Paylaş •

Askorbik Asit

ASKORBİK ASİT MOLEKÜL YAPISI

ASKORBİK ASİT AMBALAJ

ASKORBİK ASİT AMBALAJ 25 Kg

Ürün Belgeleri
ASKORBİK ASİT ANALİZ SERTİFİKASI

Askorbik Asit (C Vitamini) Nedir?

Askorbik Asit (C Vitamini) Molekül Formülü; C6H8O6

Askorbik Asit (C Vitamini) Molekül Ağırlığı; 176.174 g/mol

Askorbik Asit (C Vitamini) Kimyasal Adı; Askorbik Asit (C Vitamini)

Askorbik Asit (C Vitamini) CAS Numarası; 50-81-7

 

Askorbik Asit (C Vitamini), 6 karbonlu bir bileşiktir. Narenciye ürünlerinde doğal olarak bulunmaktadır. Askorbik Asit (C Vitamini), diyetlerimizde gerekli olan bir besindir. Askorbik Asit (C Vitamini), kemik ile bağ dokularını korumak için gereklidir. Askorbik Asit (C Vitamini)’in biyolojik olarak bulunan aktif formu C Vitamini, bir kaç metabolik yolda indirgeyici ajan ve Koenzim olarak hareket eder. Bu neden Askorbik Asit (C Vitamini) antioksidan olarak düşünülür. Askorbik Asit (C Vitamini), oksidanlarla şiddetle tepkime verir. Askorbik Asit (C Vitamini)’ in su içindeki çözeltisi orta şiddette bir asittir.

Askorbik Asit (C Vitamini), Eş anlamlı olarak aşağıdaki isimleri de kullanmaktadır.

Antiscorbik Vitamin

L- Askorbik Asit (C Vitamini)

L-threi-heks-enoik asit, gama lakton

3-keto-L-gulofuranolactone

L-3-ketotreoheksuronik asot lakton

3-okso-L-gulofuranolactone

C Vitamini

L-Ksiloasüribik asit

Askorbik Asit (C Vitamini)’in Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Askorbik Asit (C Vitamini) kokusu hiç yok denecek kadar azdır. Askorbik Asit (C Vitamini), açık sarı kristal rengindedir. Askorbik Asit (C Vitamini), Kristal yapıdadır. Askorbik Asit (C Vitamini), keskin asitli bir tada sahiptir.

Askorbik Asit (C Vitamini)’ in Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Askorbik Asit (C Vitamini), 400 g/L olarak suda çözünür. Askorbik Asit (C Vitamini)’in erime noktası 374 °F- 378 °F dır.

Askorbik Asit (C Vitamini), eter, kloroform, benzen eteri, yağlar ve bazı çözücüler içinde çözünmez. Askorbik Asit (C Vitamini) yoğunluğu 1.65 g/cm3’ tür.

Askorbik Asit (C Vitamini) yanıcı bir kimyasaldır.

Askorbik Asit (C Vitamini) Nasıl Üretilir?

Askorbik Asit (C Vitamini), üretim sürecinde çok farklı reaksiyonlar sonucunda üretilmektedir. Askorbik Asit (C Vitamini) üretmek için, Reichstein-Grüssner yöntemi sanayi de üretim için en çok kullanılan yöntemdi. Askorbik Asit (C Vitamini), üretimi yapılırken bu reaksiyonda, D-Sorbitol, bazı oksidanlarla ve bir kaç kimyasal aşama kullanılarak, anahtar ara madde olarak 2-Keto-L-Glukonik asit vasıtasıyla L-Askorbik Asit (C Vitamini)’e dönüştürülür.

Askorbik Asit (C Vitamini)’ in İnsan Sağlığına Etkileri Nasıldır?

Askorbik Asit (C Vitamini)’ e maruz kalan bir insan, cilt, göze ve solunum yollarını tahriş edebilir. Askorbik Asit (C Vitamini) ağız yolu ile büyük miktarda alınması durumunda, gastrointestinal problem ve ishale neden olabilir. Askorbik Asit (C Vitamini), yüksek düzeyde vücuda alınırsa, renal Kalsiyum Oksalat taşlarının oluşmasına neden olabilir. Askorbik Asit (C Vitamini) yüksek dozlarda alınırsa ishale neden olabilir.

