Paylaş •

Sitrik Asit Monohidrat

SİTRİK ASİT MONOHİDRAT MOLEKÜL YAPISI
SİTRİK-ASİT-MONOHİDRAT-AMBALAJ

SİTRİK ASİT MONOHİDRAT AMBALAJ 25 Kg

Ürün Belgeleri
SİTRİK ASİT MONOHİDRAT ANALİZ SERTİFİKASI

Sitrik Asit Monohidrat Nedir?

Sitrik Asit Monohidrat Molekül Formülü; C6H8O7.H20

Sitrik Asit Monohidrat Molekül Ağırlığı; 210.1 g/mol

Sitrik Asit Monohidrat Kimyasal Adı; Sitrik Asit Monohidrat

Sitrik Asit Monohidrat CAS Numarası;  5949-29-1

 

Sitrik Asit Monohidrat, narenciye meyvelerinde yoğunlukla bulunan trikarboksilik asittir.

Sitrik Asit Monohidrat, zayıf bir organik asittir. Sitrik Asit Farmakolojik olarak inaktif bir kimyasaldır.

Sitrik Asit Monohidrat, sitratın ana tabanı krebs döngüsünün bir bileşenidir. Sitrik Asit Monohidrat  tüm canlı organizmalarda metabolizma sırasında doğal olarak oluşur. Sitrik Asit Monohidrat bir pH kontrol maddesidir.

Sitrik Asit Monohidrat toksik bir kimyasal değildir.

Sitrik Asit bir limonun kuru kütlesinin %8 e yakın kısmını oluşturabilir.

Limon gibi turunçgiller bir kaç asit içerir bunlar içerisinde en çok bilinenleri askorbik asit veya C Vitaminidir. Ama Sitrik Asit bol miktarda bulunur.

Sitrik Asit diğer isimleri aşağıdaki gibidir;

  • Sitrat
  • Sitrik Asit Monohidrat
  • Sitrik Asit Tuzu
  • Sitrik Asit Esteri
  • 2-hidroksipropan-1,2,3-trikarboksilik asit,hidrat
  • 5949-29-1
  • Sitrat
  • Sitrik Asit Hidrat
  • 1,2,3-Propanetrikarboksilik Asit, 2-hidroksi-, monohidrat

Sitrik Asit Monohidrat Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Sitrik Asit yoğunluğu 1.542 g/cm3.

Sitrik Asit Monohidrat parlama noktası 100 °C

Sitrik Asit Monohidrat erime noktası 135 °C dir.

Sitrik Asit Monohidrat beyaz renkli bir görünümdedir. Kum kıvamında bir kimyasaldır.

Sitrik Asit Monohidrat suda çözünür. Sitrik Asit Monohidrat kararlı bir kimyasaldır. Bazlar, güçlü oksitleyici ajanlar, indirgeyici ajanlar ve metal nitratlar ile reaksiyona girmez.

Sitrik Asit Monohidrat 25 °C de 1-2 arasında pH değerine sahiptir. Sitrik Asit Monohidrat kokusuz bir bileşiktir.

Sitrik Asit Monohidrat renksiz kristaller halinde veya kuvvetli asidik tada sahip beyaz renkli kristal toz olarak görünür.

Sitrik Asit Monohidrat biyolojik olarak tamamen parçalanabilir.

Sitrik Asit Monohidrat Üretimi Nasıl Yapılır?

Sitrik Asit Monohidrat üretimi Biyokimya ve Biyoteknoloji alanına girmektedir. Sitrik asit, turunçgil meyveleri, armutlar ve ananaslar gibi meyvelerde doğal olarak bulunan ve kalsiyum sitrat kimyasalı gibi kristal yapıda oluşan trikarboksolik asit döngüsündeki ara organik bir kimyasal bileşiktir.

Sitrik Asit, limon suyundan elde edilen 6 karbonlu bir trikarboksilik asittir. Organik bir karboksilik asittir ve filtrasyon yöntemi kullanılarak, çözünmeyen bir yapıda çökelti olan Kalsiyum Sitrat oluşturmak için, Kalsiyum Oksit(kireç) kullanılarak narenciye meyve sularından ayrılır. Sitrik Asit, sülfürik asit ilavesi ile kalsiyum tuzundan alınır.

Sitrik Asit, esas itibari ile fermantasyon ile üretilir. Fermantasyon ile sitrik asit üretimi yapabilen birçok maya, mantar ve bakteri gibi mikroorganizma vardır.

Sitrik Asit monohidrat, bazı özel kalıp ile glikozun fermantasyonu ile de üretilebilir.

