Paylaş •

Potasyum Sorbat

POTASYUM SORBAT MOLEKÜL YAPISI
POTASYUM SORBAT AMBALAJPOTASYUM SORBAT AMBALAJ 25 Kg
Ürün Belgeleri
POTASYUM SORBAT ANALİZ SERTİFİKASI

Potasyum Sorbat Nedir?

Potasyum Sorbat Molekül Formülü; C6H7KO2

Potasyum Sorbat Molekül Ağırlığı; 150,22 g/mol

Potasyum Sorbat Kimyasal Adı; Potasyum Sorbat

Potasyum Sorbat CAS Numarası; 24634-61-5

Potasyum Sorbat, Küf ve maya önleyicisi ve özellikle de peynirler için mantar önleyici bir kimyasaldır. Potasyum Sorbat, doğal olarak ortaya çıkan ve mikrobiyal bir bileşik olan sorbik asit’ in potasyum tuzudur. Ve koruyucu olarak kullanılır.

Potasyum Sorbat, kozmetik ve cilt bakım maddelerini üretmek için, paraben kimyasalına alternatif olarak kullanılan hafif koruyucu bir bileşiktir.

Potasyum Sorbat, bakterilere karşı daha etkilidir. Bundan dolayı geniş spektrumlu bir koruyucu olarak kabul edilmemektedir. Ürünlerin tamamen korunmasını sağlamak için, Potasyum Sorbat’ın diğer koruyucularla birlikte kullanılması gerekmektedir.

Potasyum Sorbat diğer isimleri aşağıdaki gibidir;

  • Potassium Sorbate
  • Sorbistat Potassium
  • Sorbistat Potassium
  • 2,4-Hexadienoic Acid, potassium salt
  • Potassium 2,4-hexadionate,(E,E)
  • Potassium hexa-2,4-dienoate
  • Sorbistat-K
  • 2,4-hexadienoic acid potassium

Potasyum Sorbat’ın Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Potasyum Sorbat, beyaz veya hafif krem renginde bir kimyasaldır. Potasyum Sorbat toz formdadır. Potasyum Sorbat’ın erime noktası 270 °C dir. Potasyum Sorbatın yoğunluğu 1.361 gr/cm3 tür. Potasyum Sorbat 20 °C su içerisinde berrak bir sıvı ortaya çıkararak çözünür. Potasyum Sorbat çözeltisi renksiz hafif zarı bir renk alır.

Potasyum Sorbat, güçlü oksitleyici ajanlarla tepkimeye girmeyecek kadar kararlıdır.

Potasyum Sorbat, parçalanma aşamasına kadar ısıtıldığında, K20 nun toksik olan dumanını çevreye yaymaktadır.

Yapılan deneyler neticesinde potasyum sorbat’ın 20 °C de 2g/mlt olarak etanol içerisinde çözündüğü tespit edilmiştir.

Potasyum Sorbat’ın CAS numarası 24634-61-5 dir.

Potasyum Sorbat’ ın çözünürlüğü 58.2 g/100 mlt dir.

Potasyum Sorbat Üretimi Nasıl Yapılır?

Potasyum Sorbat üretimi, günümüzde genellikle sentetik olarak üretilmektedir. Normal standartlardaki kullanımlarında gözle görülebilecek bir lezzete sahip değildir. Potasyum Sorbat ucuz, beyaz bir tozdur.

Potasyum Sorbat doğal olarak oluşan doymamış bir yağ asididir. Potasyum Sorbat insan sağlığı açısından tamamen güvenlidir. Potasyum Sorbat diğer gıda koruyucularına muadil olarak en düşük alerjenik özelliklere sahiptir.

Potasyum Sorbat üretiminde, sorbik asit ekimolar kısımlarda Potasyum Hidroksit ile karıştırılır. Ve potasyum sorbat oluşturmak için sulu etilen hidroksit ile yeniden kristalize edilir.

Potasyum Sorbat İnsan Sağlığına Nasıl Etki Eder?

Potasyum Sorbat farklı konsantrasyonlarda insanlar üzerinde farklı etkiler yaratmaktadır.