Askorbik Asit (C Vitamini) enjeksiyon ile alınırsa, baş dönmesi ve bayılma gibi vakalara neden olabilir. Askorbik Asit (C Vitamini) baş ağrılarına neden olabilir.

Askorbik Asit (C Vitamini)’ i yoğun alan kisi tuvalete çıkma eğilimi artmaktadır. Askorbik Asit (C Vitamini)’ in karın kramplarına neden olduğu tespit edilmiştir.

Askorbik Asit (C Vitamini)’ in Böbrek yan etkileri arasında, oksalat ve ürat böbrek taşları yapmasıdır.

Askorbik Asit (C Vitamini) solunması durumunda temiz hava alınması ve dinlenilmesi gerekmektedir.

Askorbik Asit (C Vitamini) cilde temas ettiği durumlarda kızarıklık oluşur bunun sonucunda bol su ile yıkamak gerekir.

Askorbik Asit (C Vitamini) gözlere temas ettiğinde kızarıklık oluşur ve ağrıya sebebiyet verir. Bunun sonucunda gözlerin bol su ile yıkanması gerekmektedir.

Askorbik Asit (C Vitamini) Nasıl Depolanır?

Askorbik Asit (C Vitamini), hava içermeyen kaplarda saklanmalıdır. Askorbik Asit (C Vitamini), hafif ve sıkıca kapalı metalik olmayan kaplarda saklanmalıdır.

Askorbik Asit (C Vitamini)’in yavaş yavaş ışığa maruz kaldıkça koyulaşır. Ancak Askorbik Asit (C Vitamini)’ in hafif renklenmesi terapötik etkisini azaltmaz.

Askorbik Asit (C Vitamini)’ in nemli atmosfer ortamlarında parçalanma daha hızlı olur.

Askorbik Asit (C Vitamini) güçlü oksidanlar ve kuvvetli bazlardan ayrı depolanmalıdır. Aksi takdirde Askorbik Asit (C Vitamini)  bozulmaktadır.

Ticari Meyve Sularının Askorbik Asit (C Vitamini) İçeriği ve Depolanma Sonrasında Askorbik Asit (C Vitamini)’in Kayıp Oranı

Ticari meyve sularında, vitamin desteği sağlaması amacıyla Askorbik Asit (C Vitamini) kullanılmaktadır. Ticari meyve sularındaki Askorbik Asit (C Vitamini) miktarı ve depolama sonrasındaki Askorbik Asit (C Vitamini) kayıp oranı belirlenmiştir.

Ticari meyve sularındaki Askorbik Asit (C Vitamini) miktarı 2,4 -43 mg/100 mlt meyve suyu olarak değişmektedir. Ticari meyve suları yaklaşık 4 ay süre oda sıcaklığında kapalı kaplarda depolanması sonrasında Askorbik Asit (C Vitamini) kayıpları %29-%41 arasında değişmektedir. Buzdolabında 31 gün boyunca açık kaplarda muhafaza edildiğinde Askorbik Asit (C Vitamini) miktarının %60-%67 aralığında kayıp yaşanmıştır. Aynı zamanda taze portakal suyu aynı ortam şartında %7-%13 oranında Askorbik Asit (C Vitamini) kayıp yaşamıştır. Bu ticari meyve suyunun içerisindeki Askorbik Asit (C Vitamini) miktarının aynı koşullarda taze portakal suyuna oranla daha fazla Askorbik Asit (C Vitamini) kaybı yaşadığı gerçeğini ortaya koymuştur.

