Paylaş •

Sodyum Benzoat

SODYUM BENZOAT MOLEKÜL YAPISI
SODYUM BENZOAT AMBALAJSODYUM BENZOAT AMBALAJ 25 Kg
Ürün Belgeleri
SODYUM BENZOAT ANALİZ SERTİFİKASI

Sodyum Benzoat Nedir?

Sodyum Benzoat Molekül Formülü; C7H5NaO2

Sodyum Benzoat Molekül Ağırlığı; 144,11 g/mol

Sodyum Benzoat Kimyasal Adı; Sodyum Benzoat

Sodyum Benzoat CAS Numarası; 532-32-1

 

Sodyum Benzoat, benzoik asitin sodyum tuzlarından olan bir kimyasal maddedir. Sodyum Benzoat aromatik bir bileşiktir. Sodyum Benzoat bir çok maya ve bakteriye karşı antimikrobiyal bir aktiftir.

Sodyum Benzoat kullanılan sistemde ayrışarak asit üretir ve bu şekilde etkinliğini sağlar. Benzoik Asit mikroplara karşı oldukça toksik bir kimyasaldır. Ancak kalıplara karşı daha az etkilidir. Sodyum Benzoat kullanılacak sistemin pH değeri 2.5-4.0 arasında olması durumunda optimum çalışma seviyesindedir.

Sodyum Benzoat farklı endüstrilerde genellik bir koruyucu ve antikorozif ajan olarak etki eden özellikleri vardır. Sodyum Benzoat’ın antifungal özellikleri bulunmaktadır.

Sodyum Benzoat kimyasalının eş anlamlı olanları şunlardır;

  • Benzoik Asit, Sodyum Tuzu
  • Antimol
  • Benzoan Sondy
  • Soda Benzoat
  • Benzoat Sodyum
  • Benzozaür(na-salz)
  • Sodyum Benzoikum
  • Sobanate

Sodyum Benzoat Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Sodyum Benzoat, beyaz rengi toz veya pul olarak sağlanan bir kimyasaldır. Sodyum Benzoat kullanılırken hemen eriyen ve dökme sıvı kimyasallarla karıştırılarak kullanılır.

Sodyum Benzoat 300 °C nin üzerinde bir erime noktasına sahiptir. Sodyum Benzoat, Sıkıcı bir tada sahiptir.

Sodyum Benzoat Kaynama Noktası 450 °C ile 475 °C arasındadır.

Sodyum Benzoat, suda kolay çözünür, etanolde az çözünür.

Sodyum Benzoatın yoğunluğu 1.5 g/cm3 tür.

Sodyum Benzoat Üretimi Nasıl Yapılır?

Sodyum Benzoat’ ın ticari olarak üretilebilmesi için  yöntem kullanılır. 1. Yöntemde Naftalin, Vanadyum Pentoksit ile oksitlenmesi sonucunda ftalik anhidrit elde edilir. Daha sonra burada Benzoik Asit vermek üzere dekarboksile edilir.

Sodyum Benzoat üretiminde, 2. Yöntemde toluen nitrik asit ile karıştırılır ve benzoik asit üretmek üzere oksitlenir.

Sodyum Benzoat üretiminde, 3. Yöntemde benzotrimlorid hidrolize edilir ve daha sonra Benzoik Asit vermek üzere mineral asidi ile muamele edilir. Benzotrimlorür, klor ve toluen reaksiyonu ile oluşur.

Her 3 yöntemde de Benzoik Asit, Sodyum Benzaot üretmek için rafine edilir. Burada asitin, bir sodyum hidroksit çözeltisi içerisinde çözülmesi ile elde edilebilir. Meydana gelen kimyasal reaksiyon sonucun Sodyum Benzoat ve Su ortaya çıkar. Suyun buharlaştırılması ile Sodyum Benzoat Kristalleri elde edilir.

Sodyum Benzoat İnsan Sağlığına Nasıl Etki Eder?

Sodyum Benzoat, son derece tehlikeli şekilde göz tahrişine neden olabilir.

Sodyum Benzoat belirli konsantrasyonlarda kullanıldığında insan sağlığına karşı toksik olmadığı belirlenmiştir.

Bazı ülkelerde %0.1 in altında kullanımına izin verilmiştir. Bazı ülkelerde ise sodyum benzoat % 0.125 e kadar izin verilmektedir.

Sodyum Benzoat cildinize temas etmesi durumunda bol su ile ilgili noktanın yıkanması gerekmektedir. Bu durumda tahriş giderilemez ise doktora başvurulmalıdır.

Sodyum Benzoat Kullanım Alanları Nerelerdir?

