permanganata dönüşümü gerçekleşir. Bu denklem aşağıdaki şekilde gerçekleşebilir.

3K2MnO4 + 2H2O = 2KMnO4 + MnO2 + 4KOH

Potasyum Permanganat elde edilmesinde farklı yöntemler uygulanabilir.

Potasyum Permanganat üretilirken farklı konsantrasyonlarda Potasyum Permanganat elde etmek mümkündür.

Bir potasyum permanganat çözeltisindeki Potasyum Permanganat % ‘si, piyasada %20 den %99.9 a kadar çıkabilir.

Potasyum Permanganat İnsan Sağlığına Nasıl Etki Eder?

Potasyum Permanganat, solumaya maruz kalan bur kişi yanma hissi oluşur. Potasyum permanganat solunması durumunda boğaz ağrısı, nefes darlığı ve solunum zorluğu çeker. Potasyum Permanganat solunması durumunda önlemek için zor teneffüs etmekten kaçınılmalıdır. Potasyum Permanganatın solunması durumunda ilk yardım yöntemi olarak yarı dik konumda temiz havada dinlenme yapılmalı, yapay solunum gerekebilir bunun için tıbbi yardıma başvurulmalıdır.

Potasyum Permanganat, cilde temas etmesi durumunda yakıcı özelliktedir. Potasyum Permanganat Cildi yakar ve ağrı oluşturur. Potasyum Permanganat’ ın cilde temas etmemesi için korucu eldiven ve koruyucu giysi kullanılmalıdır. Potasyum Permanganat cilde temas etmiş ise bir kaç dakika bol miktarda su ile yıkanmalıdır daha sonra doktora gidilmelidir.

Potasyum Permanganatın gözlere temas etmesi durumunda kızarıklık ağrı ve ciddi yanıklar oluşturabilir. Potasyum Permanganat ‘ın gözlere temas etmesini önlemek için nefes almayı sağlayacak şekilde yüz ve göz koruyucular kullanılmalı. Potasyum Permanganat’ ın gözlere temas etmesi durumunda öncelikle bol miktarda su ile yıkanmalıdır. Ve doktora gidilmelidir.

Potasyum Permanganat’ ın ağız yolu ile maruz kalınması durumunda yanma hissi, karın ağrısı, mide bulantısı, kusma olabilir. Potasyum Permanganat’ ın ağız yolu ile maruz kalınması durumunda şok veya halsizlik meydan gelir. Potasyum Permanganat ağız yolu ile bulaşmış ise yemek yemeyin, sigara içmeyin. Potasyum Permanganat ağız yolu ile bulaşmış ise ağzı bol su ile çalkalayın. Vücuttaki potasyum permanganatı seyreltmek için bol su için fakat kusturma yapmayın. Daha sonra doktora gidiniz.

Potasyum Permanganat Nasıl Depolanır?

Potasyum Permanganat, 50 kg ‘ lik varillerin içerisine plastik torbalar ile doldurulur. Potasyum Permanganat, Güneş ışığından uzak bir yerde muhafaza edilir. Potasyum Permanganat’ ın bulunduğu ambalaj hava ve su almamalıdır. Potasyum Permanganat Organik maddelere karşı son derece reaktif bir kimyasaldır.

Potasyum Permanganat, yanıcı ve indirgeyici maddelerden uzak tutulmalıdır.

Potasyum Permanganat, toz metallerden uzak tutulmalıdır. Ambalajı çok iyi derecede kapalı olmalıdır.

Potasyum Permanganat Nerelerde Kullanılır?

Potasyum Permanganat bu kimyasal konusunda teknik bilgi sahibi uzmanların görüşleri alınarak uygulama yapılmalıdır.

Potasyum Permanganat, denim sektöründe sprey veya fırçalama yöntemi ile kotu ağartmak ve görsellik kazandırmak için uygulama yapılır.

Potasyum Permanganat, içme sularında meydan gelen kötü kokuların giderilmesinde kullanılır. Yani potasyum permanganat arıtma sistemlerinde arıtma yapmak amacıyla kullanılır.

Potasyum Permanganat sudaki demir ve manganezin giderilmesi için kullanılır. Demir ve Manganez su için yaygın olarak bulunur.

