Paylaş •

Kalsiyum Propiyonat

Ürün Belgeleri
KALSİYUM PROPİYONAT ANALİZ SERTİFİKASI

KALSİYUM PROPİYONAT

Kalsiyum Propiyonat Nedir?

Kalsiyum Propiyonat Molekül Formülü; C6H10CaO4

Kalsiyum Propiyonat Molekül Ağırlığı; 186.22 gr/mol

Kalsiyum Propiyonat Kimyasal Adı; Kalsiyum Propiyonat

Kalsiyum Propiyonat CAS Numarası; 4075-81-4

Kalsiyum Propiyonat, kalsiyum tuzu ve propanoik asit olarak bilinen kalsiyum propiyonat’dır. Soluk kokulu beyaz bir toz özelliğindedir.

Gıda antifungal ajanı olarak kalsiyum propiyonat, antifungal ajan olarak kabul edilen propanoik asitin kalsiyum tuzudur.

Kalsiyum Propiyonat hayvan metabolizmalarında normal bir ara üründür. Ve hayvanlar tarafından güvenle yenir.

Kalsiyum Propiyonat asidik şartlar altında asetik asit kimyasalından daha güçlü özelliklere sahip iken, sorbik asitten daha zayıf özelliğe sahip olan aspergillus niger ve gaz basilleri üzerinde mayadan farklı olarak antibakteriyel etkiye sahip serbest propanoik asit üretir.

Kalsiyum Propiyonat Diğer İsimleri aşağıdaki gibidir.

 • Kalsiyum Propiyonat
 • 4075-80-4
 • Propanoik Asit
 • Kalsiyum Tuzu
 • Kalsiyum Propanoat
 • Kalsiyum Dipropanoat
 • Calciumpropionate
 • Böcek İlacı Kimyasalı
 • Proiyonik Asit
 • Propanoik Asit
 • Propiyonik Asit Kalsiyum Tuzu Hidratı

Kalsiyum Propiyonat Üretimi Nasıl Yapılır?

Kalsiyum Propiyonat Üretimi bir membran kimyasal reaktör kullanılması ile gerçekleştirilmektedir. Kalsiyum Propiyonat üretimi Kalsiyum Hidroksit ve Propiyonik Asit ‘in reaksiyonundan elde edilmektedir.

Ağırlık olarak kütlece 1/3.5-1/3.7 oranında Kalsiyum Hidroksit ile Propiyonik Asit ile 50-80 °C de pH değeri 6.4 ile 8.0 aralığına kadar kontrol edilerek deiyonize su ile doldurulmuş olan membran kimyasal reaktöre parça parça dönüşümlü olacak şekilde doldurulur.

Kalsiyum Propiyonat üretim sürecinde çözelti sıcaklığı 70-80 °C de 30 ile 40 dk tutulması sağlanır. Bu sırada çözeltinin pH değeri 6.4-8.0 aralığında tutmak için kontrol edilmelidir. Bu süreçte membran kimyasal reaktör sayesinde Kalsiyum Propiyonat’ı toz formda elde etmek için öncelikle filtre preslemesi, kristalizasyon, hidrasyon ve son olarak da kurutma işlemi gerçekleştirilir.

 • Amonyum Propiyonat
 • Kalsiyum Propiyonat
 • Magnezyum Propiyonat
 • Sodyum Propiyonat
 • Potasyum Propiyonat

Propiyonik Asit tuzlarıdır. Propiyonik Asit biyolojik olarak yağ asitlerinin ve aminoasitlerin metabolik parçalanmasından üretilir.

Kalsiyum Propiyonat Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Kalsiyum Propiyonat soluk kokulu beyaz toz veya monoklinik kristaller formunda bir kimyasaldır.

Kalsiyum Propiyonat kararlılık olarak oda sıcaklığında kararlıdır. Lakin sıcaklık artması durumunda kalsiyum propiyonat kararlılığı etkilenmektedir.

Kalsiyum Propiyonat higroskopik özelliğe sahiptir. Güçlü oksitleyici özelliğe sahip kimyasallarla uyuşmamaktadır.

Kalsiyum Propiyonat pH’ı 6.0 ile 9.0 aralığındadır.

Kalsiyum Propiyonat ısıtıldığında ayrışma yapmaktadır. Bu sırada ayrışır ve asitli duman ile tahriş edici dumanlar yaymaktadır.