Sodyum Benzoat, antimiktobiyal ve lezzet özelliklerine sahip olduğu için çok çeşitli ürünlerde kullanılmaktadır.

Sodyum Benzoat, hem gıda hem de meşrubat ürünlerinde kullanılan en yaygın koruyucu kimyasaldır. Sodyum Benzoat, gıdaların hücrelerine girerek burada pH seviyesini dengeler ve gıda asidini artırarak çalışır.

Sodyum Benzoat, margarin, salça, akçaağaç şurubu, turşu, konserve, reçel ve jölelerde kullanılır.

Sodyum Benzoat, hemen hemen her meşrubat bazı şarap soğutucuları ve meyve sularında kullanılır.

Sodyum Benzoat, bunun yanında diş macunlarının üretiminde ve diş temizleyici kimyasalların üretiminde kullanılır. Ve Sodyum Benzoat ağız gargaraları gibi kişisel bakim ürünlerinde kullanılır.

Sodyum Benzoat, yaygın olarak kullanılmasının nedenlerinden bir tanesi düşük fiyat avantajı olmasından kaynaklanır.

Sodyum Benzoat, boyaların üretiminde ara madde olarak kullanılır.

Sodyum Benzoat, antiseptik bir ilaç olduğundan pas ve küf önleyici olarak kullanılır.

Sodyum Benzoat, netlik ve mukavemeti artırdığından dolayı, propilen gibi plastiklerin üretimine dahil edilmiş bir kimyasaldır. Sodyum Benzoatın bu alandaki kullanımı literatüre yeni girmistir.

Sodyum Benzoat, motorların soğutma suyu sistemlerinde korozyon önleyici olarak kullanılmaktadır. Sodyum Benzoat’ın bu kullanım alanı da kısmen yeni bulunmuştur.

Sodyum Benzoat, ilaç ve tütün preparatlarında kullanılmaktadır.

Sodyum Benzoat, serbest asit formunda bir fungusid olarak kullanılmaktadır. Yani mantar ve mantar formların yok edilmesinde kullanılan bir kimyasaldır. Sodyum Benzoat burada mantarların gıdaları kullanılamaz hale getirmesini engeller. Sodyum Benzoat burada gıdaların hücre içerisine girerek, pH seviyesini düşürür ve mantarların çoğalmasını önler.

Sodyum Benzoat, alkolsüz içecek endüstrisinde, yüksek fruktozlu mısır şurubu içerisindeki lezzet yoğunluğunu artıran alkolsüz içeceklerin asitliğini de artırmaktadır.

Sodyum Benzoat, salata sosu gibi sirke içeren gıdalar çok yüksek yoğunlukta Sodyum Benzoat içerir.

Sodyum Benzoat, sıvı sabun renklendiricilerinde kullanılır.

Sodyum Benzoat, antifiriz üretiminde kullanılır.

Sodyum Benzoat, ilaç sektöründe bir çok alanda kullanılmaktadır. Bunlar, sıvı öksürük şurupları, sıvı asetaminofen, amoksisilin ve tıbbi kremlerin imalatında kullanılır.

Sodyum Benzoat, evcil hayvan bakımında dişçilik ürünlerinde kullanılmaktadır.

Sodyum Benzoat, vücut ve yüz yıkama maddeleri, deodorantlar şampuanlar gibi maddelerin imalatında kullanılmaktadır.

Sodyum Benzoat Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Sodyum Benzoat fiyatı her sene %10 olacak şekilde artmaktadır. Sodyum Benzoat kullanılan yeni bir sektör tespit edilmesi durumunda sodyum benzoat fiyatı da buna paralel olarak artmaktadır.

Sodyum Benzoat fiyatı yeni bir sodyum benzoat üretim tesisinin açılması ile fiyatlarda aşağı yönlü dalgalanma olmaktadır. Fakat bu dalgalanma sodyum benzoat fiyatlarında kalıcı değildir.

Sodyum Benzoat fiyatı, sodyum benzoat üretiminde kullanılan naftalin ve vanadyum pentoksit fiyatlarına paralel olarak değişebilir. Sodyum Benzoat üretiminde kullanılan malzemelerin fiyatları artarsa Sodyum Benzoat fiyatı da artacaktır.

Sodyum Benzoat fiyatı, sodyum benzoat üretiminde kullanılan toludn ve nitrik asit fiyatına da bağlıdır. Sodyum Benzoat üretiminde kullanılan bu kimyasalların fiyatının artması ile Sodyum Benzoat fiyatı da artmaktadır.

Sodyum Benzoat fiyatları çok nadir olsa da piyasa fiyatlarının çok üzerine çıkabilmektedir.

Hazırlayan; O Kimya