Sitrik Asit üretimi için kullanılan 3 farklı yöntem vardır. Bunlardan 2 tanesi çok yaygın kullanılır. Sitrik Asit üretiminde kullanılan yöntemlerden 1 tanesi, sıvı yüzey kültürü diğeri ise batık kültür fermantasyonu. Sitrik Asit üretimindeki yöntemlerden 2. Si çok yaygındır. Sitrik Asit üretiminde kullanılan bu yöntemler çok basittir.

Sitrik Asit üretiminde kimyasal sentez mantar fermantasyonundan daha ucuz ve az maliyetli değildir.

Sitrik Asit Monohidrat Nerelerde Kullanılır?

Sitrik Asit Monohidrat, bebek gıdaları ve bebek ürünlerinin yapımında kullanılan kimyasalların formüllerinde kullanılır.

Sitrik Asit Monohidrat, fırınlarda ve bu tarz yerlerde üretilen unlu mamüller ve atıştırmalık ürünlerin üretiminde kullanılır. Sitrik Asit burada kabartma tozunda kullanılır. Sitrik Asit’ in kullanım amacı ise asitlik kazandırmaktır.

Sitrik Asit Monohidrat, şekerlemelerde asitlik tadı kazandırmak amacıyla kullanılır. Yani burada kullanılan sitrik asit monohidrat, pH düşürmek için kullanılır.

Sitrik Asit Monohidrat, korucu kimyasal kullanılması gereken şekerlerde jel dayanıklılığını artırmak için kullanılır.

Sitrik Asit Monohidrat, şaraplarda da kullanılmaktadır. Sitrik asit monohidrat’ ın buradaki kullanım amacı, şarap üretiminde berraklık kazandırmak ve asitlik kazandırmak için kullanılır.

Sitrik Asit Monohidrat, alkolsüz içeceklerde kullanılan çok güzel bir tad veren narenciye aroması olarak kullanılır.

Sitrik Asit, zayıf bir asit olmasından kaynaklı olarak sitrik asit güçlü bir su yumuşatıcısı özelliğini kazanır. Sitrik Asitin buradaki kullanımı, su içerisinde bulunan çok az miktardaki metallerin parçalanmasına dayanmaktadır. Sitrik Asit bu metallerin parçalanması işlevini yürütür. Bu neden sert suların uygun hale getirilmesinde sitrik asit doğal bir yöntemdir.

Sitrik Asit Monohidrat, mutfak ve banyolarda temizlik amacıyla kullanılan spreylerin üretiminde kullanılır. Sitrik asit sert su lekelerini yani su içerisinde bulunan metal iyonlarından kaynaklanan kirlilikleri ve mutfaklardaki bulaşıkları temizlemek için kullanılır.

Sitrik Asit Monohidrat, turunçgil tabanlı olan bir asit olduğundan hoş aramasından dolayı koku giderici olarak da kullanılır. Burada kullanılan sitrik asit yüzdesi çok düşüktür.

Sitrik Asit Monohidrat, renkli halıların temizlenmesi için üretilen kimyasalların yapısında vardır.

 

Sitrik Asit Monohidrat, pH seviyelerinin dengelenmesi amacı ile, bir çoğu tarafından üretiminde kullanılan ortak bir kimyasaldır. Bu nedenle Sitrik Asit Monohidrat, şampuanlar, vücut yıkama maddeleri, yüz temizleyicileri, el sabunu oje ve farklı kozmetik maddelerinde az da olsa sitrik asit bulunur.

Sitrik Asit Monohidrat, böbrek taşlarının oluşmasını önler. Ve böbreklerin iyi çalışmasını sağlar.

Sitrik Asit, kozmetik sektöründe kullanılmasının nedenlerinden bir tanesi cilt dokusunun yenilenmesine yardımcı olur. Sitrik Asit cildin dökülmesini engeller.

Sitrik Asit, cildin daha genç görünmesini sağlar. Bu sebeple kremlerde kullanılır.

Sitrik Asit, Cildin renk değişimini önlemek için kozmetik sektöründe kullanılan ürünlerin yapısında kullanılır.

Sitrik Asit Monohidrat Fiyatlarına Etki Eden faktörler Nelerdir?

Sitrik Asit fiyatı, genel olarak tarım sektöründeki dalgalanmalara bağlı olarak değişir. Sitrik Asit fiyatını etkileyen en etkili faktör, turunçgil fiyatlarıdır. Örneğin, portakal ve limon fiyatlarının artması sitrik asit fiyatını da radikal bir şekilde artırabilir.

Sitrik Asit fiyatı üretim prosesine göre değişebilir. Yani sitrik asit üretimi kimyasal sentez ile yapılıyorsa, mantar fermantasyonundan elde edilen sitrik asit fiyatına göre daha yüksek bir fiyat ile piyasaya arz edilir.

Sitrik Asit fiyatı, üretim sürecinde kullanılan girdi emtialarının fiyatları ile de doğru orantılıdır.

 

Hazırlayan; O Kimya