Kalsiyum Propiyonat sudaki çözünürlüğü 1gr/10 mlt dir. Bu da çok iyi çözünürlük anlamına gelmektedir.

Kalsiyum Propiyonat erime noktası 300 °C dir.

Kalsiyum Propiyonat depolama sıcaklığı 30 °C altında olmalıdır.

Kalsiyum Propiyonat Kullanım Alanları Nerelerdir?

Kalsiyum Propiyonat kullanım alanları arasında en yoğun olan gıda alanıdır. Bu alanda hamur yapımı sırasında, ekmek, işlenmiş et, diğer unlu mamüller, süt ürünleri ve peynir altı suyu gibi gıda üretiminde koruyucu ve besin takviyesi olarak diğer malzemelerle birlikte kullanılmaktadır.

Kalsiyum Propiyonat ekmeğin içerisindeki sodyum seviyesinin düşürülmesine yardımcı olması amacıyla bu alanda kullanılmaktadır.

İşlenmiş sebze ve meyvelerde esmerleştirme ajanı olarak Kalsiyum Propiyonat kullanılmaktadır.

Kalsiyum Propiyonat yerine kullanılabilecek alternatif kimyasal Sodyum Propiyonattır.

İçecek sektöründe mikroorganizmaların çoğalmasını ve büyümesini önlemek amacıyla Kalsiyum Propiyonat kullanılmaktadır. Kalsiyum Propiyonat bu alanda inhibe edici ajan görevi yapmaktadır.

Kalsiyum Propiyonat farmasötik alanda çok büyük etkilere sahiptir. Bu alanda Kalsiyum Propiyonat tozu antimikrobiyal özelliklerinden faydalanmak amacıyla kullanılmaktadır. Bunun yanında farmasötik sektöründe birçok enfeksiyonun tedavi edilmesinde anahtar rolü oynayan aloevera terapisinde küf oluşumunun geciktirilmesini sağlamak amacıyla kullanılmaktadır.

Fotoğraf kimyasallarının üretimi ve fotoğrafik malzemelerin üretiminde Kalsiyum Propiyonat kullanılmaktadır.

Boya ve kaplama kimyasallarının imalatında Kalsiyum Propiyonat kullanılmaktadır. Yüzey işlem maddesi olarak kaplama alanında kullanılmaktadır.

Kalsiyum Propiyonat kozmetik ürünlerinin imalatında bakteri üremesini önlenmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Kalsiyum Propiyonat düşük mayalı fırıncılık ürünlerinin imalatında kullanılmaktadır.

Propiyonik Asit aynı zamanda kişisel bakım ürünleri ve kozmetik ürünlerinin pH’ını kontrol etmeye yardımcı olmaktadır.

İneklerde süt hummasını önlemede Kalsiyum Propiyonat kullanılmaktadır.

Kalsiyum Propiyonat inek yemi imalatında, köpek ve kedi yemlerinin imalatında kullanılmaktadır.

Kalsiyum Propiyonat Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Kalsiyum Propiyonat fiyat olarak, kalsiyum propiyonat üretiminde kullanılan kimyasalların fiyatları ile doğru orantılıdır. Kalsiyum Hidroksit fiyat olarak arttıkça kalsiyum propiyant fiyat olarak artacaktır. Propiyonik Asit fiyat olarak arttıkça Kalsiyum Propiyonat fiyat olarak artacaktır.

Kalsiyum Propiyonat fiyatları, Kalsiyum Propiyonat satışı yapan firmaların stokları ile ters orantılıdır. Kalsiyum Propiyonat satışı yapan firmaların stokları arttıkça Kalsiyum Propiyonat fiyat olarak düşecektir. Çünkü piyasadaki Kalsiyum Propiyonat talebini karşılayacak yeterli kimyasal stoğu bulunmaktadır.

Kalsiyum Propiyonat fiyat olarak Kalsiyum Propiyonat üretimi yapan firmaların sayısı ile ters orantılıdır. Kalsiyum Propiyonat üretimi yapan firma sayısı arttıkça Kalsiyum Propiyonat fiyatları düşecektir.

Kalsiyum Propiyonat fiyatları, Kalsiyum Propiyonat kullanım alanları ile doğru orantılıdır. Kalsiyum Propiyonat kullanım alanı arttıkça, Kalsiyum Propiyonat fiyat olacaktır.

 

Hazırlayan: O Kimya