Bir başka denemede buz dolabının dışarısında 10 gün boyunca depolanma yapıldığında açık ticari meyve suyu Askorbik Asit (C Vitamini) miktarının %12,5 oranında kayıp yaşadı.  Aynı süre içerisinde soğutularak depolama yapıldığında Askorbik Asit (C Vitamini) miktarının %9 oranında kayba uğradığı tespit edildi. Buradan yola çıktığımızda sıcaklık arttıkça çözelti içerisindeki Askorbik Asit (C Vitamini) miktarı azalmaktadır.

Askorbik Asit (C Vitamini) Hangi Alanlarda Kullanılır?

Askorbik Asit (C Vitamini)’in kullanım alanları, genellik tıbbi alanda kullanılır. Buradaki kullanım amaçları C Vitamini kaynağı olarak kullanmaktır.

Askorbik Asit (C Vitamini), Gıdalarda korucu olarak Antioksidan eylem yapmak amacıyla kullanılır. Askorbik Asit (C Vitamini), yiyeceklerin renginin, dokusunun ve lezzetinin değişmesini engellemeye yardımcı olur. Kurutulmuş etlere Askorbik Asit (C Vitamini) ilave edersek kırmızı renklerini korumalarını sağlar.

Askorbik Asit (C Vitamini), kürlenmiş etlerde bulunan, kanser riskini artırabilecek nitrosaminlerin oluşmasını sağlayan reaksiyonların oluşmasını önler.

Askorbik Asit (C Vitamini), gıdalardan kaynaklanan hastalıkları ve gıda bozulmasını azaltacağından dolayı bakterilerin büyümesini engeller.

Askorbik Asit (C Vitamini) kisacasi doğal bir gıda koruyucusudur.

Askorbik Asit (C Vitamini), yağlarda bulunan veya ortaya çıkabilecek oksidatif kokunun gecikmesini sağlamak amacıyla kullanılır.

Askorbik Asit (C Vitamini), Et işleme sistemlerinde nitrosamin oluşumunu inhibe etmek için kür ajanı olarak kullanılır.

Askorbik Asit (C Vitamini), ekmek pişirme işlemlerinde, buğday unu ve hamur kalitesinin iyileştirilmesi için kullanılır.

Askorbik Asit (C Vitamini), işlenmiş meyve ve sebzelerde emzimatik reaksiyonlardan dolayı meydana gelen kahverengileşmeye karşı korumak için kullanılır.

Askorbik Asit (C Vitamini) alkol sektöründe, şarap ve biranın berraklığının korunması amacıyla kullanılır.

Askorbik Asit (C Vitamini) Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Askorbik Asit (C Vitamini) fiyatı genel olarak tüketimin artması ile artmaktadır. Askorbik Asit (C Vitamini) fiyatlarını etkileyen en büyük faktör yeni bir kullanım alanının ortaya çıkması ve keşfedilmesidir. Buna paralel olarak Askorbik Asit (C Vitamini) fiyatı da artmaktadır. Çünkü; Üretilen Askorbik Asit (C Vitamini) gelen talebi karşılamayacağından dolayı Askorbik Asit (C Vitamini) fiyatı da artar.

Yeni bir Askorbik Asit (C Vitamini) üretim tesisinin kurulması ile Askorbik Asit (C Vitamini) fiyatı da bununla ters orantılı olarak düşmektedir. Ama kısa vadede Askorbik Asit (C Vitamini) fiyatı stabil düzeye ulaşmaktadır.

Askorbik Asit (C Vitamini) fiyatlarına etki eden bir diğer faktör de kullanılan kimyasal hammaddenin fiyatına göre de değişmektedir.

 

Hazırlayan; O Kimya

Askorbik Asit Satışı

Kimyasal maddeler uluslararası standartlarda belirlenmiş ambalajlar ile paketlenir. Bunlar en düşük ambalaj ile başlayarak en büyük ambalaja veya tankerli olacak dökme yöntemi ile satışı yapılmaktadır. Bunlar 1 gramlık ambalaj da olabilir, 1 tonluk big bağ ambalaj da olabilir, en düşük bidon ambalajı da olabilir, tankerli olacak şekilde ambalajsız satış da yapılmaktadır.