Paylaş •

Amonyum Bikarbonat

AMONYUM BİKARBONAT MOLEKÜL YAPISI
AMONYUM BİKARBONAT AMBALAJ FOTOAMONYUM Bİ KARBONAT AMBALAJ

AMONYUM BİKARBONAT AMBALAJ 25 KG

Ürün Belgeleri
AMONYUM BİKARBONAT ANALİZ SERTİFİKASI

AMONYUM BİKARBONAT

Amonyum Bikarbonat Nedir?

Amonyum Bikarbonat Molekül Formülü: NH4HCO3

Amonyum Bikarbonat Molekül Ağırlığı: 75.056 gr/mol

Amonyum Bikarbonat Kimyasal Adı: Amonyum Hidrojen Karbonat

Amonyum Bikarbonat CAS Numarası: 1066-33-7

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) Amonyak kokusuna sahip beyaz kristalimsi bir katı olarak bulunan kimyasal maddedir. Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) genel olarak Amonyum Hidrojen Karbonat olarak bilinmektedir.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) hafif bazik özellikte inorganik bir bileşiktir. Endüstriyel ve ve laboratuvar araştırmalarında yaygın bir şekilde kullanılan reaktiftir. İyi bir reaktiftir.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) Diğer İsimleri Aşağıdaki Gibidir;

 • Amonyum Bikarbonat
 • 1066-33-7
 • Monoamonyum Karbonat
 • Diamonyum Karbonat
 • Asit Amonyum Karbonat
 • Karbonik Asit Hidrojen Amonyum Tuzu
 • Amonyum Karbonat, Asidik
 • Karbonik Asit Monoamonyum Tuzu
 • Gıda Sınıfı Amonyum Bikarbonat
 • Kabartma Tozu
 • Amonyak Bikarbonat
 • Amonyum Asit Karbonat

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) Nasıl Üretilir?

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) üretimi iki şekilde yapılmaktadır.

 1. Yöntem;

Sıkıştırılmış Karbondioksit konsantre Amonyak ile karıştırılır. Karbondiosit basıncına yerleştirilir. Bu sırada soğuk hava uygulanır. Daha sonra kristal çökeltilir. Kristalleştirme işleminden sonra santrifüj işlemi uygulanır. Santrifüj işleminde ayırma yapılır. Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) üretim sürecinde dehidrasyon yapılır. Rafine işlemi yapıldıktan sonra suda çözündürülür ve kristalleştirme işlemi için Etanol ilave edilir.

 1. Yöntem (Karbonizasyon Yöntemi)

Amonyak su ile emildikten sonra, karbonizasyon işlemi için karbondioksit uygulanır. Daha sonra Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) üretmek için ayırma ve kurutma işlemleri uygulanır.

NH3+CO2+H2O》NH4HCO3

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) Fiziksel Ve Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) beyaz kristaller veya beyaz toz şeklinde bulunmaktadır. Karakteristik amonyak kokusuna sahiptir.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) çözünürlük olarak su içerisinde serbestçe çözünmektedir. Etanol içerisinde çözünmemektedir. Gliserolde çözünür. Asetonda çözünmektedir.

Amonyum Bikarbonat 25 °C ‘ de 24,8 gr/ 100 gr Su çözünürlüğe sahiptir.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) yoğunluğu 1.58 gr/cm3’ tür.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) kararlılık olarak oda sıcaklığında kararlıdır. Sıcaklık arttıkça ayrışmaktadır.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) erime noktası 107 °C dir.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) Kullanım Alanları Nerelerdir?

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) kullanım alanları arasında kabartma tozlarının imalatında kullanılmaktadır. Bu alan Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat)’ın en yaygın kullanım alanıdır.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) böcek ilaçlarının imalatında kullanılmaktadır. Soğutma banyolarında, yangın söndürücülerde kullanılmaktadır.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) gözenekli plastiklerin imalatında kullanılmaktadır.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) seramik üretiminde kullanılmaktadır.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) boya üretiminde kullanılmaktadır.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) krom deri tabaklama işlemlerinde kullanılmaktadır.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) azotlu gübre olarak kullanılmaktadır. Bunun sebebi bitkinin büyümesi için ihtiyaç duyduğu azot ve karbondioksit gereksinimini karşılamaktadır. Azot oranının düşük olması topaklanmayı kolaylaştırır.

Kumaş yağının sentezlenmesinde Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) kullanılır. Aynı zamanda analitik reaktif olarak kullanılır.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) doğrudan gıdaya bırakma maddesi ve kabarma maddesi olarak öğütülmüş gübre olarak kullanılabilir.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) sodyum bikarbonat ile uygulanması durumunda bisküvi, kek, ekmek ve kreplerde mayalama maddesi olarak kullanılmaktadır.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) bambu fidelerinin ve yeşil sebzelerin haşlanmasında kullanılan köpük tozu sununun hammaddesi olarak kullanılmaktadır.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) mayalama ajanı, tampon ve havalandırma maddesi olarak kullanılmaktadır.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) liyoflizasyon ve matris destekli lazer desorpsiyonu gibi uygulamalarda tampon olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda tripsin ve proteinlerin kütle spektrometrik analizinde kullanılmaktadır.

Amonyum bileşiklerinin imalatında Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) kullanılmaktadır.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) Fiyatlarına Etki Eden Faktörler Nelerdir?

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) fiyat olarak Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) üretiminde kullanılan maddelerin fiyatlarına doğrudan bağlıdır. Amonyak fiyatları arttıkça Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) fiyat olarak artacaktır. Karbondioksit fiyat olarak arttıkça Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) fiyat olarak artacaktır.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) fiyat olarak Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) kullanım alanlarına bağlı olarak değişmektedir. Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) kullanım alanları arttıkça Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) fiyat olarak artacaktır.

Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) fiyatları Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) satışı yapan firmaların stoklarıma bağlı olarak değişmektedir. Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) üretimi yapan firma sayısı arttıkça Amonyum Bikarbonat (Amonyum Hidrojen Karbonat) fiyat olarak azalacaktır.

 

Hazırlayan: O Kimya