Paylaş •

İzopropil Alkol

İZOPROPİL ALKOL MOLEKÜL YAPISI

İZOPROPİL ALKOL(İPA) AMBALAJ İZOPROPİL ALKOL(İPA) AMBALAJ

Ürün Belgeleri
İZOPROPİL ALKOL(İPA) ANALİZ SERTİFİKASI

İZOPROPİL ALKOL(İPA)

Molekül Formülü: C3H8O

İzopropil Alkol Molekül Ağırlığı: 60.096 gr/mol

İzopropil Alkol CAS Numarası: 67-63-0

İzopropil Alkol Kimyasal Adı: İzopropil Alkol

İzopropil Alkol(İPA) rubbing alkol olarak bilinmektedir. Burada bahsedilen molekül İzopropil Alkol(İPA) ‘ün ortak adıdır. Ovalama alkolü olarak da belirtilmektedir. Ovalama alkolü insan tüketimi için uygun bir alkol türü değildir.

İzopropil Alkol(İPA), etanol’ün birçok özelliklerine sahiptir. 2 si benzer özellikler gösterebilirler. İzopropil Alkol(İPA); Sürtünme alkolü birçok ev uygulamasına fayda sağlamaktadır.

İzopropil Alkol(İPA), 1-Propanol’ün bir izomeridir. İzopropil Alkol(İPA) dezenfektan özellikleri bulunmaktadır. Bundan dolayı sanayide temizlik özelliklerinden dolayı yoğun bir kullanım alanı bulunmaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) diğer bir isimle 2-Propanol, 1-Propanolün bir izomeri olarak bilinmektedir. Antiseptik kimyasal özelliklere sahip bir kimyasaldır.

İzopropil Alkol(İPA) Kullanılan diğer isimleri aşağıdaki gibidir;

 • İzopropil Alkol
 • İPA
 • İzopropanol
 • 2-Propanol
 • Propan-2-ol
 • Sec-propil Alkol
 • 1-metil etil alkol
 • İ-propanol
 • 67-63-0
 • 1-metiletanol
 • 2-propil alkol
 • 2-hidroksi propan

İzopropil Alkol(İPA) Üretimi Nasıl Yapılır?

İzopropil Alkol(İPA) üretiminin yaklaşık %74’ü Abd, Batı Avrupa ve Japonya da üretilmektedir.

İzopropil Alkol(İPA) üretimi 3 farklı yöntem ile yapılmaktadır. Bu 3 yöntem, propilenin doğrudan hidrasyonu, Propilenin dolaylı hidrasyonu ve Aseton’un katalitik hidrasyonudur.

İzopropil Alkol(İPA) üretimi sırasında, propilenin doğrudan hidrasyonu süreci diğer İzopropil Alkol(İPA) üretim süreçlerine kıyasla yeni bir yöntemdir. Propilenin doğrudan hidrasyonu sürecinde, propilen ve su yüksek basınç altında reaksiyona sokulur. Bu süreçte katı veya destekli asit katalizörü kullanılır. Buradaki İzopropil Alkol(İPA) üretim sürecinde İzopropil Alkol(İPA) ve su karışımı üretilir. Bu üretim yöntemi dolaylı İzopropil Alkol(İPA) üretimine nazaran daha az aşındırıcıdır. İzopropil Alkol(İPA) doğrudan hidrasyon işlemine daha yüksek saflıkta propilen kullanılması gerekmektedir.

İzopropil Alkol(İPA) üretim süreçlerinden bir tanesi propilenin dolaylı hidrasyonu’dur. Propilen doğalgaz üretimi sırasında meydana gelen organik bir gazdır. İzopropil Alkol(İPA) üretim sürecindeki dolaylı hidrasyon sülfurik asit ile reaksiyona ihtiyaç duymaktadır. Burada sülfürik asit kullanılmasından dolayı sülfürik asit prosesi olarak da belirtilmektedir. Bu süreç 2 aşamalı bir işlemdir. Burada öncelikle monoizopropil ve diizopopil sülfatlar elde edilir. Buradaki propilen ile sülfürik asitin reaksiyonunu takiben oluşan ara kimyasallar daha sonra su ile reaksiyona sokularak İzopropil Alkol(İPA)’ e hidrolize edilir.

İzopropil Alkol(İPA) üretim süreçlerinin 3.sü Asetonun katalitik hidrojenasyonudur. Aseton, İzopropil Alkol(İPA) ile yakın ilişki içinde olan bir kimyasaldaki kimyasal bir sıvıdır. İzopropil Alkol(İPA) oksidasyonu ile Aseton üretilirken, İzopropil Alkol(İPA)’ ün katalitik hidrojenasyonu ile İzopropil Alkol(İPA) üretilecektir. Katalitik hidrojenasyon, asetonun yüksek basınç altında ve raney nikeli, paladyum ve rutenyum gibi metal katalizörlerin varlığında hidrojen gazı ile reaksiyona sokulması ile meydana gelmektedir.

