Paylaş •

Mono Etanol Amin (MEA)

Mono Etanol Amin Molekül YAPISI
Ürün Belgeleri
MONO ETANOL AMİN ANALİZ SERTİFİKASI

MONO ETANOL AMİN

Mono Etanol Amin (MEA) Molekül Formülü: C2H7NO veya H2NCH2CH2OH

Mono Etanol Amin (MEA) Molekül Ağırlığı: 61.084 gr/mol

Mono Etanol Amin (MEA) Kimyasal Adı: Etanolamin

Mono Etanol Amin(MEA) CAS Numarası: 141-43-5

Mono Etanol Amin(MEA) amonyak kokusuna sahip olan viskoz bir sıvıdır. Mono Etanol Amin (MEA) hem alkol hem de amin grupları içeren amino alkol kimyasal bileşikleridir.

Mono Etanol Amin (MEA) biyolojik dokularında yaygın olarak dağılmaktadır ve lesitinin bir bileşenidir. Organik yapıda bir kimyasal bileşiktir.

Mono Etanol Amin (MEA) diğer isimleri aşağıdaki gibidir.

 • Etanolamin
 • 2-hidroksietilamin
 • Glisinol
 • Beta-Hidroksietilamin
 • 2-Aminoetilalkol
 • 2-Etanolamin
 • Mono Etanol Amin
 • Monoetanolamin
 • 2-Aminoetanol
 • 1-Amino-2-Hidroksietan
 • 141-43-5
 • Aminoetanol
 • 2-Aminoetan-1-ol
 • Etanol-2-Amino

Mono Etanol Amin (MEA) Üretimi Nasıl Yapılır?

Mono Etanol Amin (MEA), etilen oksit ve Amonyak’ın reaksiyonu ile üretilmektedir. Mono, di ve tri alkanolaminler reaktörde üretilmektedir. Bundan sonraki süreçte ayrışmak üzere akış aşağı damıtma sütunlarına gönderilmektedir. Mono Etanol Amin(MEA) üretim sürecindeki reaksiyon Ekzotermiktir.

Mono Etanol Amin (MEA) üretim sürecinde Oksit karbon sayısının artması ile reaksiyon oranları düşmektedir. Örneğin Etilen oksitten üretilen etanolamin miktarı propilen oksitten üretilen mono etanol amin miktarına nazaran daha fazladır. Propilen Oksitten üretilen ise Butilen oksitten üretilen mono etanol amin miktarından daha fazladır.

Mono Etanol Amin (MEA) üretim sürecinde susuz amonya veya sulu amonyak kullanılabilir. Anca Mono Etanol Amin(MEA) üretiminin desteklemek için susuz amonyak kullanılmaktadır. Bu süreçte susuz amonyak kullanılması durumunda reaktörün daha yüksek sıcaklık ve basınçta üretim gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Bunun yanında Etilen Oksidin Amonolizi büyük ölçüde hazırlanır. Aynı zamanda nitrometan ve formaldehitten de elde edilmektedir.

Mono Etanol Amin (MEA) Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Mono Etanol Amin (MEA) hoş olmayan amonyak benzeri bir kokuya sahiptir. Viskoz, higroskopik bir amino alkol türevidir.

Mono Etanol Amin (MEA) görünüm olarak berrak ve renksiz bir sıvıdır. Orta derecede toksik özellikler barındırmaktadır. Mono Etanol Amin(MEA) yanma sırasında toksik azot oksitleri üretmektedir.

Mono Etanol Amin (MEA) 51 °F altında katı formdadır.

Mono Etanol Amin (MEA) Kaynama noktası 171 °C dir.

Mono Etanol Amin (MEA) 186 °C de alevlenme özelliğine sahiptir.

Mono Etanol Amin (MEA) çözünürlük olarak 25 °C de 1000 mg/mlt çözünürlüğe sahiptir. Metanol, Aseton ve Gliserin ile karışabilme özelliğine sahiptir.

Mono Etanol Amin (MEA) bazı kimyasallar içerisindeki çözünürlüğü aşağıdaki gibidir.

