Paylaş •

Fumarik Asit

FUMARİK ASİT MOLEKÜL YAPISI
Ürün Belgeleri
FUMARİK ASİT ANALİZ SERTİFİKASI

FUMARİK ASİT

Fumarik Asit Nedir?

Fumarik Asit Molekül Formülü: C4H4O4

Fumarik Asit Molekül Ağırlığı: 116.072 g/mol

Fumarik Asit Kimyasal Adı: trans-butenedioic acid

Fumarik Asit CAS Numarası: 110-17-8

Fumarik Asit kimyasal bir bileşik olarak değerlendirmek farklı bir durum olarak algılanabilir. Fumarik Asit ilk olarak Kuzey Yarım kürede, likenler, bolete mantarları ve İzlanda yosunu gibi bitkilerin bulunduğu ılıman iklimlerde görülen (E)-2-Bütenedioik Asit’tir. Fumarik Asit bu gibi ortamlarda ince beyaz formda veya renksiz kristal toz formundan bulunmaktadır.

Fumarik Asit sadece doğal olarak bitkilerde değil insanlarda da bulunmaktadır. İnsan vücudu da doğrudan Güneş ışığına maruz kaldığında cildi Fumarik Asit üretmektedir.

Fumarik Asit kimyasal olarak doymamış bir dikarbonik asittir. Aynı zamanda Sitrik Asit döngüsünün bir parçasıdır.

Fumarik Asit diğer isimleri aşağıdaki gibidir;

  • Fumarik Asit
  • E297
  • 2-Butenedioic acid
  • Allomaleik Asit
  • Likenik Asit
  • Tumarik Asit
  • Trans-1,2-Etilendikarboksilik Asit
  • Sodyum Fumarat
  • Amonyum Fumarat
  • Boletate

Fumarik Asit Üretimi Nasıl Yapılır?

Fumarik Asit günümüzde maleik anhidritten üretilen malik asitin izomerizasyonu ile üretilmektedir. Tabi bundan önce maleik asit üretilmesi gerekmektedir. Fumarik Asit üretim sürecinde öncelikle Maleik Anhidrit üretilir. Burada maleik anhidrit uygun olan hidrokarbonların katalitik oksidasyonu ile üretilir.

Baskın bir başlangıç kimyasalı olan Benzen kullanılır. Bunun yanında son zamanlarda n-butan, n-bütan yada n-büten karışımları daha çok kullanılmaktadır. Buradaki Maleik Anhidrit üretiminde kullanılan katalizörler sabit yataklı tübüler reaktörlere gömülü konumda bulunmaktadır. Buradaki katalizörler vanadyum ve fosfor oksitlerdir. Bu safhada yan ürün olarak su oluşmaktadır. Daha sonra saf olarak Maleik Anhidrit ekstrakte edilerek saflaştırılır.

Fumarik Asit üretim sürecinde Maleik Anhidrit maleik asite hidrolize edilir. Bundan sondaki Fumarik Asit üretim surecinde Maleik Asit cis-trans izmorizasyon yoluyla Fumarik Aside dönüştürülmektedir.

Fumarik Asit Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Fumarik Asit görünüm olarak beyaz toz formda yada şeffaf kristal formunda bulunabilmektedir. Meyve tadında asidik bir tada sahiptir. Kokusu yoktur.

Fumarik Asit, sitrik asitten 1.5 kat daha fazla ekşi ve kokusuz bir tada sahiptir.

Fumarik Asit erime noktası 287 °C dir.

Fumarik Asit 200 °C üzerinde sublime olma özelliğine sahiptir.

Fumarik Asit 230 °C ye kadar ısıtıldığında su kaybeder ve Maleik Anhidrite dönüşmektedir.

Fumarik Asit çözünürlük olarak etanolde çözünmektedir. Su ve eterde az çözünmektedir. Konsantre sülfürik asit de çözünmektedir. Aseton da az çözünmektedir. Su içerisindeki çözünürlüğü 25 °C de 0.63 g/100 mlt dir.

Fumarik Asit çözünürlüğü Dioktil Sodyum Sülfosüksinat ile karıştırıldığında çözünürlüğü artmaktadır.

Fumarik Asit toksik değildir.

Fumarik Asit yoğunluğu 1.6 gr/cm3 tür.

Fumarik Asit Kullanım Alanları Nerelerdir?

Fumarik Asit yiyeceklerin hazırlanmasında antioksidan olarak kullanılmaktadır.

Sedef hastalığı tedavisi için üretilen ilaçların formülasyonlarında Fumarik Asit kullanılmaktadır.

Bazı tatlıların imalatında daha yoğun tat vermesi için fumarik asit kullanılmaktadır. Bunun yanında bazı pasta dolgularında da fumarik asit kullanılmaktadır.

Bazı süt ürünlerinin stabilize edilmesine yardımcı olmak ve ekşi bir tat katmak amacıyla fumarik asit kullanılmaktadır. Bu alanda çikolatalı süt ve yumurta likörü gibi ürünlerin imalatında lezzet artırmak için fumarik asit kullanılmaktadır. Bu alanda ayrıca süt tozu, kremalar ve kremalı çorbaların imalatında fumarik asit kullanılmaktadır.

Fumarik Asit bazı tahıl ürünlerinin imalatında kullanılmaktadır. Bunlar; Yulaf ezmesi, kahvaltı gevreği, pirinç pudingi ve önceden pişirilmiş makarna ve kurutulmuş makarnalar gibi bazı tahıl ürünlerine fumarik asit eklenmektedir.

Bazı işlenmiş gıdaların lezzetini artırmak için fumarik asit kullanılmaktadır. Bunlar; Pastırmalar ve konserve etler gibi işlenmiş gıdalardır. Bunun yanında hardal, sirke ve elma suyu fumarik asit içerebilir.

Fumarik Asit yapıştırıcı imalatında kullanılmaktadır. Vinil Asetat ile Fumarik Asit kopolimeri mükemmel yapıştırıcı özelliğine sahiptir.

Cam elyaf üretiminde fumarik asit kullanılmaktadır. Buradaki stiren kopolimeri formundadır.

Fumarik Asit sodyum karbonat ile nötralize edilerek sodyum fumarat üretilir. Bundan sonra küçük kırmızı kan hücresi anemisinin tedavisinde kullanılmak üzere demir fumarat üretmek için demir sülfat ile değiştirilir.

Fumarik Asit Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Fumarik Asit fiyat olarak petrol fiyatlarına doğrudan  bağlıdır. Çünkü petrolden üretilen benzen fiyatları artacaktır. Bunda Fumarik Asit fiyatlarının artmasına neden olacaktır. Bundan dolayı petrol fiyatlarının aşırı artması ile fumarik asit üretiminde fermantasyon ile üretim hız kazanmıştır.

Fumarik Asit fiyat olarak fumarik asit kullanım alanları ile doğru orantılıdır. Fumarik asit kullanım alanı arttıkça fumarik asit fiyatları artacaktır. Çünkü mevcut fabrikaların üretim kapasitesi fumarik asit talebini yeterli oranda karşılamayacaktır.

Fumarik asit fiyat olarak fumarik asit satışı yapan firmaların stoklarına bağlı olarak değişmektedir. Fumarik asit stokları arttıkça fiyatlar aşağı yönlü azalacaktır.

 

Hazırlayan: O Kimya