Potasyum Sorbat cilde temas etmesi durumunda cildi tahriş etmektedir. Potasyum Sorbat cilde temas etmesi durumunda önlem olarak temas eden alanları iyice yıkamak gerekmektedir. Potasyum Sorbat, göze temas etmesi durumunda ciddi derecede gözleri tahriş etmektedir.

Potasyum Sorbat, solunması durumunda, soluk borusunda tahrişlere neden olmaktadır. Bu durumdan kurtulmak için gözlerinizi iyice yıkayınız.

Potasyum Sorbat Nasıl Depolanır?

Potasyum Sorbat, serin ve kuru bir yerde depolanmalıdır.

Potasyum Sorbat, ısı veya ışıktan uzak yerlerde muhafaza edilmelidir.

Potasyum Sorbat genellikle 25 kg’ lık ambalajlarda paketlenerek depolanır.

Potasyum Sorbat en uygun koruma ile birlikte ömrü 6 ile 8 ay arasında değişmektedir.

Potasyum Sorbat Hangi Alanlarda Ne Amaçla Kullanılır?

Potasyum Sorbat, şarap üretimlerinde kullanılan yaygın bir koruyucu kimyasaldır. Şarap üretiminde fermantasyon tamamlandıktan sonra bir formda eklenir. Üretilmiş bir şarapta mayalar ve kalıplar tarafından bozulmayı önlemek amacıyla Potasyum Sorbat kullanılır. Potasyum Sorbat, burada mikroorganizmaların çoğalmasını engellemek suretiyle yapar. Potasyum Sorbat fermantasyonu tamamlayan şaraplara eklenir. Burada Potasyum Sorbat’ ın bir faydası daha vardır; Fermantasyondan sonra eklenen şekerlerin, fermantasyon işlemini devam ettirmemesini sağlar.

Potasyum Sorbat gıdaların raf ömrünü uzatmak için kullanılmaktadır. Potasyum Sorbat burada, sorbik asitin Potasyum tuzundan kaynaklanır. Ve patojenlerin büyümesini engeller.

Bunun yanında Peynir, yoğurt, süt ürünleri ve margarinler, ekşi krema ve mayonez içerisinde Potasyum Sorbat kullanılır.

Potasyum Sorbat genel olarak, meyve ürünleri ve kurutulmuş meyveler de dahil olmak üzere, patojenlerin potansiyel bir şekilde büyümesini önlemek adına Potasyum Sorbat içerirler.

Potasyum Sorbat kullanılan diğer ürünler , içecekler, asitleştirilmiş veya fermente edilmiş sebzeler, salatalar, zeytinler, tütsülenmiş veya tuzlanmış balıklar, soslar, şuruplar ve jöleler de Potasyum Sorbat içerebilir.

Potasyum Sorbat, kozmetik ürünlerinde cilt bakım ürünlerinin üretiminde kullanılır. Burada, ürünün bozulmasını önlemek amacıyla kullanılır.

Potasyum Sorbat, yüz, göz ve cilt bakım ürünlerinde ve kozmetik bakım ürünlerinin formülünde kullanılmaktadır.

Potasyum Sorbat Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Potasyum Sorbat fiyatı teknolojinin gelişmesi ile birlikte daha da artmıştır. Bunun nedeni; Teknoloji ile birlikte Potasyum Sorbat’ ın kullanım alanı da artmıstır.

Potasyum Sorbat Fiyatı’ nı en çok artıran faktör; Potasyum Sorbat’ ın kullanıldığı yeni bir ürünün ortaya çıkması ile Potasyum Sorbat fiyatı radikal bir artış göstermektedir. Çünkü piyasaya arz edilen Potasyum Sorbat miktarı Talep edilen Potasyum Sorbat miktarını karşılamamaktadır.

Potasyum Sorbat Fiyatını etkileyen en büyük faktörlerden bir tanesi de yeni bir Potasyum Sorbat üretim tesisinin kurulması ile ters orantılı olarak azalmaktadır. Fakat zaman içerisinde Potasyum Sorbat fiyatı stabil bir düzeye oturmaktadır.

Hazırlayan; O Kimya