İzopropil Alkol(İPA) Fiziksel ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

İzopropil Alkol(İPA) renksiz yanıcı ve organik bir bileşiktir. İzopropil Alkol(İPA) su dahil birçok çözücü ile iyi karışmaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) uçucu bir kimyasaldır. Buharları havadan ağırdır. Göz burun ve boğazda hafif tahriş edici etkisi olabilmektedir.

İzopropil Alkol(İPA) kaynama noktası 83 °C dir.

İzopropil Alkol(İPA) erime noktası -89.5 °C dir.

İzopropil Alkol(İPA) çözünürlük olarak alkol, eter ve kloroform ile karışabilir fakat tuz çözeltisi içerisinde çözünmeyen bir kimyasaldır.

İzopropil Alkol(İPA) yoğunluğu 25 °C de 0.875 gr/mlt olarak bilinmektedir.

İzopropil Alkol(İPA) kararlılık olarak kapalı kaplarda saklanmalı uçuculuktan kaynaklı kayıp yaşanabilir. İzopropil Alkol(İPA) ısı bulunan ortamlarda ve doğrudan Güneş ışığından uzak tutulmalıdır.

İzopropil Alkol(İPA) Kullanım Alanları Nerelerdir?

İzopropil Alkol(İPA) kullanım alanı olarak endüstride bir çok alan kaplamaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) tıbbi alanda dezenfektan olarak kullanılmaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) sıvı yakıtlar için derating edici ajan olarak kullanılmaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) hızlı kuruyan yağlar ve mürekkepler için denatüre edici ajan olarak kullanılmaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) kullanımı diş etleri, kreozot ve reçinler için çözücü madde olarak kullanılır.

İzopropil Alkol(İPA) en çok bir çözücü ve genellikle temizleyici madde olarak kullanılır.

İzopropil Alkol(İPA) boya tinerleri, mürekkepler, genel amaçlı temizleyiciler, dezenfektanlar ve ön cam çözücü kimyasalların üretiminde olduğu gibi birçok alanda kullanılmaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) dövme dükkanları gibi alanlarda yaraları temizlemek için sıklıkla kullanılmaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) oje imalatında kullanılan yaygın bir kimyasaldır.

İzopropil Alkol(İPA) deri tabaklama sektöründe yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Burada dezenfektan özelliğinden faydalanılmaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) yapıştırıcı ve dolgu macunu kimyasalların imalatında kullanılmaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) tarım kimyasallarının imalatında kullanılmaktadır. Fakat burada haşere öldürücü olmayan kimyasalların imalatı söz konusudur.

İzopropil Alkol(İPA) kullanım alanı olarak yağlayıcı ve yağlayıcı katkı kimyasallarının imalatında kullanılır.

İzopropil Alkol(İPA) yakıtlar ve yakıt katkılarının imalatında kullanılmaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) pigment imalatında kullanılmaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) çözücülerin imalatında kullanılmaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) yüzey aktif maddelerin imalatında kullanılmaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) elektrik ve elektronik ürünlerin imalatında kullanılmaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) kişisel bakım ürünlerinin imalatında kullanılmaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) mürekkep, toner ve renklendirici ürünlerin imalatında kullanılmaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

İzopropil Alkol(İPA) fiyatları uzun süreden bu yana artarak devam etmiştir. İzopropil Alkol(İPA) fiyat olarak İzopropil Alkol(İPA) kullanım alanına bağlı olarak değişmektedir. İzopropil Alkol(İPA) kullanım alanı arttıkça İzopropil Alkol(İPA) fiyat olarak artacaktır.

İzopropil Alkol(İPA) fiyat olarak, İzopropil Alkol(İPA) üretim tesisine bağlı olarak değişmektedir. İzopropil Alkol(İPA) üretim tesisi arttıkça İzopropil Alkol(İPA) fiyat olarak geçici süre azalmaktadır.

İzopropil Alkol(İPA) fiyatları, İzopropil Alkol(İPA) satışı yapan firmaların stoklarına bağlı olarak değişmektedir. İzopropil Alkol(İPA) satışı yapan firmanın stokları fazla ise daha uygun fiyata İzopropil Alkol(İPA) satışı gerçekleştirebilir.

İzopropil Alkol(İPA) fiyatı, İzopropil Alkol(İPA) satışı yapan firmaların fiyat politikalarına da bağlıdır. Satın alınacak İzopropil Alkol(İPA) miktarı arttıkça İzopropil Alkol(İPA) birim fiyatı azalacaktır.

 

Hazırlayan: O Kimya