Paylaş •

Salisilik Asit

Ürün Belgeleri
SALİSİLİK ASİT ANALİZ SERTİFİKASI

SALİSİLİK ASİT

Salisilik Asit Nedir?

Salisilik Asit Molekül Formülü: C7H6O3

Salisilik Asit Molekül Ağırlığı: 138.12 g/mol

Salisilik Asit Kimyasal Adı: Salisilik Asit

Salisilik Asit CAS Numarası: 69-72-7

Salisilik Asit bitkilerde doğal olarak oluşan kimyasal bir bileşiktir. Salisilik Asit özellikle söğüt ağacının kabuğunda bulunmaktadır. Kimyasal olarak beta hidroksi asittir. Doğrudan aktiviteleri bulunan salisilik asit enflamatuar bir maddedir. Bunun yanında dökülmeyi teşvik etme kabiliyetinden kaynaklı olarak topikal bir antibakteriyel maddesi olarak özelliklere sahiptir.

Salisilik Asit daha az yan etkilere sahiptir. Salisilik Asit salisin ile oluşturulmuş bir salisindir. Metabolize edilme özelliğine sahiptir. Salisilik Asit bir kaç beta hidroksi asitten biridir. Salisilik Asit epidermis hücrelerinin daha kolay dökülmesine yardımcı olur.

Salisilik Asit söğüt ağacının kabuğunda doğal olarak bulunmaktadır. Söğüt ağacının kabuğu yüzyıllar boyunca çeşitli rahatsızlıkları gidermek için kullanılmıştır. Kısacası Salisilik Asit harika bir ilaçtır.

Salisilik Asit Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

 • Salisilik Asit
 • Salicylic Acid Medical grade
 • Salicylic Acid
 • Hidroksibenzenkarboksilik Asit
 • 2-hidroksibenzoik Asit
 • Salisilat
 • o-hidroksibenzoik asit
 • Fenol-2-Karboksilik asit
 • Salisilik Asit %99
 • Orto-hidroksibenzoik Asit
 • 2-hidroksi benzoat
 • 69-72-7
 • Ortohidroksibenzoik asit

Salisilik Asit Nasıl Üretilir?

Salisilik asit üretimi ticari olarak kolbe-Schmitt reaksiyonu ile üretilmektedir. Salisilik asit üretim sürecinde yüksek basınç altında sodyum fenoksit ve karbondioksit kullanılmaktadır. Salisilik asit üretim sürecinde sodyum fenoksit ve karbondioksit karıştırılmaktadır. Daha sonra bu karışım sülfürik asit kullanılması ile asitlendirilmektedir.

Salisilik asit üretim sürecinde, asitlendirme işleminden sonra salisilik asit oluşmaktadır.

Bu yöntem ile üretilen salisilik asit farmasötik ve ticari olarak kullanılacak yüksek saflıktaki salisilik asittir.

Salisilik asit üretimi için bu yöntem geliştirilmeden önce söğüt ağacının kabuğundan salisilik asit elde ediliyordu. Fakat yüksek saflıkta ürün elde edilememesinden kaynaklı sentetik üretim yapılmaktadır.

Salisilik Asit Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Salisilik asit görünüm olarak, kokusuz beyaz açık ten rengi bir katıdır. Şekil olarak iğne şekilli veya toz formundadır.

Salisilik Asit erime noktası 158 °C dir. Salisilik Asit kaynama noktası 211 °C dir.

Salisilik asit çözünürlük olarak 25 °C’de 2.24 mg/L dir. Salisilik asit çözünürlük olarak terebentin, alkol ve eter yağında çözünür. Ve toluen içerisinde yüksek çözünürlüğe sahiptir.

Salisilik asit yoğunluk olarak 1.443 gr/mlt dir.

Salisilik asit kararlılık olarak genellikle kararlı bir kimyasaldır. Oksitleyici kimyasal ile uyuşmamaktadır. Salisilik asit ışığa duyarlıdır. Güçlü bazlarla uyuşmamaktadır.

Salisilik asit fenol ve karboksilik asitin çift özelliğine sahiptir. Salisilik asit ısıtılması durumunda sublimasyondur. Hızlı ısıtılmaktadır. Isıtılması sonucunda fenol ve karbondioksite ayrışmaktadır.

Salisilik Asit Kullanım Alanları Nerelerdir?

Salisilik asit kullanım alanları arasında en çok kullanıldığı alan ilaç sektörüdür. Bu alanlarda insan vücudunda meydana gelen siğillerin tedavi edilmesi için üretilen ilaçların formüllerinde kullanılmaktadır. Salisilik asit burada, cildi yumuşatarak siğillerin düşmesine yardımcı olmaktadır.

