Paylaş •

Mono Propilen Glikol

MONO PROPİLEN GLİKOL MOLEKÜL YAPISI
MONO-PROPİLEN GLİKOL AMBALAJ

MONO PROPİLEN GLİKOL AMBALAJ 215 Kg

Ürün Belgeleri
MONO PROPİLEN GLİKOL ANALİZ SERTİFİKASI

Mono Propilen Glikol Nedir?

Mono Propilen Glikol Molekül Formülü: C3H8O2

Mono Propilen Glikol Molekül Ağırlığı: 76,09 g/mol

Mono Propilen Glikol Kimyasal Adı: Mono Propilen Glikol

Mono Propilen Glikol CAS Numarası: 57-55-6

Mono Propilen Glikol, hafif tatlı bir tada sahip, renksiz, kokusuz ve berrak bir sıvıdır. Mono Propilen Glikol viskoz özellikte sentetik organik bir bileşiktir. Mono Propilen Glikolün çözücü ve seyreltici özelliği bulunmaktadır.

Glikoller ayrı karbon atomlarına bağlı 2 adet hidroksil grubu içeren bileşikler olarak bilinir. Mono Propilen Glikol, düşük buhar basıncına sahiptir. Mono Propilen Glikol, yüksek saflıkta bulunan kimyasal bileşiktir. Bunun yanın tüm glikollerde olduğu gibi mono propilen glikol de tamamen su ile karışabilir. Ve birçok Organik çözücüde yüksek oranda çözünebilmektedir.

Propilen Glikol Ailesinde, Mono Propilen Glikol, Di Propilen Glikol ve Tri Propilen Glikol mevcuttur. Higroskobik özelliklere sahip bir kimyasaldır.

Mono Propilen Glikol düşük toksisite özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Mono Propilen Glikol su ile karıştırılması durumunda, çökelme yapabileceği bir donma noktası ile birleştiğinden bir çok sanayide yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

Mono Propilen Glikol Eş Anlamlıları;

  • Mono Propilen Glikol
  • Propilen Glikol
  • 1,2-Propanediol
  • 1,2-Dihidroksipropan
  • MPG

Mono Propilen Glikol Nasıl Üretilir?

Mono Propilen Glikol üretimi, Propilen Oksitin hidrolizi ile gerçekleşmektedir. Mono Propilen Glikol’ün en yaygın üretim süreci, yüksek sıcaklık ve yüksek basınç ortamında, hammadde olarak kullanılan Propilen Oksitin katalitik olmayan hidrolizi ile gerçekleştirilmektedir.

Mono Propilen Glikol üretiminde bir başka üretim yöntemi daha uygulanmaktadır. Az miktarda sülfürik asit ve alkali kimyasal yardımı ile 150 °C ilerleyen de katalitik olmayan mono propilen glikol iyon değişim reçinesi ile elde edilmektedir.

Mono Propilen Glikol Üretiminde ki reaksiyonda iyonların yer değiştirmesi prensibinden yararlanılmaktadır. Mono Propilen Glikol Üretiminde Katyonlar ve Anyonlar yer değiştirir.

Mono Propilen Glikol Fiziksel Ve Kimyasal Özellikler Nellerdir?

Mono Propilen Glikol berrak ve renksiz görünümdedir.

Mono Propilen Glikolün kaynama noktası 760 mm civa basınçta 187.6 °C dır.

Mono Propilen Glikol -60 °C de erimektedir.

Mono Propilen Glikol su, alkol ve etanolde iyi çözünür. Benzen de de çözünmektedir. Aseton, kloroform ve Eter de çözünür. Mono Propilen Glikol uçucu yağlar içerisinde de iyi çözünmektedir. Fakat, sabit yağlarla karışmaz.

Mono Propilen Glikol 20 °C sıcaklıkta 1000 mg/mlt çözünürlüğe sahiptir.

Mono Propilen Glikol 64 °C sıcaklıkta 1,04 g/cm3 yoğunluğa sahiptir.

Mono Propilen Glikol parlama noktası 103 °C dir.

Mono Propilen Glikol Nasıl Depolanır?

Mono Propilen Glikol yumuşak çelik veya paslanmaz çelik varillerde depolanmaktadır. Herhangi bir taşıma sistemi için tehlikeli olarak belirtilmemiştir.

Mono Propilen Glikol ambalajları doğrudan Güneş Işığı alacak alanlarda depolama yapılmamalıdır. Güneş ışınlarının doğrudan teması ile Mono Propilen Glikol bozunabilmektedir.

Mono Propilen Glikol ısı veya aleve maruz kaldığında yanıcı özelliğe sahip olduğundan alevlerden ve sıcak ortamdan uzak tutulmalıdır.

Mono Propilen Glikol İnsan Sağlığına Etkileri Nasıldır?

Mono Propilen Glikol insan vücuduna temas etmesi durumunda bol su ile yıkama yapılması gerekmektedir.

Mono Propilen Glikol göze temas etmesi halinde ciddi göz tahrişine neden olabilir. Bu durumda bol su ile yıkama yapılması gerekmektedir.

Mono Propilen Glikol suya karışması durumunda uzun süreli temaslarda su yaşamı için tehlikelidir.

Mono Propilen Glikol Kullanım Alanları Nerelerdir?

