Paylaş •

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP)

1-METİL-2-PROLİDON MOLEKÜL YAPISI

N-METHYL-PYRROLIDONE (NMP)

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) Nedir?

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) Molekül Formülü: C5H9NO

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) Molekül Ağırlığı: 99.13 g/mol

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) Kimyasal Adı: N-Metil Pirrolidon

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) CAS Numarası: 872-50-4

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) bileşiği içerisinde Azot bağlı olan bir immünamodülatör ve antimyeloma bileşiğidir. N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) solvent olarak görev yapan ortak bir çözücüdür. N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) aynı zamanda ilaç hammaddesidir.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) bunun yanında reçineler için geniş çözünürlüğe ve yüksek kararlılığa sahip güçlü bir çözücüdür. Uçucu organik bir bileşiktir.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

 • N-Methyl-Pyrrolidone (NMP)
 • NMP
 • N-Metil Pirolidon
 • 872-50-4
 • 1-Metil-Pirolidon
 • Metil Pirolidon
 • Metil Pirrolidon
 • N-Metil-2-Pirolidon
 • N-Methyl-2-Pyrrolidone
 • N-Metilpirolidinon
 • N-Metil-2-Pirolidinon
 • 1-Metil-Pirolidin-2-on
 • 1-Metilpirolidin-2-on

N-Methyl-Pyrrolidon Üretimi Nasıl Yapılır?

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) üretimi buytrolaktonun metilamin ile tepkimesiyle üretilmektedir. Diğer işlemler arasında maleik ve süksinik asit çözeltilerinin preperasyonu ile hazırlanır.

N-Methyl-Pyrrolidon Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) aprotik özelliğe sahiptir. N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) renksiz bir bileşiktir. Hafif bir şekilde Amin’e benzeyen bir kokuya sahiptir.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) kararlılık olarak kararlı bir kimyasaldır. Fakat kendi başına bazı reaksiyonlara girebilmektedir.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) kaynama noktası 204 °C dir.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) yoğunluğu 1.034 gr/cm3 dolayındadır.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) çözünürlük olarak suda çok iyi karışabilme özelliğine sahiptir. Etanol, Aseton, Halojenli Hidrokarbonlar ve esterler içerisinde çözünür ve çok iyi karışabilmektedir.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) düşük uçuculuğa sahiptir. Yüksek bir polariteye sahiptir.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) hafif toksik özelliğe sahiptir.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) çok güçlü higroskopik özelliğe sahiptir.

N-Methyl-Pyrrolidon Kullanım Alanları Nerelerdir?

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) insan ve hayvanların dozaj formlarında ilaç çözmek ve penetrasyon artırıcı olarak kullanılmaktadır.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) çok yönlü bir endüstriyel çözücüdür.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) aromatik hidrokarbonların yağlama yağlarından ekstraksiyon yapabilmek amacıyla kullanılmaktadır.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) kullanım alanları arasında su bazlı poliüretan dispersiyonlarının oluşturulmasında kullanılan ortak bir yardımcı çözücüdür.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon), PUD’ların işlenmesinde ve uygulanan poliüretan film kaplamanın oluşumunda yardımcı olmaktadır.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) bunun yanında alt tabaka ıslatma, donma/çözülme stabilitesi ve bazı alt tabakalara yapışma özelliğinin yanında ıslak fazlarda mikrobisit görevi görmesi amacıyla yardımcı olur.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) amonyak jeneratörlerinde karbondioksit gidermek için kullanılmaktadır.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) polimerizasyon reaksiyonlarında ve polimerlerde iyi bir çözücü olarak kullanılmaktadır.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) iyi bir boya sıyırıcı olarak kullanılmaktadır.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) pestisitlerin üretiminde kullanılmaktadır.

Farmasötik uygulamalarda ciltten daha hızlı bir şekilde madde aktarımı için penetrasyon artırıcı olarak kullanılmaktadır.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) fiyat olarak N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) üretiminde kullanılan kimyasal maddelerin fiyatlarına doğrudan bağlıdır. Metilamin fiyatları arttıkça N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) fiyat olarak artacaktır.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) fiyat olarak, N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) satışı yapan firmaların stoklarına doğrudan bağlıdır. N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) stokları arttıkça N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) fiyat olarak artacaktır.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) fiyatları, N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) kullanım alanlarının artması ile artmaktadır. Çünkü üretilen N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) talep edilen N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) miktarını karşılamayacaktır. Bu da N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) fiyatlarını doğrudan yukarı çekecektir.

N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) fiyat olarak N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) üretimi yapan firmaların sayısına doğrudan bağlıdır. N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) üreticisi arttığında N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) fiyat olarak düşecektir. Çünkü N-Methyl-Pyrrolidone (NMP) (N-Metilpirolidon) stokları artacaktır.

 

Hazırlayan: O Kimya