Salisilik asit ağrı kesicilerin imalatında kullanılmaktadır. Burada ağrıları hafifleterek iltihaplanmanın oluşmasını engellemektedir. Salisilik asit hasarlı hücrelerden salınmakta olan prostaglandinler olarak adlandırılan hormonların salınmasını engellemektedir. Prostaglandinlerin vücutta salgılama yapan bölümlerinin tıkanmaması, işlevselliğinin durdurulmaması durumunda, vücudun ağrıya duyarlı olmasına neden olan diğer hormonların salınmasına sebebiyet vermektedir. Bu nedenle prostaglandinlerin hormon salgılaması salisilik asit formülasyonlu ağrı kesici kategorisinde bulanan ilaçlarla giderilmektedir.

Salisilik asit kozmetik sektöründe epidermal hücreleri dökmek ve tıkanmış gözenekleri açmak için kullanılan ürünlerin imalatında yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.

Salisilik asit cilt bakım ürünlerinin imalatında kullanılmaktadır. Bunlar arasında siğil, nasır, mısır, sedef hastalığı keratoz gibi rahatsızlıklar salisilik asit kullanılan ürünlerle giderilmektedir.

Salisilik asit antimikrobiyal özelliklerinden kaynaklı, koruyucu olarak imalat formüllerinde kullanılmaktadır.

Salisilik Asit, glikolik asit, mandelik asit ve laktik asit gibi çeşitli hidroksi asitler olarak bilinmektedir. Ve birçok önemli özelliği nedeniyle kozmetik endikasyon için kullanılmaktadır.

Salisilik asit kullanılarak üretilen kimyasal peeling konusundaki bilgilerin neredeyse tamamı cildin gençleşmesi ve disromların onarılmasındaki etkilerine değinmektedir.

Salisilik asit boya endüstrisinde, mordan saf sarı, direkt sari GR, asit mordan sarı GG, direkt kahverengi 3GN, asit mordan kahverengi G ve asit boya sarı kompleksi üretimi için kullanılmaktadır. Bu alanda aynı zamanda, rafinaj ve kimyasal reaktif olarak kullanılmaktadır.

Salisilik asit pestisit üretiminde kullanılmaktadır. Burada, organik fosfor pestisit izokarbophos ve 4-hidroksikoumarinin sentezi için kullanılmaktadır.

Salisilik doğrudan olmasa da metil salisilat olarak diş macunu tadı olarak oral temizleme maddeleri olarak kullanılmaktadır.

Salisilik asit kullanım alanları arasında kauçuk endüstrisi de bulunmaktadır. Bu alanda yanma önleyici madde, UV emici madde ve köpürme maddesi olarak kullanılmaktadır.

Metil Salisilat, salisilik asit etil esterin hazırlanmasında kullanılan parfüm maddesidir.

Salisilik Asit farmasötik endüstrisinde ana ilaç üretimi aşağıdaki kimyasalların üretilmesinde kullanılmaktadır.

Bunlar;

 • Sodyum Salisilat
 • Kış yeşili yağı( Metil Salisilat)
 • Salisilik Asit Amin
 • Aspirin (Asetilsalisilik Asit)
 • Fenil Salisilattır

Salisilik Asit, farmasötik endüstrisinde salisilik asitin kendisi lokal kütin hiperplazisi ve cilt mantar enfeksiyonu için antiseptik olarak kullanılır.

Salisilik Asit Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Salisilik Asit fiyat olarak salisilik asit üretimi yapılan hammaddelerin fiyatları ile doğrudan bağlantılıdır. Fenol fiyat olarak arttıkça, salisilik asit fiyat olarak artacaktır.

Salisilik asit fiyat olarak Karbondioksit fiyatıma doğrudan bağlıdır. Karbondioksit fiyat olarak arttıkça salisilik asit fiyatları da aratacaktır. Çünkü endüstriyel olarak salisilik asit üretiminde karbondioksit doğrudan kullanılmaktadır.

Salisilik asit fiyat olarak, salisilik asit kullanım alanlarına doğrudan bağlıdır. Salisilik asit kullanım alanlarının artması ile salisilik asit fiyat olarak artacaktır.

Salisilik asit satışı yapan firmaların stoklarına bağlı olarak salisilik asit fiyat olarak değişmektedir. Salisilik asit stokları azaldıkça salisilik asit fiyat olarak artacaktır. Salisilik asot üretimi yapılan fabrikanın, kullanım alanına olan mesafesi, salisilik asit fiyatı üzerinde doğrudan etkilidir. Üretim yeri ile kullanım yeri arasındaki mesafe arttıkça salisilik asit fiyat olarak artacaktır.

Salisilik asit fiyatları, salisilik asit kullanım alanlarının durumuna göre değişir. Salisilik asit kullanım alanı arttıkça, salisilik asit fiyat olarak artacaktır.

Salisilik asit fiyatı, salisilik asit üretimi yapan firmaların sayısına doğrudan bağlıdır. Salisilik asit üretimi yapan firma sayısı arttıkça, salisilik asit birim fiyat azalacaktır.

 

Hazırlayan: O Kimya