Mono Propilen Glikol kullanım alanları olarak bir çok sektörde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Mono Propilen Glikol bu ihtiyaçları karşılamak için 2 farklı tür olarak üretilir.

Mono Propilen Glikol polyester bileşiklerin imalatında dezenfeksiyon işlemlerinin yapılması amacıyla kullanılmaktadır.

Mono Propilen Glikol Gıda, ilaç ve kimyasal endüstrileri tarafından, yiyecekle temasa geçebileceği zamanlarda antifiriz olarak kullanılmaktadır.

Mono Propilen Glikol kişisel bakım endüstrisinde, makyaj malzemesi, şampuan, köpük banyosu ve bebeklerin mendillerinin imalatında nemlendirici kimyasal olarak kullanılmaktadır.

Aynı zamanda Mono Propilen Glikol ilaç endüstrisinde, oral uygulama, enjekte edilebilir, ve topikal formüllerin sentezlenmesinde çözücü kimyasal olarak kullanılır.

Endüstriyel uygulamalarda ise hayati öneme sahip bir kaç özelliği vardır. Özellikle kullandığımız araçlar ve hava taşıtlarımızda Mono Propilen Glikol radikal öneme sahip bir etkisi bulunmaktadır. Araçlarda bulunan antifiriz imalatında, uçakların kanatlarının imalatında kullanılmaktadır. Buradaki etkisi Mono Propilen Glikol ün su ile karışması durumunda donma noktasının düşmesidir. Bu özelliğinden kaynaklı olarak uçakların kanatlarını soğuklara karşı daha dayanıklı hale getirmektedir.

Mono Propilen Glikol gıdalarda kullanılan katkı maddesidir. Genel olarak güvenli olarak belirtilmektedir.

Mono Propilen Glikol bazı ilaçlarda, kozmetik ürünlerinde ve gıda ürünlerinde fazla bulunan suyu emmesi amacıyla kullanılmaktadır. Mono Propilen Glikol burada nemi koruma görevi de üslenmektedir.

Mono Propilen Glikol başka kimyasal maddelerin imalatında da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bunlar arasında en önemli görevleri çözücü özelliğidir. Mono Propilen Glikol Aroma maddeleri, gıda boyaları, boya ve plastik endüstrisinde üretimi yapılan maddelerin üretim akış süreçlerine çözücü olarak işlevsellik katmaktadır.

Mono Propilen Glikol sinema sektöründe de kullanılmaktadır. Burada yangın ile mücadele eğitimi yapılırken ve tiyatro sahnelerinde yoğun bir şekilde kullanılan yapay dumanların imalatında kullanılmaktadır.

Mono Propilen Glikol Vernik ve Boya imalatında kullanılan yüksek performanslı doymamış polyester özellikteki reçinelerin imalatında kullanılmaktadır. Mono Propilen Glikol burada kimyasal ara madde olarak kullanım özelliğine sahiptir.

Mono Propilen Glikol baskı mürekkeplerinin imalatında kullanılan mükemmel özelliklere sahip olan solvent özelliğinden faydalanılır.

Mono Propilen Glikol aynı zamanda petrol, rafine şeker imalatı kağıt imalat endüstrilerinde kullanılan iyonik olmayan temizleyici kimyasal deterjanların imalatından da yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Bilim insanları, Mono Propilen Glikolün soğutucu özelliğinden faydalanarak cryonic endüstrisinde de kullanmayı planlamaktadırlar.

Mono Propilen Glikol dehidrasyonu önler. Bundan dolayı pipo tütünlerinde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Mono Propilen Glikol motor soğutma sıvıları gibi ısı transferi gerçekleştiren sıvıların imalatında da kullanılmaktadır.

Mono Propilen Glikol Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Mono Propilen Glikol fiyatı, doğrudan etilen oksit fiyatına bağlıdır. Etilen oksit fiyatı arttıkça Mono Propilen Glikol fiyat olarak artacaktır. Şayet Etilen Oksit fiyatı düşerse Mono Propilen Glikol fiyat olarak düşecektir.

Mono Propilen Glikol fiyat olarak aynı zamanda Etilen fiyatına da doğrudan bağlıdır. Etilen fiyatı arttıkça Mono Propilen Glikol fiyatı da artacaktır.

Mono Propilen Glikol fiyatı bir başka üretim sürecinde kullan kimyasal hammadde olan alkali kimyasalların fiyatına da bağlıdır. Burada hammadde fiyatı arttıkça Mono Propilen Glikol fiyat olarak artacaktır.

Aynı zamanda Mono Propilen Glikol fiyatları global ölçekte bir Mono Propilen Glikol üretim tesisinin işletmeye alınması ile kısa süreli düşüş yaşayacaktır. Fakat yeni bir Mono Propilen Glikol kullanım alanı tespit edilmesi ve uygulanmaya başlanması ile Mono Propilen Glikol fiyat olarak artış sağlayacaktır.

Mono Propilen Glikol fiyatlarını etkileyen en büyük faktörlerden bir tanesi de lojistik maliyetleridir. Mono Propilen Glikol üretim tesisine olan uzaklık arttıkça Mono Propilen Glikol fiyat olarak artacaktır.

 

Hazırlayan: O Kimya