Potasyum Permanganat ile bunun giderilmesini sağlıyoruz aksi durumda içtiğimiz suda metalik bir tat olacaktır.

Potasyum Permanganat oksitleyici bir ajan olmasından dolayı, bazı su kütlelerinde çok yoğun ve kontrolsüz büyüyen asyatik istiridyeler ve zebra midyeleri vardır. Bunlar su sistemlerinin tıkanmasına neden olacaktır. Bunlarda su sistemlerine zarar verir ve suyun tadının bozulmasına neden olur. Potasyum Permanganat bu uygunsuzlukların giderilmesine yardımcı olur.

Potasyum Permanganat, suyu dezenfekte etmek amacıyla kullanılır. Potasyum Permanganat bakteri, virüs, mantar ve alg gibi mikroorganizmalara saldırarak suyu dezenfekte eder. Çünkü potasyum permanganat organik maddelerle çok hızlı reaksiyona girer.

Potasyum Permanganat DBP’ lerin oluşumunu azaltarak kontrol etmeye yardımcı olur.

Potasyum Permanganat, balık çiftliklerinde balık havuzlarını temizlemek, dezenfekte etmek ve suyu berraklaştırmak için kullanılır.

Potasyum Permanganat, organik kimyada sentezlenir ve farklı organik bileşiklerle reaksiyona girer.

Potasyum Permanganat, analitik kimyada oksitlenen organik maddenin miktarını bulabilmek için kullanılır.

Potasyum Permanganat miktar tayini yapabilmek için kullanılır.

Potasyum Permanganat, bazı ilaçların üretiminde kullanılmaktadır. Burada potasyum permanganatın antiseptik özelliğinden de faydalanılmaktadır.

Potasyum Permanganat, kolera dezenfektanı olarak ta kullanılmaktadır.

Potasyum Permanganat ağız kaslarının tedavisi için üretilen ilaçlarda kullanılmaktadır.

Potasyum Permanganat, acil durumlarda karlı ortamlarda kar’ ı işaretlemek için bu işaret cihazlarının üretiminde kullanılır.

Potasyum Permanganat, genel dezenfektan ajanı olarak kullanılmaktadır.

Potasyum Permanganat, fotoğraflarda renk değişimini sağlamak amacıyla kullanılır.

Potasyum Permanganat, antiseptik ve fungusit olarak tıbbi alanda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Potasyum Permanganat, egzama, dermatit, akne, el ve ayaklarda çıkan diğer mantar enfeksiyonları gibi çeşitli deri enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır.

Potasyum Permanganat, atlet ayağı gibi fungal enfeksiyonların tedavisinde akut bir tedavi olarak kullanılır.

Potasyum Permanganat, balık üretim çiftliklerinde balık hastalıkları ve parazitlerin tedavisinde kullanılacak en yaygın kimyasaldır.

Potasyum Permanganat, bakteriyel solungaç enfeksiyonlarını ve cilt ülserlerini rahatça tedavi eder.

Potasyum Permanganat, biyolojik oksidasyon talebini en aza indirgeyerek su kalitesini artırır. Aynı zamanda bakteri, yosun ve partikül gibi organik maddelerle reaksiyona girer.

Potasyum Permanganat Fiyatları Nasıl Değişir?

Potasyum Permanganat fiyatı, sürekli artarak yükselmektedir.

Potasyum Permanganat fiyatı, arz talep dengesine göre yükselen bir grafik sergiler. Potasyum permanganata talep artarsa, fiyatı da o oranda artış göstermektedir.

Potasyum Permanganatın en büyük üreticileri Çin’ de bulunmaktadır.

Potasyum Permanganat fiyatı, % konsantrasyonlara göre değişmektedir.

Potasyum Permanganat fiyatı, molekül içerisinde ki potasyum permanganat arttıkça artmaktadır.

Bazı alıcılar, aynı ürünü düşük fiyata aldıklarını düşünürler lakin aynı ürün değildir. Konsantrasyonu düşük potasyum permanganat almıştır.

Potasyum Permanganat fiyatı, aynı zamanda Potasyum Hidroksit fiyatına da bağlıdır. Bundan dolayı Potasyum Permanganat fiyatı, potasyum bulunan cevherlerin fiyatına da bağlıdır.

 

Hazırlayan: O Kimya