Paylaş •

Oksalik Asit

Oksalik Asit Molekül yapısı
OKSALİK ASİT AMBALAJOKSALİK ASİTAMBALAJ 25 Kg
Ürün Belgeleri
OKSALİK ASİT ANALİZ SERTİFİKASI

OKSALİK ASİT

Oksalik Asit Nedir?

Oksalik Asit Molekül Formülü: C2H2O4

Oksalik Asit Molekül Ağırlığı: 90.03 gr/mol

Oksalik Asit Kimyasal Adı: Oksalik Asit

Oksalik Asit CAS Numarası: 144-62-7

Oksalik asit genel olarak Potasyum ve Kalsiyum tuzları olarak birçok bitkide ve sebzede oluşan güçlü bir di karboksilik asittir. Oksalik asit bulunan bu bileşikler, yeşillikler, sebzeler, meyveler, kakao, kuruyemiş ve tohumlardır.

İnsan vücudu kendi başına Oksalata dönüşebilir. Ayrıca bunu yiyeceklerden elde edebilir. C vitamini ayrıca metabolize edildiğinde oksalata dönüştürülebilir.

Oksalik asit iki adet karboksil grubunun doğrudan katılmış olduğu tek olası bileşiktir. Bu özelliğinden kaynaklı olarak, oksalik asit en güçlü organik asitlerden bir tanesidir.

Oksalik asit’i diğer karboksilik asitlerden ayıran en büyük özellik kolayca oksitlenebilmektedir (Formik Asit hariçtir). Oksalik asit’ in buradaki oksitlenme özelliğinden dolayı fotoğrafçılık, beyazlatma ve mürekkep renginin giderilmesinde indirgeyici bir madde olarak fayda sağlamaktadır.

Oksalik asit diğer isimleri aşağıdaki gibidir;

 • Oksalik Asit
 • Asit Oksalik
 • Okzalat
 • Oksirik Asit
 • Etandioik Asit
 • 144-62-7
 • Etan-1,2-dioik asit
 • Oksalik Asit susuz
 • Oksalik asit dihidrat
 • Oksalik asit diamonyum tuzu
 • Oksalik Asit dianyonu

Oksalik Asit Üretimi Nasıl Yapılmaktadır?

Oksalik asit üretimi; ticari olarak, nişasta, şeker yada etilen glikolun nitrik asit oksidasyonu yoluyla üretilir

Oksalik asit, şeker kamışının sitrik aside fermantasyonu için yardımcı bir üründür.Oksalik asit, talaşın( veya başka selüloz formlarının) sodyum hidroksit ve potasyum hidroksit karışımı ile eritilmesiyle elde edilebilmektedir.

Oksalik Asit Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Oksalik Asit kokusuz beyaz renkte katı formda bir kimyasaldır. Toz veya granül formda bulunabilir.

Oksalik Asit erime noktası 189.5 °C dir.

Oksalik Asit çözünürlük olarak 25 °C de 220 mg/Lt dir. Aynı zamanda etil alkolde, kloroformda ve benzin içerisinde çözünmektedir.

Oksalik Asit yoğunluğu 1.9 gr/cm3 tür.

Oksalik Asit kararlılık olarak higroskopiktir. Isıya duyarlı bir kimyasaldır.

Oksalik Asit furfuril alkol, gümüş, sodyum, perklorat, sodyum hipokporit, sodyum klorür, asit klorürler, alkali metaller ve metallerle şiddetli reaksiyona girebilir.

Oksalik Asit Kullanım Alanları Nerelerdir?

Oksalik Asit kullanım alanları arasında genel olarak boyama ve baskı endüstrisi için mordan, indirgeyici ajan ve ağartma maddesi olarak kullanılmaktadır.

Oksalik Asit ayrıca nadir metallerin rafine edilmesinde çeşitli oksalat ester, amid, oksalat ve çimlerin sentezlenmesinde analitik reaktif olarak kullanılmaktadır.

Oksalik Asit temizlik ürünlerinin sentezlerinde kullanılmaktadır.

Kaplama işlemlerinde temizleyici olarak kullanılmaktadır.

Oksalik Asit sanayide korozyon önleyiciler ve kireç önleyicilerin imalatında kullanılmaktadır.

Oksalik Asit mobilya sektöründe ahşap zeminleri boyamaya hazırlamak için kullanılmaktadır. Bu alanda, aşırı derecede lekelenmiş ahşap mobilya alanlarının hafifletilmesinde hazırlık amacıyla kullanılmaktadır.

Oksalik Asit sıhhi tesisat borularında ve mutfak tezgahlarında meydan gelen paslanmaları gidermek için kullanılmaktadır. Lavabolarda, küvetlerde bulunan metal pas lekelerini çıkarmak için kullanılan ticari pas sökücülerin ana bileşenidir.

Oksalik Asit kullanım alanı arasında, atık su arıtmaları da bulunmaktadır. Çünkü; Atık su içerisinde bulunan kalsiyumu etkili bir şekilde ayıran oksalik asit’tir.

Oksalik Asit mermer parlatma ve bunun yanında öğütme maddesi olarak da kullanılmaktadır.

Laboratuvar ortamında Allil Alkol ve formik asit hazırlamak için Oksalik Asit kullanılmaktadır.

Oksalik Asit arıcılık sektöründe, buharlaştırılmış oksalik asit veya şeker şurubunda %3.2 lik oksalik asit çözeltisi bazı arıcılar tarafından parazitik varroa mite karşılık bir öldürücü madde olarak kullanılmaktadır.

Tamamlanmış mermer heykellere yüzeyi kaplamak ve parlaklık sağlaması için oksalik asit kullanılmaktadır.

Oksalik asit bunun yanında kuvars kristallerinden demir ve mangan birikintilerini temizlemek için kullanılmaktadır.

Bazı aluminyum eloksal işlemlerinde sülfürik asitli veya susuz kullanılmaktadır. Sülfürik asitin kullanıldığı eloksallaştırmaya nazaran Oksalik Asit ile yapılan işlemler daha pürüzsüz yüzeylere sahip olmaktadır.

Oksalik Asit Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Oksalik Asit fiyat olarak, oksalik asit imalatı yapan firmaların stoklarına doğrudan bağlıdır. Oksalik asit stokları arttıkça oksalik asit fiyat olarak azalacaktır.

Oksalik Asit fiyat olarak oksalik asit üretiminde kullanılan maddelerin fiyatlarına doğrudan bağlıdır. Oksalik asit üretiminde kullanılan maddelerin fiyatları arttıkça oksalik asit fiyat olarak artacaktır. Nitrik asit fiyatları arttıkça Oksalik asit fiyat olarak artacaktır.

Oksalik Asit fiyatları oksalik asiti satışı yapan firmaların fiyat politikalarına bağıdır.

 

Hazırlayan: O Kimya