25 °C de ki çözünürlük;

 • Benzen içinde %1.4
 • Eter içinde %2.1
 • Karbon Tetra Klorür %0.2
 • N-heptan içinde %0.1 den az çözünmektedir

Mono Etanol Amin (MEA) yoğunluğu 1.02 gr/cm3 tür.

Mono Etanol Amin (MEA) Kullanım Alanları Nerelerdir?

Mono Etanol Amin (MEA) Dünyada en çok ve en yoğun kullanım alanı, doğalgaz sondajı yapılan alanlarda CO2 ve H2S i doğal içerisinde uzaklaştırmak amacıyla kullanılmaktadır. Yani burada gaz temizleme işlemi ve Amin temizleme işlemi yapmaktadır. Bir emici özelliği göstermektedir.

Mono Etanol Amin (MEA) kullanım alanları arasında ahşap korucu maddelerin imalatından ziyade deterjanlar ve temizleme ajanları için tensitlerin üretiminde ara kimyasal olarak kullanılmaktadır.

Mono Etanol Amin (MEA) boya ve kağıt hamuru endüstrisinde organik bir çözücü olarak görev yapmaktadır.

Mono Etanol Amin (MEA) kullanım alanları arasında yüzey aktif madde olarak kullanımı ve florimetrik reaktif olarak kullanılmaktadır.

Mono Etanol Amin (MEA) alkalin bakım maddesi olarak sabunlar, deterjanlar, boyalar ve tekstil ajanları olarak kullanılmaktadır.

Mono Etanol Amin (MEA) bazı durumlarda pH ayarlayıcısı olarak işlem görür. Etanolamin tuzlarından bazıları saç sabitleyicileri ve korucular olarak işlem görür.

Mono Etanol Amin (MEA) antihistamik özelliğe sahip 1. Nesil mono etanol amindir.

Mono Etanol Amin (MEA) bazı kimyasalların imalatında kullanılmaktadır. Bu kimyasallar kaplama işlemlerinde temizleyici olarak kullanılabilir. Bazı boya sıyırıcıların imalatında kullanılmaktadır.

Mono Etanol Amin (MEA) sanayide iyon değiştirme kimyasallarının imalatında kullanılmaktadır.

Mono Etanol Amin (MEA) kapalı devre sistemlerinde kullanılan sıvı kimyasalların imalatında kullanılmaktadır.

Mono Etanol Amin (MEA) Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Mono Etanol Amin (MEA) fiyat olarak Mono Etanol Amin (MEA) üretiminde kullanılan kimyasalların fiyatları ile doğrudan orantılıdır. Etilen Oksit fiyat olarak arttıkça Mono Etanol Amin (MEA) fiyat olarak artacaktır. Amonyak fiyat olarak arttıkça Mono Etanol Amin (MEA) fiyat olarak artacaktır.

Mono Etanol Amin (MEA) fiyat olarak doğalgaz üretimine bağlıdır. Doğalgaz üretimi radikal bir şekilde arttıkça Mono Etanol Amin (MEA) fiyat olarak artacaktır. Çünkü doğalgaz üretiminde Mono Etanol Amin (MEA) kullanımı artmıştır. Bu da Mono Etanol Amin(MEA) fiyatlarını yukarı çekmiştir.

Mono Etanol Amin (MEA) fiyat olarak Mono Etanol Amin (MEA) kullanım alanlarının sayısına bağlı olarak değişmektedir. Mono Etanol Amin(MEA) kullanım alanı arttıkça Mono Etanol Amin(MEA) fiyat olarak artacaktır. Çünkü üretilen Mono Etanol Amin(MEA) kullanılan Mono Etanol Amin (MEA) talebini karşılamayacaktır. Bu nedenle Mono Etanol Amin (MEA) fiyat olarak artacaktır.

Mono Etanol Amin (MEA) fiyatları, Mono Etanol Amin (MEA) üretim tesislerinin sayısına doğrudan bağlıdır. Mono Etanol Amin (MEA) üretim tesisi sayısı arttıkça Mono Etanol Amin (MEA) fiyatları ters orantılı olarak düşecektir.

Hazırlayan: O Kimya